Prečo vysychá araukária

Prečo vysychá araukária

Na araukárii začali uschýnať konáriky a sú na nich čierne bodky. Môže to byť plesňové ochorenie alebo škodca, alebo len veľa, prípadne málo polievame? (e-mail, Miro Č.,)

Možno je problém len v nevhodnom stanovišti a nie v chorobe či škodcovi. Araukária štíhla (Araukaria heterophylla, syn. A. excelsa) vyžaduje svetlé, ale pred priamym slnkom chránené miesto. Na tmavom mieste síce nezahynie, rast sa však výrazne spomalí. Na príliš teplom, suchom mieste konáriky ovísajú a ihlice zaschýnajú. Pri pestovaní žiada nižšie teploty, v lete ju možno vyniesť von do záhrady, na terasu do polotieňa. Vonku môže byť, až kým teplota neklesne pod 7 °C.

V zime by vnútorná teplota nemala presiahnuť 14 °C. Substrát nesmie byť premokrený, zalievame len veľmi mierne, najmä v zime, len tak, aby zemina nevyschla. Vodu používame odstátu, najlepšie dažďovú. Presádzame, až keď je to nevyhnutné, lebo araukária je na tento úkon citlivá. Znáša i jemný, teplý vonkajší dážď, vo vnútri je vďačná za rosenie. Vplyvom suchého vzduchu spodné konáriky žltnú a odpadnú, nové sa netvoria, kmienok zostáva holý a rastlina nepekná. Konáriky môže poškodiť aj prievan, neopatrné zavesenie vianočných ozdôb, elektrické sviečky, ktoré môžu spôsobiť popáleniny na ihliciach.

Text Ing. Hana Szabóová
Foto autorka, isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.