Aké choroby postihujú aróniu čiernoplodú?

image 48635 25 v1

Vysadil som aróniu čiernoplodú – čiernu jarabinu. Zaujímali by ma informácie o chorobách a možnosti prenosu na blízko vysadené ovocné stromy jablone, slivky, marhule. (Ing. Tibor S., e-mail, Virt)

Menej známa arónia čiernoplodá (Aronia melanocarpa) je odolná proti chorobám (vírusové, bakteriálne, hubové), ktoré sa môžu vyskytnúť a napádať iné ovocné dreviny. Podobne je odolná aj proti napadnutiu škodcami, výnimkou môžu byť v čase dozrievania plodov drozdy a škorce, ktoré ich vyhľadávajú ako zdroj potravy. Z prípadného prenosu chorôb z arónie na ďalšie ovocné stromy, ktoré v záhrade pestujete, prípadne z napadnutia škodcami, ktoré napádajú iné ovocné druhy, nemusíte mať obavy.

V ponuke záhradníctiev sú: Nero, Galic Janka, Hugin, novinkou je odroda Viking, ktorá znáša až -30 °C. Plody je možné skladovať v tme a chlade 2 mesiace. Plody zberáme až po prvých jesenných mrazoch, najlepšie odstrihávaním nožnicami.

Zdroj: Celoročná ochrana záhradných plodín, Ing. Juraj Matlák, 2018.

Text: Ing. Hana Szabóová, Daniel Košťál

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.