nove cislo casopisu urob si sam 03 2011

Nové číslo časopisu Urob si sám 03/2011

Od 16. februára je v predaji marcové číslo časopisu Urob si sám

Milí čitatelia,
vstupujeme do jarného obdobia, čaká nás teplejšie počasie a s ním sa zasa trochu viac rozbehne aj stavebníctvo. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa v našom časopise toľko venujeme článkom so stavebným zameraním. Pravda, nie každý práve stavia nový rodinný dom, prerába byt alebo vymieňa strešnú krytinu. Môže sa však stať všeličo, nejaká porucha, ktorá nás postaví pred potrebu čo najrýchlejšie (aspoň dočasne) sprevádzkovať postihnutú domácnosť. Náš časopis je tu na to, aby sme si v takýchto chvíľach vedeli poradiť. V súčasnom období stavebného rozmachu je zbytočné čakať na večne zaneprázdneného stavebného majstra s niečím, čo zvládneme aj sami. Aj v prípade, že je rozsah prác nad naše schopnosti, nám základné znalosti danej problematiky pomôžu aspoň pri výbere materiálu či kontrolovaní postupu a kvality práce, ktorú urobí súkromná firma.
Tento mesiac vám náš časopis prináša zaujímavú tému – o vnútornej kanalizácii. V článku o nej nájdete mnoho praktických rád a odporúčaní odborníkov, aby váš dom či byt slúžil dlhodobo a bez porúch spôsobených jej nevhodnou koštrukciou. V úžitkovej záhrade sa bližšie pozrieme na výber ríbezlí a egrešov, v časti o okrasnej záhrade sa zaoberáme kombináciou trávnika a iných povrchov, napríklad dlažby. V rubrike Rady náš odborný spolupracovník vysvetľuje správne zhotovenie ťažkej obstavby kozubovej vložky, aby sa tak optimalizovalo vykurovanie domu v období medzi studenou zimou a teplou jarou. Po zime treba prekontrolovať aj strechu, či niektorá škridla nepraskla alebo či niekde nezateká. Ak je strecha vo veľmi zlom stave, musí prejsť celkovou rekonštrukciou s výmenou strešnej krytiny a tejto téme sa venujeme v rubrike Rekonštrukcie. Rubrika Náradie je určená svojpomocným inštalatérom a tí, ktorých koníčkom je vlastná výroba nábytku, sa potešia, keď nalistujú rubriku Materiály. Pravdaže, nezabudli sme, čaká na vás aj nová várka návodov a tipov od vás – pre vás.
Na záver vám teda želám príjemné chvíle pri čítaní našich článkov a prajem šikovné ruky a tvorivého ducha na stavbe, pri rekonštrukcii alebo pri vymýšľaní nových nápadov, o ktoré sa s nami, dúfam, podelíte.

                                                                                                                   Stanislav Botur redaktor

Z OBSAHU:
RADY
Obstavba kozubovej vložky
Ťažké obstavby kozubovej vložky sú na polceste medzi klasickou pecou a medzi ľahkými obstavbami
AKO NA TO
Montáž interiérovej zárubne
Nastaviteľnú zárubňu možno prispôsobiť hrúbke steny
ZÁHRADA
Vyberte si vhodnú ríbezľu a egreš
do záhradky
Trávnikové kombinácie
REKONŠTRUKCIE A OPRAVY
Rekonštruujeme plochú strechu
Výmena strešnej krytiny šikmej strechy
TÉMA
KANALIZÁCIA V RODINNOM DOME

Úroveň kanalizácie je úroveň civilizácie
MATERIÁLY A VÝROBKY
Stolárske potreby a materiály
NÁRADIE A STROJE
Inštalatérske náradie
NÁVODY – NÁVRATY
Vibračné zariadenie
Pomocou tohto vibračného stola si môžeme vyrobiť kvalitnú zámkovú dlažbu
NÁVODY A TIPY
Tandemový bicykel
Na montáž bicykla boli použité dostupné diely a prvky, upravené a následne pozvárané do jedného celku
Rohožka pred dvere
Farebné uzávery z fliaš PET poslúžia na vytvorenie rohožky pred dvere. Jej zhotovenie je jednoduché.
Elektrický rotavátor
Keďže prevodovka má pomerne malé obrátky, možno namiesto radličiek používať aj kolesá. Tým získame plnohodnotný stroj
Dvojbicykel – tandem
Na výrobu bicykla pre dvoch potrebujeme dva, najlepšie rovnaké rámy bicyklov, ktoré najprv zvaríme do jedného celku

Foto na titulnej strane: archív JAGA

Montáž vodovodnej armatúry

Kvalitná vodovodná batéria dodá vašej kúpeľni nielen väčšiu noblesu a lesk, ale jej komfortná funkcia bude každému celkom iste príjemná aj pri umývaní a kúpaní. Presvedčte sa, či z vašej netesniacej batérie nekvapká stále voda alebo či vám nová páková batéria neušetrí peniaze za vodné a stočné.

Viac informácií nájdete na stránke časopisu www.casopisuss.sk
–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.