Čo potrebuje kandík

image 33202 25 v1

V predajni s cibuľovinami som si už niekoľkokrát kúpila hľuzy kandíka, no nedarí sa mi pestovať ho. Vysádzam ho na slnečný svah, ale nevytvorí súvislý porast. Vždy vysádzam viac hľúz na jedno miesto. Je tento postup správny?
(Andrea B., Bratislava)

Kandík (Erythronium den – canis) je kvitnúca okrasná rastlina, ktorá sa obvykle pekne rozrastie a vytvorí atraktívny porast, na jar plný krásnych kvetov. Vo vašom prípade však tomu môže brániť sucho, slnko a privysoké teplo. Kandíky obľubujú polotieň, prípadne aj svetlejší tieň. Vyhovuje im humózny substrát s obsahom tlejúceho lístia a skôr vlhko. Suchšia pôda im neprospieva. Viac sa im darí v chladnejších polohách. Cibuľky vysaďte ihneď po kúpe, pretože rýchlo zasychajú. Predtým ich však namočte na chvíľu do vody. Okrem toho odporúčam dodržať správnu hĺbku výsadby – najviac 15 cm. Kandík vysádzajte pod kry a stromy, nie na priame slnko. Cibule netreba vyberať z pôdy. Vhodný čas na výsadbu cibúľ je v druhej polovici augusta a začiatkom septembra. 

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/shutterstock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.