Ženšen päťlistý

zensen patlisty

Trápi Vás vyčerpanosť? Pomôže vám päťlistý ženšen, nazývaný aj jiaogulan. Má podobné účinky, ako ženšen (Panax ginseng), ale obsahuje účinné látky vo väčšej koncentrácii. Okrem iného má pozitívny, harmonizujúci vplyv na duševný a telesný stav.

Rastlina pochádza z juhu Číny, kde ju nazý vali „bylinou nesmrteľnosti”, keďže v oblasti, kde sa tento čaj pravidelne pil, sa väčšina ľudí dožila viac než 100 rokov. Táto popínavá rastlina, patriaca do čeľade tekvicovitých, sa stáva čoraz populárnejšou aj mimo Ázie. Je zimuvzdorná do mínus 10-12 stupňov, prezimovať sa teda dá iba za miernej zimy, zakrytá. V črepníku ju však môžeme pestovať aj v izbe; v tomto prípade sa vyvíja po celý rok. Jiaogulan uprednostňuje dobre priepustnú pôdu, slnečné stanovisko, pravidelnú zálievku. Čaj príjemnej, exotickej, sladkastej chuti sa pripravuje z čerstvý ch alebo sušených listov. Jeho čerstvé vý honky sa používajú na dochutenie šalátov.

Komentáre

  1. Jiaogulan sme sadili minulý rok na jeseň do okrasnej časti záhrady a bez problémov zimu prežil. Zima bola bez snehu, takže holomrazy, v januári dokonca dve noci po sebe klesla v špičkách teplota na -17°C. Rastlinka nebola nijako prikrytá. Vrchná časť zmrzla ale na jar vyrazila s koreňov nová vňať.

  2. Hlásenie ohladom Jiaogulanu. Prežil aj túto zimu, opäť bez prikrývania. Kludne môžte pestovať vonku.

    1. Oľga Kubisová says:

      Dobrý deň, nemáte náhodou na predaj nejaké odrezky rastliny žen-šen? Ja som zasadila minulý rok, ale neprežila. Ďakujem Oľga

    2. pekny den chcel by som skusit dopestovat Jiaogulan. poslal by niekto odrezky? dakujem.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.