Nechtík lekársky (Calendula officinalis)

nechtik lekarsky calendula officinalis

Je to bylina s bohato vetvenou byľou a podlhovastými listami. Dosahuje výšku asi 70–80 cm. Kvety sú úbory až 8 cm veľké a majú žltú alebo oranžovú farbu. Kvety sa na noc zatvárajú. Plody sú nažky so semenami kosákovitého tvaru. Rastlinám sa darí v priepustnej hlinito piesčitej pôde, dobre zásobenej živinami, na slnečnom mieste či v polotieni.

Táto letnička vyžaduje slnečné miesto a priestor, vyhovuje jej väčšina pôd, ale nie príliš premáčané. Rozmnožuje sa semenami 0,5–1cm veľkými. Možnosť výsevu je na jar i v lete. Kvitne od jari až do neskorej jesene, súkvetie je úbor. Zber kvetov je odporučený pri otváraní úborov, listy najlepšie mladé. Rastliny po odkvitnutí zrezané na asi 15 cm nad zemou znovu obrazia a vykvitnú.

Zdroj:  www.xxx.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.