Súťaž Drevostavba roka 2022
Zdroj: ZSD SR

Drevostavba roka 2022: Zahlasujte za jednu z nominácií a vyhrajte hodnotné ceny

Zapojte sa do hlasovania súťaže o Drevostavbu roka, do ktorej nominovali členské spoločnosti ZSD SR svoje realizácie za rok 2022. Každý, kto sa zapojí do internetového hlasovania, bude zaradený do žrebovania o skvelé ceny.

Bez dreva to nepôjde! Ani na Slovensku. Dokazuje to aj neustále sa zvyšujúci záujem o výstavbu a popularita drevostavieb. A to aj napriek komplikovanej situácii na stavebnom trhu. Od roku 2008 do roku 2022 sa podiel moderných drevostavieb na odovzdaných nových rodinných bytových domoch na Slovensku zvýšil z 5% na viac ako 10%. Ročne sa na Slovensku postaví a odovzdá približne 700 nových rodinných domov, ktoré sú postavené z konštrukčného systému na báze dreva. drevostavby sa dnes v mnohých regiónoch a krajinách stali dominantnou výrobou.

Moderná výstavba drevených domov spája hlavné ciele modernej politiky: digitalizáciu, udržateľnosť a rýchle spracovanie – všetky potrebné ingrediencie pre klimaticky neutrálnu budúcnosť, ako to predpisujú komisie EÚ najneskôr do roku 2050. Prefabrikovaná drevená konštrukcia bude definovať nadchádzajúce úlohy a potrebné premeny. Predovšetkým vďaka inovatívnemu plánovaniu, efektívnymi výrobnými procesmi a dodržiavaním najvyšších štandardov kvality pri dosiahnutí vynikajúcej energetickej účinnosti a efektívnosti zdrojov.

Výhody dreva v stavebníctve

  • rýchlosť výstavby
  • presnosť výstavby
  • úspora prevádzkových nákladov
  • využitie obnoviteľných zdrojov
  • recyklovateľný materiál
  • nezaťažuje životné prostredie
  • bezodpadové spracovanie
  • suchý proces výstavby
  • výborne tepelnotechnické vlastnosti
  • ekológia – nízke produkovanie CO2 pri jeho spracovaní

„Považujeme za nevyhnutné, aby sme na Slovensku šírili osvetu najmä medzi projektantmi a architektmi, ktorí postupne znovuobjavujú krásu a efektívnosť takého úžasného materiálu, akým drevo bezpochyby je. Dlhodobo sa nám osvedčila odborná spolupráca s predstaviteľmi akademickej obce. Na Slovensku sa konečne podarilo novelizovať tzv. protipožiarnu normu, takže konečne môžeme stavať aj vyššie než len dvojpodlažné objekty. Rovnako dôležitou úlohou však zostáva, aby sme investorov ale aj individuálnych stavebníkov vo väčšej miere vrátili k drevu. Tradične organizujeme aj súťaž o „DREVOSTAVBU ROKA“, kde členské spoločnosti SD ZSD SR nominujú svoje hotové realizácie za uplynulý rok. V tomto roku bolo za rok 2022 nominovaných 23 stavieb, hovorí predseda sekcie, Ing. Róbert Lukáč z firmy WHC.

S nominovanými stavbami sa môže verejnosť zoznámiť nielen v odborných časopisoch, ale aj na webovej stránke www.mojdom.sk a www.drevostavby-zsdsr.sk. Súťaž bude – tak ako v predchádzajúcich rokoch – odborná i laická.

Každý, kto sa zapojí do internetového hlasovania, alebo odovzdá svoj hlas na lístku na výstavách, bude zaradený do žrebovania o hodnotné ceny.

Laická verejnosť môže hlasovať nielen na internete, ale aj priamo na veľtrhu CONECO – RACIOENERGIA 2023 v dňoch 22. – 25. 3. 2023 v bratislavskej Inchebe. Hlasovanie bude možné aj na výstave Nábytok a bývanie 2023 v Nitre (26. 4. – 30. 4. 2023) v pavilóne M5.

Výsledky súťaže vyhlási odborná porota na výstave Nábytok a bývanie 2023 v Nitre 27. 4. 2023 o 13:00. Výsledky hlasovania laickej verejnosti vyhodnotí SD ZSD SR a budú uverejnené na webe www.mojdom.sk začiatkom mája.

Hlasovať teraz

Zdroj: Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.