Urob si sám 10/2016 je v predaji! Vykurovanie – Čím kúriť?

image 36299 25 v1

Údržba kozuba a komína. Montáž olejového radiátora. STAVBA A REKONŠTRUKCIA: Chyby pri zateplení podkrovia. Stavebná poradňa: Zatekajúca terasa. Stavebná poradňa: Opadaný granulát. V BYTE: Montáž závesného WC. Vankúše s potlačou. Jesenné aranžmány.

ZÁHRADA A DVOR: Kamenné záhradné schody. Vonkajšie zábradlie. Október v záhrade. Lunárny kalendár. Ozdobné tekvice. 10 kvetov na októbrovú výsadbu. Pestujeme kakaovník. Výživa rastlín: Dôležitý draslík. Pestujeme chryzantémy. Októbrová poradňa. Záhradný poradca. Rýchlokompost. PROJEKTY: Skrinka na topánky. Minialtánok s lavičkou. NÁRADIE A STROJE: Redakčný test: Horné frézy. Záhradné stroje na jeseň. K tomu veľa užitočných tipov. Želáme vám príjemné čítanie. Budúce číslo (11/2016) bude v predaji už 20. októbra!

Z OBSAHU: 

Čím kúriť?

Po horúcom lete prichádzajú mesiace, keď na vytvorenie príjemného tepla v interiéri bude treba prikúriť. Ak práve rozmýšľate o výbere vhodného kotla alebo iného zdroja tepla, zvážte všetky za a proti. Vyberte si efektívne vykurovacie zariadenie pre svoju domácnosť!

Kontrola kozuba pred zimou

Blíži sa začiatok nového vykurovacieho obdobia. Predtým by si každý užívateľ kozuba mal zaistiť revíziu, aby počas zimy nemrzol pre vlastnú nedbanlivosť. Sadze sú najväčším nepriateľom komína. Vyčistíte ho svojpomocne a zadarmo?

Október v záhrade

S nami vás žiadny mesiac nezaskočí! Či už milujete okrasnú alebo úžitkovú záhradu, prinášame vám servis, ktorý potrebujete práve v tomto mesiaci. Rady pri starostlivosti o rastliny, lunárny kalendár a tipy potrebné pre aktuálne obdobie.

K jeseni patria chryzantémy

Môžete ich pestovať v črepníkoch aj v záhonoch. Ak sa chcete pýšiť nádhernými kvetmi chryzantém, musíte sa vedieť o rastliny dôkladne postarať. Poradíme vám, na čo sa najviac sústrediť.

Osadenie olejového radiátora

Olejový radiátor je energeticky úspornejší než bežný elektrický. Poslúži ako rezervný alebo prídavný zdroj tepla. Môžete si na ňom nastavovať rôzne teploty a časy, keď ho chcete mať vypnutý alebo zapnutý. Upevniť ho na stenu je pomerne jednoduché.

Závesné WC na miesto kombi

Výmena tradičného „kombiwécka“ za nové závesné je v každej domácnosti už len otázkou času, keďže nové systémy sú krajšie, úspornejšie, miestnosť sa ľahšie udržiava. Bez veľkej rekonštrukcie a len za 2 hodiny možno v kúpeľni vymeniť starý záchod za nový.

Chyby pri zateplení podkrovia

Ušetrené teplo je zadarmo. Zato najlacnejšia stavba môže byť tá najdrahšia! Cez strechu dobre zatepleného domu uniká zhruba štvrtina tepla, pri zle zateplenom to môže byť až polovica. Väčší nápor na peňaženku v dôsledku tepelných strát nie je jedinou pohromou. Oveľa horšie je, keď vám po pár mesiacoch začnú pod strechou vlhnúť a plesnivieť steny.

Oprava terasy do 2 000 €

Terasa nad garážou je fajn, no iba keď cez ňu nezateká. Už pri jej výstavbe sa treba sústrediť na viacero detailov, ktoré zabránia stavu, ktorý opisuje náš čitateľ. Niektoré nedostatky vznikli zanedbaním pri výstavbe, iné starnutím konštrukcie. Možno ich však vyriešiť aj dodatočne. Ako na to? Prečítajte si rady k rekonštrukcii!

Redakčný test: horné frézy

Pri práci s drevom vždy prekvapí všestrannosť fréz. Pomôžu pri formovaní ozdobných reliéfov, príprave stolárskych spojov, zahladzovaní hrán i výzdobe plôch. Všetko závisí iba od dôvtipu, pomôcok a nožov, ktoré osadíte do klieštiny.

Záhradné schody

Vďaka schodom dokážeme prekonávať výškové rozdiely. V záhrade nimi môžeme navyše mnohorakými šikovnými spôsobmi oživiť priestor. Pôvodná požiadavka bola spevniť a stabilizovať svah , aby sa zemina nedostávala na príjazdovú cestu. Stavbu schodov zvládnete aj svojpomocne?

Vonkajšie zábradlie na mieru

Na schodisko pred vchodom si môžete namontovať antikorové stavebnicové zábradlie. Ide to ľahko, dôležité je však neponáhľať sa a všetko si starostlivo rozmerať! Okrem prípadného skrátenia rukoväti alebo výplne nie je potrebné nič rezať alebo inak upravovať.

Minialtánok s lavičkou

Na nevšednej zastrešenej lavičke uniknete slnku, rose i dažďu. Ruch včielok na kvetoch, trepot motýlích krídel, ale i nezbedné šarvátky vtáčat sa stanú premiérovým divadlom, ktorému sa budete môcť tešiť i vtedy, ak páli horúce slnko alebo na strechu bubnuje jemný dážď.

10 rastlín na zaplnenie prázdnych miest

Poradíme vám, ktoré rastliny spestria prázdne miesta v záhrade, napríklad po odkvitnutých letničkách, a opäť dostanú záhony do farebnej formy.

Priestranná skrinka z masívu

Tento štedrý úložný priestor sme navrhli tak, aby ste ho mohli čo najjednoduchšie prispôsobiť svojim možnostiam. Či si zvolíte otvorené police, uzavreté skrinky alebo priestranné zásuvky, je iba na vás. Ušetríte 130 eur! My sme využili staré dosky zo stodoly.

Obliečky s rastlinným motívom

Vankúše v obliečkach inšpirovaných prírodou vám spravia radosť. Sú praktické aj dekoratívne súčasne. A najmä lacné! Môžete ich využiť na spanie, ale môžu zdobiť aj sedačku v obývacej izbe. Listy môžete na plátno odtláčať v jeseni, ale aj na jar či v lete.

Dekorácie s lístím a machom

Ak na prechádzke v lese natrafíte na zaujímavé listy, veľmi jednoduchým spôsobom si z nich môžete doma vyrobiť pekné dekorácie. Okrem bukvíc, všakovakých guliek, drievok a farebných listov si nezabudnite priniesť aj zelený mach.

Jesenná výzdoba z tekvíc

Tekvice, ktoré pomaľujete, vydržia oveľa dlhšie ako tie, ktoré sa vyrezávajú – až do Vianoc! V kombinácii so suchými konárikmi, vresmi a sviečkami si vyrobíte efektný aranžmán. Farebné kombinácie so servítkami si môžete vymyslieť podľa vlastnej fantázie. 

Rýchlokompost: ako vyrobiť kvalitné hnojivo

Na vytvorenie kvalitného kompostu nestačí nahádzať doň záhradné a kuchynské zvyšky, chce to trochu vedomostí, trpezlivosti aj kumštu. Poradíme vám, ako si vytvoriť naozaj hodnotné biologické hnojivo, ktoré prospeje nielen pôde, ale i rastlinám.

Predplatné časopisu

Ukážka z časopisu:

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.