Nepodceňujte životnosť nábytku a bezpečnosť osvetlenia

image 40600 25 v1

Záhrada je skvelým miestom na relax. Najmä v lete, kedy sa posedenia s priateľmi tiahnu do neskorých nočných hodín. Vtedy viac ako inokedy oceníte pohodlný záhradný nábytok a dokonalé osvetlenie, ktoré priateľské stretnutia spríjemnia a navodia pocit komfortu nielen vám, ale aj vašim hosťom. Ak túžite po moderne osvetlenej a zariadenej záhrade, v projektových marketoch Hornbach nájdete všetko potrebné.

Vyberať vhodný záhradný nábytok môžete zo skutočne širokej ponuky. Voliť môžete klasiku v podobe dreveného masívu, ľahký plast, robustný betón či aktuálne veľmi obľúbený umelý ratan.

Životnosť nepodceňujte

„Dôležitým a nezanedbateľným kritériom by mala byť životnosť materiálu, z ktorého je nábytok vyrobený. V prvom rade si preto ujasnite, akým vplyvom bude nábytok vystavený a na základe toho zvoľte ten, ktorý bude týmto podmienkam najviac vyhovovať,“ radí odborník Daniel Brychta z oddelenia záhrad projektových marketov Hornbach. Kedysi sa sotva našla záhrada, v ktorej by chýbal plastový nábytok. Zub času a slnečné lúče však plast potrápili a ten postupom času stratil pôvodnú farbu a odolnosť. Takto vyblednutý nábytok je po pár sezónach nepoužiteľný a súci na výmenu. Ak napriek tomu zvažujete kúpu plastového nábytku, nezabúdajte ho chrániť pred priamym slnečným žiarením a tiež nízkymi teplotami či mrazom.

Mnohonásobne dlhšiu životnosť má drevo. „Nábytok vyrobený z exotických drevín, ako je teak alebo durian, vydrží aj niekoľko desaťročí. Ak sa na výrobu použije borovica, smrek alebo modrín, výrazne sa môže pod ich životnosť podpísať zanedbaná starostlivosť,“ upozorňuje Brychta. Drevený nábytok je tiež potrebné chrániť pred zimou a vlhkosťou. Okrem uskladnenia majte na pamäti aj na ošetrenie dreva. Vhodné sú špeciálne oleje, ktoré nábytok ochránia a drevu dodajú prirodzený lesk.

Azda najtrvácnejšie sú betónové sedenia, no čoraz väčšej obľube sa teší nábytok z umelého ratanu, a to aj napriek jeho kratšej životnosti. Tento druh nábytku má väčšinou železnú konštrukciu, ktorá postupom času neodolá korózii. Preto pri kúpe sedenia z umelého ratanu vyberajte tie, ktoré majú hliníkovú kostru. Tá má síce obmedzenú nosnosť, ale dlhšiu trvácnosť.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteAtmosféru podčiarknite osvetlením

Ak sa vaše posedenia či „garden party“ potiahnu dlho do noci, myslite pri zariaďovaní záhrady na dostatočné osvetlenie. Ekologickým a tiež ekonomickým výberom sú solárne lampy, ktoré sa na slnku nabíjajú a záhradu osvetľujú bez akýchkoľvek nákladov. „Skvelou voľbou sú aj takzvané stĺpikové svetlá, ktoré sú na trhu v rôznych výškach a dokonca sú aj také, ktoré sa dajú jednoducho pripevniť na stenu domu alebo kostru dreveného altánku,“ pripomína Zlatko Slobodník z oddelenia elektro projektových marketov Hornbach. Veľmi obľúbené je aj nástenné osvetlenie vybavené senzorom. Príjemnú atmosféru v záhrade môžete navodiť aj vďaka osvetleniam Easy Connect. Ide o svietidlá určené na použitie v exteriéri a sú prispôsobené rôznym poveternostným podmienkam. Môžete nimi osvetliť skaly, stromy, kríky či chodníky. Bodové svietidlá Easy Connect sú vhodné na zapustenie do podláh a osvetlenie terás.

Nezabúdajte na bezpečnosť

Základným kritériom pri inštalácii exteriérového osvetlenia je bezpečnosť. „Osvetlenie inštalujte vždy tak, aby sa elektrický kábel za žiadnych okolností nedostal do kontaktu s vodou. Preto myslite na ochranu kábla izolačným krytím, ktoré zamedzí styku s vodou,“ zdôrazňuje Slobodník. Nie všetky svietidlá sú vhodné do exteriéru. Pri výbere vám radi pomôžu pracovníci projektových marketov Hornbach.

www.hornbach.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti Hornbach

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.