Ako som si urobil drvič konárov zo starého šrotovníka – vyberáme z najnovšieho čísla Urob si sám

image 18416 25 v1

Nepoužívaný kladivkový šrotovník som prerobil na SEKAČKU prútia, ktorá je užitočná PRI KOMPOSTOVANÍ býľ z papriky, prútia z viniča alebo vetiev z ovocných stromov. Drvič používam už viac rokov a slúži mi dobre, SPOĽAHLIVO a bez porúch.

VÝROBA NOŽOV

Ako prvé som si dal v odbornej dielni vyfrézovať 12 ks nožov podľa priloženého výkresu.
Dĺžku noža je potrebné prispôsobiť šírke rotora (rezacieho valca), teda závisí od toho, ako ďaleko sú od seba prizvárané príruby na hriadeli, do ktorých boli pôvodne uchytené osky kladiviek šrotovníka. Na rezacie nože je potrebné vybrať materiál s dostatočnou tvrdosťou, aby jeho ostrie odolalo tvrdším drevinám. Na druhej strane to musí byť materiál vhodný na zváranie v bežných domácich podmienkach, lebo nože budete musieť prizvárať po obvode dvojice prírub hriadeľa frézy, čím vznikne rotor (rezací valec). Nože na mojom valci sú z ocele triedy 11 600.
Počet nožov po obvode závisí od počtu zvolených otáčok stroja aj od toho, na čo nasekanú štiepku z prútia hodláte použiť. Ak uvažujete štiepku spaľovať v kozubovej vložke, celkom postačia štyri nože, prípadne osem nožov po obvode. Ja som použil 12 nožov (takže stroj sa už správa takmer ako fréza), pretože nasekané prútie kompostujem a jemnejšie nahobľované štiepky počas roka lepšie prehnijú v kompostovisku.

ÚPRAVA VNÚTORNEJ ČASTI

Z vodiacich kotúčov (prírub) je potrebné povyberať hriadele s kladivkami a rozpernými krúžkami. Po obvode prírub si rovnomerne narysujeme (podľa plánovaného počtu nožov) ich vzdialenosti. Na označené miesta k obom prírubám postupne prizvárame nože, vždy s ostrím noža v smere sekania prútia.
Na prednej časti pri ostrí nožov urobíme dostatočne masívny rezací doraz. Umiestnenie dorazu musí byť tak vysoko, aby prútie z podávacieho hrdla k rezacím nožom smerovalo mierne nadol, čím máme rotáciou nožov zaručené vhodné podávanie prútia do sekačky. Väčší sklon od podávacieho hrdla spôsobuje vytrhávanie prútia z rúk, čo môže spôsobiť zastavenie stroja či dokonca úraz. V opačnom prípade, keď bude prútie z dávkovacieho hrdla smerovať príliš kolmo alebo až proti smeru nožov, bude rezaný materiál vyhadzovaný späť do podávača.
Pred zváraním dorazu je potrebné od ostria nožov nastaviť minimálnu vzdialenosť (asi 2 mm). Po prichytení malým bodovým zvarom prekontrolujeme ručným pootočením rotora bezpečnú medzeru všetkých nožov. Počas zvárania dorazu si môžeme vymedziť vzdialenosť noža a dorazu pásovinou s hrúbkou 2 mm, keďže teplom pri zváraní sa môže zmeniť správna vzdialenosť. Sito z výstupnej časti šrotovníka je potrebné demontovať.

SKÚSENOSTI MAJITEĽA

Svojpomocne zhotovenú sekačku – drvič – používam už tretí rok a s jej výkonom som veľmi spokojný. Môžem ňou likvidovať pomerne hrubé prúty plynulým podávaním cez celý prierez vstupného hrdla. Výkonom pri spracovaní konárov sa vyrovná aj drahším kupovaným drvičom.

Chcel by som ešte podotknúť, že výroba nožov a ich privarenie na pôvodné kotúče rotora sa mi javili lacnejšie, ako kupovať nový rotor vhodnej veľkosti (rezací valec), keďže najlacnejší poľský stojí viac ako 200 eur.


VIAC INFORMÁCIÍ

Nájdete ich v časopise Urob si sám – november 2013, ktorý je v predaji do 19. 11. 2013

POZRITE SI VIDEO DRVIČA V AKCII TU

Komentáre

  1. Video som si pozrel a musím konštatovať, že sa nemáš čím chváliť. S takýmto kujebom si koleduješ akurát o malér.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.