Nie je to pomaranč: Maklúra pomarančová

Nie je to pomaranč: Maklúra pomarančová

Na prechádzke sme si všimli strom s plodmi, ktoré na prvý pohľad pripomínajú pomaranče. Je mi jasné, že to nie sú pomaranče. O aké plody ide a sú jedlé? Vlasta M.

Áno, máte pravdu, nie je to pomarančovník. Strom sa volá maklúra oranžová alebo tiež m. pomarančová (Maclura pomifera). Domovinou je stred a juh USA, kde dorastá do výšky až 20 m. Nápadný je veľký, guľovitý plod s priemerom až do 14 cm, nápadne pripomínajúci zelený pomaranč. Plod je vlastne mäsité, na povrchu hrboľaté súplodie nažiek. Spočiatku zelenej farby, neskôr oranžovej, vo vnútri je biela dužina a hnedé semená. Po poranení plodu vyteká z neho biela tekutina, po dotyku s pokožkou môže u citlivých ľudí vyvolať alergiu. Rastlina je dvojdomá, zvlášť rastú stromy samičie a zvlášť samčie. Žiada suchú priepustnú pôdu, darí sa mu v teplejších polohách. V minulosti sa vysádzal ako solitér, živé ploty, aj ako rarita.

Text Ing. Hana Szabóová

Komentáre

Pridať komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.