Pre aký zavlažovací systém sa rozhodnúť?

zavlažovací systém
Zdroj: istock

Nielen počas horúcich dní je potrebné zabezpečiť záhrade pravidelnú závlahu, aby kvety a rastliny prospievali.

Ku každej záhrade treba pristupovať individuálne a vytvoriť „pitný režim“ na mieru.

Klasická plastová či plechová kanva postačí len na naozaj miniatúrnu záhradku. Väčšie záhrady sa nezaobídu bez aspoň minimálneho zavlažovacieho vybavenia. V dnešnej dobe si už môžete vybrať z komplexného sortimentu produktov na zavlažovanie – od záhradných čerpadiel každého druhu cez automatické zavlažovacie systémy až napr. po kvalitné záhradné hadice.

Na zalievanie vodou zo studne, potoka či jazierka potrebujete záhradné čerpadlo s elektrickým motorom. Ak nemáte dostupný zdroj elektriny, využite benzínové záhradné čerpadlo. Vybrať si môžete zo širokej škály čerpadiel – povrchové, ponorné, kalové, tlakové, do vŕtaných studní, sudové a v neposlednom rade aj automatické domáce vodárne a automaty.

Pred výberom čerpadla si položte tieto otázky: Odkiaľ a akú vodu chcem čerpať? Kam chcem vodu čerpať (inými slovami ako ďaleko)? Na čo konkrétne chcem vodu používať? Ako často chcem čerpadlo používať?

Na pohodlné a rýchle zavlažovanie, pochopiteľne, potrebujete kvalitnú hadicu. Kúpiť možno hadice s rozličnou dĺžkou a priemerom, najžiadanejšie sú úzke polpalcové. Dobrá hadica by mala držať tvar a nemala by sa lámať. Dôležitý je aj počet vrstiev, z ktorých sa skladá, odolnosť proti UV žiareniu, tvorbe rias alebo oderu. S polievaním výrazne pomôžu aj ďalšie praktické a šikovné výrobky, napr. hadicový vozík s navijakom, ktorý veľmi zjednodušuje pohyb hadice po celej záhrade a zaisťuje jej dlhú životnosť. Existujú hadicové navijaky, ktoré môžete upevniť na stenu domu a dajú sa otáčať o 180 stupňov. K hadiciam si môžete podľa svojich potrieb a prianí vybrať z rozsiahleho sortimentu zavlažovacích pištolí a rýchlospojok.

Ak potrebujete zavlažovať napr. trávnik dlhší čas a nechce sa vám stáť uprostred záhrady s hadicou v ruke, ideálnym riešením sú zavlažovače. Jednoducho ich pripojíte na hadicu a necháte pracovať. Vďaka systému otočných dýz dokonale a rovnomerne zavlažia celú plochu.

Nenahraditeľným pomocníkom v čase dovoleniek, ale nielen vtedy, sú zavlažovacie hodiny. Stačí ich len načasovať a ony sa už postarajú o dostatok závlahy za vás. Zavlažovacie hodiny totiž spúšťajú zalievanie počas vami vopred vybraných dní a v určenom čase. K dispozícii sú dokonca sofistikované riešenia, ktoré umožňujú zistiť aktuálne počasie a zavlažovanie správne optimalizovať. Veď načo polievať, keď práve prší?

trávnik
Zdroj: istock

Karol Hromada radí

Aký druh zavlažovača je vhodný na polievanie trávnika?

Trávnik nie je záhon, a preto na jeho polievanie potrebujeme rozprašovač, ktorý dokáže rovnomerne zavlažovať aj väčšiu plochu. Na výber je celá škála najrôznejších zavlažovačov. Tie základné sa pripevnia na koniec hadice a nastaví sa na nich niektorý z typov kropenia. Efektívne a jednoduché zavlažovanie zaistia sofistikovanejšie kyvadlové rozprašovače alebo kropiace dýzy s cyklovačom. V ich prípade tlak vody rozhýbe dýzu a voda vďaka tomu rovnomerne dopadá na celú plochu trávnika. Netreba snáď pripomínať, že tieto zavlažovače sú aj veľkým zdrojom vodnej zábavy pre všetky deti. Modernou „vychytávkou“ sú automatické alebo mechanické zavlažovacie hodiny, teda časovač, ktorý podľa vami zadaného rozvrhu spustí alebo ukončí zavlažovanie. Sú vhodné aj pre záhony a skleníky.

Mohlo by vás zaujímať:

10 pravidiel pre efektívne polievanie záhrady

Dôležitá je, samozrejme, aj hadica, ktorú na polievanie požívame. Ak má dobre a dlho slúžiť, musí byť vyrobená z kvalitných materiálov, nesmie sa lámať ani krútiť. Vhodná je teda hadica zložená z viacerých vrstiev a so sieťovou výstuhou. Kvalitné hadice majú na vnútornej stene špeciálnu nepriehľadnú vrstvu s UV filtrom, ktorá bráni tvorbe rias.

Nenáročné zavlažovanie malej záhrady

Zavlažovací počítač

Zavlažovací počítač for_q

Na automatické zavlažovanie podľa nastavenia.

Zavlažovací počítač je vybavený moderným a prehľadným displejom. Vďaka 3/4″ závitu sa dá pripojiť k vodovodnému kohútiku buď priamo, alebo cez adaptér. Zavlažovanie riadi automaticky až 4 hodiny v kuse, a to 6-krát denne. Dodatočne môžete pripojiť dažďový snímač či snímač vlhkosti pôdy, aby sa neplytvalo vodou. LCD displej.

Použitie: exteriér

Čas zavlažovania: 240 min.

Indikátor stavu batérie: áno

Intervaly zavlažovania: do 4 h do max. 6-krát za deň

Cena: 39,90 €

www.hornbach.sk

Štvorcestný ventil na zavlažovací počítač
Zdroj: hornbach

Štvorcestný ventil for_q na zavlažovací počítač

Ventil na napojenie štyroch okruhov.

Štvorcestný plastový ventil na zavlažovací počítač. Je nastaviteľný podľa potreby a vhodný na zástrčné hadicové systémy na zavlažovanie záhrady. Čierna alebo zelená farba.

Použitie: exteriér

Radenie: začiatok systému

Prípojka/spojka: 1/2″ a 3/4″

Cena: 31,95 €

www.hornbach.sk

Kruhový zadažďovač
Zdroj: hornbach

Kruhový zadažďovač for_q, kovový

Stabilný zadažďovač aj pre väčšie plochy.

Kruhový zadažďovač z nehrdzavejúcej ocele (tzv. nerezový) je vhodný na rovnomerné zavlažovanie menších aj väčších plôch. Vďaka hmotnosti len 0,52 kg môžete tento zadažďovač pohodlne postaviť na také miesto v záhrade, kde ho práve potrebujete. Viac než praktický je aj jeho guľatý tvar, ktorý zaručuje potrebnú stabilitu pri zavlažovaní.

Zavlažovaná plocha: 10 m2

Použitie: exteriér

Radenie: koniec systému

Cena: 20,45 €

www.hornbach.sk

Zavlažovanie väčšej záhrady

záhradná hadica
Zdroj: hornbach

Záhradná hadica for_q Profi Line 3/4″

Kvalitná hadica na pohodlné polievanie.

Záhradná PVC hadica vysokej kvality s vnútornou špirálovou vrstvou s priemerom 43 mm. Určená na prevádzkový pracovný tlak 10 barov. Tlak prasknutia hadice: 30 barov. Odolná proti UV žiareniu a lámaniu. Bez obsahu ftalátov.

Vnútorný priemer: 18,7 mm

Vonkajší priemer: 25,1 mm

Hrúbka hadice: 3,2 mm

Dĺžka hadice: 25 a 50 m

Cena: 99 €/50 m

www.hornbach.sk

zavlažovacie hodiny
Zdroj: mountfield

Zavlažovacie hodiny SENSOR PLUS

Zavlažovanie raz alebo dvakrát za deň.

Zavlažovacie hodiny umožňujú automatické nastavenie závlahy pri východe alebo západe slnka vďaka inteligentnému snímaču osvetlenia. Zavlažovanie raz alebo dvakrát za deň (pri východe alebo západe slnka). Možnosť nastavenia dní, keď sa má závlaha spustiť, a jej dĺžky: 2, 5 10, 20, 30 alebo 60 min. Jednoduché nastavenie. Zdroj energie: batérie 2× AA. Hodiny sú vybavené aj tlačidlom okamžitej závlahy v trvaní 10, 30 alebo 60 min.

Použitie: exteriér

Čas zavlažovania: denne, každé 2 dni, 3 dni, 5 dní alebo 7 dní

Indikátor stavu batérie: áno

Intervaly zavlažovania: 1- alebo 2-krát za deň

Cena: 51,50 €

www.mountfield.sk

dvojcestný ventil
Zdroj: mountfield

Dvojcestný ventil FLOWMAX

Ventil s praktickým tretím kohútikom.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteDvojcestný ventil umožňuje pripojiť dve kropiace zariadenia alebo hadice priamo na jeden vodovodný kohútik. Veľmi praktický je tretí kohútik, ktorý vďaka otočnej hlavici dovolí pohodlne napúšťať vodu aj do krhly či vedra.

Použitie: exteriér

Radenie: začiatok systému

Prípojka/spojka: súčasťou balenia sú konektory na 1/2″, 3/4″ a 1″

Cena: 26,50 €

www.mountfield.sk

Zavlažovanie pre náročných

kruhový zadažďovač
Zdroj: mountfiled

Kruhový zadažďovač Vortex 8 Hozelock

Osem postrekovacích režimov na zavlaženie záhrady.

Otočný postrekovač ponúka osem postrekovacích režimov, ktoré sú vhodné na všetky typy zalievania. Pomocou mäkkého a ľahko uchopiteľného krúžku (aj mokrými rukami) ľahko nastavíte a zmeníte postrek podľa zvoleného režimu. Stabilitu postrekovača zabezpečuje základňa vhodná na všetky povrchy. Režimy postreku zavlažovača: malý a veľký polkruh, hmla, pruh prúdu, veľký a malý kruh, postrek do štvorca, postrek vzdialenej dýzy.

Zavlažovaná plocha: 79 m2

Použitie: exteriér

Radenie: koniec systému

Cena: 18,50 €

www.mountfield.sk

záhradná hadica Patriot Daimont
Zdroj: mountfield

Hadica Patriot Daimont L. 1/2″

Trojvrstvová hadica na zalievanie záhrady.

Trojvrstvová hadica vyniká kvalitným materiálom aj nízkou hmotnosťou. Pri jej vývoji boli použité najmodernejšie technológie. Vďaka špeciálnej receptúre na povrchu (EASY Slide Technology) má hadica vysokú kĺzavosť. Je trvalo pružná, nehrozí žiadne pretočenie a skrútenie. Tlak prasknutia hadice: 50 barov. Odolná proti UV žiareniu. Bez obsahu ftalátov.

Vnútorný priemer: 16 mm

Hrúbka hadice: 2,3 mm

Dĺžka hadice: 25 a 50 m

Cena: 31,30 €/50 m

www.mountfield.sk

Batériová zavlažovacia jednotka
Zdroj: www.predomyazahrady.sk

Batériová zavlažovacia jednotka WPX4 Rain Bird

Každý ventil je možné nastaviť samostatne.

Exteriérová ovládacia jednotka pre štyri sekcie je ľahko programovateľná, určená na inštaláciu v exteriéri alebo priamo v závlahovej šachte. Ovládacie jednotky pracujú ako mozog celého automatického závlahového systému. Sú vodotesné, vhodné pre napätie 9 V. Jednotka umožňuje unikátne nastavenie pre každý ventil samostatne, čo znamená ľubovoľné nastavenie pre každú vetvu (dĺžka zavlažovania, čas, intervaly). Zdroj energie jednotky: 1 × 9 V alkalická batéria.

Použitie: exteriér

Čas zavlažovania: na každú sekciu možno nastaviť šesť štartovacích časov

Indikátor stavu batérie: áno

Cena: 238,94 €

www.predomyazahrady.sk

Zavlažovací elektroventil
Zdroj: www.predomyazahrady.sk

Zavlažovací elektroventil 100 JTV 9V VNZ Rain Bird

Ventil vhodný aj pri obmedzenom prístupe k napätiu 230 V.

Elektroventil s 1″ vnútorným závitom pre batériové ovládacie jednotky. Ponúka variabilitu, spoľahlivosť a jednoduchú údržbu pri zavlažovaní malých záhrad aj veľkých trávnatých plôch a záhonov. Závitový spoj elektronickej a mechanickej časti pri údržbe ventilu umožňuje jednoduché rozobratie bez nutnosti odstránenia skrutiek. Dvojitá filtrácia a membrána ovládaná tlakom vody zabezpečujú bezproblémovú prevádzku.

Použitie: exteriér

Rozpätie prietoku: 0,23 až 6,8 m3/h

Rozpätie tlaku: 1 až 10,3 bar

Cena: 53,04 €

www.predomyazahrady.sk

Rotačná dýza a statický zavlažovač
Zdroj: www.predomyazahrady.sk

Rotačná dýza R-VAN-24 360° Rain Bird a statický postrekovač

Dýzy je možné nastavovať ručne, netreba žiadne náradie.

Statický postrekovač s vysunutím 10 cm vhodný na závlahu malých a stredných trávnikov. Vrchná časť postrekovača s dýzou sa vysunie automaticky tlakom vody. Do postrekovača sa vkladá dýza, napr. lúčová rotačná dýza (tryska) s nízkou zrážkovou výškou, ktorá obmedzuje povrchový odtok vody a eróziu. Pri návrhu rozmiestnenia dýz treba dodržať zásadu vzájomného prekrývania susedných postrekovačov.

Dostrek postrekovača: 1 až 5,5 m

Dostrek dýz: 5,2 až 7,3 m s nastaviteľným alebo kruhovým výsekom 360°.

Použitie: exteriér

Radenie: koniec systému

Cena: 3,56 €/statický postrekovač, 10,57 €/rotačná dýza

www.predomyazahrady.sk

záhradná hadica
Zdroj: www.predomyazahrady.sk

SPXFLEX hadica, Ø 16 mm, na prívod vody, 30 m, Rain Bird

Vysokoflexibilná hadica na automatické zavlažovanie.

PE hadica vysokej kvality, ktorá je vhodná na prívod vody do automatických zavlažovačov. Navŕtavacím pásom sa napojí na hlavný rozvod automatickej závlahy a privedie vodu priamo do zavlažovača. Z hadice sa vytvára „esíčkové“ zapojenie, ktoré chráni rozvod pred poškodením. Pripojenie na navŕtavací pás/zavlažovač nevyžaduje použitie spôn na zabezpečenie spoja. Postačuje ju naskturkovať na tvarovky s originálnym závitom.

Vonkajší priemer: 16 mm

Hrúbka hadice: 2,5 mm

Dĺžka hadice: 30 m

Cena: 42 €/30 m

www.predomyazahrady.sk

Text: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2019

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.