Špeciál hobby magazínu Urob si sám 2011 v predaji

Špeciál hobby magazínu Urob si sám 2011 v predaji

Milí čitatelia, je tu jar a s ňou aj tohtoročné vydanie nášho špeciálu pre stavebníkov. V uponáhľanom období plnom práce v záhrade i na stavbe asi nemáte veľa času na čítanie úvodníka, azda sa treba venovať jarnej zelenine alebo oprave strechy, obnove vykurovania. Práve so stavbou alebo úpravou domu, respektíve bytu vám však chceme pomôcť.

Celé špeciálne vydanie časopisu je zamerané na šetrenie. Keďže ceny energie stále stúpajú, treba využívať také stavebné materiály a technológie, ktoré umožňujú maximálnu úsporu neskorších prevádzkových nákladov na teplo, plyn, elektrinu, ale aj vodu – na jej využívanie je zameraný jeden celý článok. Vraví sa, že dobrá rada je nad zlato. V našej rubrike Stavba ich nájdete hneď na začiatku celý tucet. Oplatí sa ich prečítať prv, než sa pustíte do rozhovoru o novostavbe s projektantom. Rubrika pokračuje zakladaním stavieb – výkopmi, úpravou podložia, základovými pásmi či doskami a betonážou. Ďalej sa dozviete, ako pracovať s modernými murovacími materiálmi na hrubú stavbu a ako vytvoriť kvalitný strešný plášť šikmej alebo plochej strechy, ktorý celú stavbu chráni a korunuje. Nahliadneme aj do problematiky vykurovania – zaujímavé je znásobenie zdrojov tepla, medzi ktoré patrí aj ohrev slnečnými kolektormi, aby pri náhodnom výpadku elektriny či plynu neostal dom bez tepla, čo by v zime mohlo spôsobiť veľké škody. Rubrika opravy a rekonštrukcie je zaujímavá pre tých, ktorí sa rozhodli omietnuť vonkajšiu fasádu. Poskytuje prehľad používaných omietok a postupov, ktoré však možno uplatniť aj pri novostavbe – podobne ako tipy v článku o výmene, respektíve montáži okien. Okná sú súčasťou fasády a pri jej obnove sa nekvalitné okná zvyčajne vymieňajú.

Dom je postavený a teraz treba trocha upraviť okolie. Do práce sa môžeme pustiť s využitím nápadov z našej rubriky Exteriér. Okrem iného sa v nej venujeme zakladaniu trávnika, ktorý tvorí základ zelene záhrady. Ako ohradiť svoj pozemok za rozumné peniaze a tak, aby plot vyzeral pekne zvonka aj znútra? Môžeme využiť jednoduché typy oplotenia v spojení so živými plotmi a inou zeleňou. A aby sme sa pri prechádzaní k vstupným dverám nezašpinili od blata, s využitím praktických rád sa môžeme pustiť do stavby jednoduchého a cenovo dostupného chodníka. Obsah časopisu dopĺňa aj výber zaujímavostí z oblasti stavebníctva.

Milí čitatelia, na záver vám chceme zaželať veľa síl, optimizmu, trpezlivosti a tvorivého elánu na stavbe. Pevne veríme, že naša práca vám poskytne veľa inšpirácie a pomôže tej vašej. Ak vás niečo oslovilo, prípadne sa chcete podeliť o zaujímavé nápady, radi ich prostredníctvom nášho časopisu poskytneme ďalším čitateľom. Peknú jar a skoré leto vám za redakciu želá
                                                                                                                         Stanislav Botur redaktorZ obsahu špeciál Urob si sám  2011
BAUMAX RADÍ

• Bezplatná ekologická energia
STAVBA
• Tucet rád ako ušetriť (aj na čom nešetriť) pri stavbe domu
• Kým vyrastie dom
• Hrubá stavba zhruba?
• Krov a strecha úsporne
• Vykurujte efektívnejšie s dvoma zdrojmi tepla
• Podlahové vykurovanie
• Neplytvajte odpadmi
REKONŠTRUKCIE A OPRAVY
• Zateplujeme bez chýb
• Omietanie, natieranie
• Ako vymeniť okno
EXTERIÉR
• Trávnik ako stvorený na oddych
• Jednoduché a lacné typy chodníkov
• Jednoduché oplotenie za nižšie náklady
STAVBA
• Tucet rád ako ušetriť pri stavbe domu » Stavba rodinného domu je veľká investícia, pre väčšinu ľudí doslova celoživotná. Rozdiel v cene dvoch na prvý pohľad rovnakých domov pritom môže byť aj desaťtisíce eur.
• Kým vyrastie dom » Akokoľvek dobre premyslená konštrukcia domu obstojí len ak ju vybudovali na poriadnych základoch. Každá stavba domu by si preto mala zakladať na dôsledne navrhnutých a zodpovedne vyhotovených základoch.
• Vykurujte efektívnejšie s dvoma zdrojmi tepla » Ceny energií nútia spotrebiteľov vymýšľať riešenia, ktoré znížia výšku mesačných účtov. Tak sa do popredia dostáva bivalentné alebo až trivalentné vykurovanie využívajúce viac zdrojov tepla, ktoré spolu výborne spolupracujú.
• Neplytvajte odpadmi » Dnes sa veľa hovorí o šetrení. Rozumné nakladanie s odpadovými vodami je síce menej „pretriasanou“ témou, ale aj tu sa ponúkajú významné možnosti na úspory – druhotné využitie odpadových vôd vám napríklad môže podstatne znížiť spotrebu pitnej vody, čo, samozrejme, okrem ekologického prínosu znamená aj úsporu peňazí.
REKONŠTRUKCIE A OPRAVY
• Zateplujeme bez chýb » Zatepľuje sa už ako na bežiacom páse. Kto nezateplil, nešetrí energiou alebo sa aspoň nepridal na stranu prezliekačov fasád, ktoré by mali šetriť domácim financie za energie.
EXTERIÉR
• Trávnik ako stvorený na oddych » Krásnu súvislú zelenú plochu si môžete založiť buď výsevom (lacnejšia, ale prácnejšia alternatíva), alebo položením hotového trávneho koberca – mačinovaním (drahšia alternatíva, no s okamžitým efektom).

Foto na titulnej strane: Dano Veselský

Viac informácií nájdete na stránke časopisu www.casopisuss.sk
–>

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.