Obnova staršieho radiátora pomocou spreju

Obnova staršieho radiátora pomocou spreju

Odmenou za obnovu radiátora je jeho pekný vzhľad, mierne predĺženie jeho životnosti a pekne pôsobiaci interiér.

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: **

ČAS: 2 dni

NÁKLADY: do 10 €

ĽUDIA: 1

OBDOBIE: I – XII

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL na 1 radiátor 9,20 €

• farba v spreji 5 €
Primalex sprej Farba na radiátory, odolná do 120 °C (vo vyzretom stave, 6,89 €/400 ml)
• brúsny papier 0,90 €
alebo brúsne plátno či hubka, zrno 120, 180, na postupné obrúsenie povrchu (od 0,30 €/ks)
• páska do 0,10 €
maskovacia, samolepiaca (od 0,60 €/19 mm × 40 m)
• zakrývacia fólia 0,90 €
PE, 4 × 5 m
• riedidlo 0,10 €
na prípadné očistenie náhodne znečistených predmetov (2 €/bal.)

NÁRADIE

• nožnice

POSTUP PRÁCE

Ako vynoviť radiátor farbou v spreji?

Pripravíme si potrebné farby v spreji a všetky pomôcky. Radiátor zbavíme prachu. 

Okolie radiátora zakryjeme kartónom alebo fóliou, aby sa farba dostala iba na správne miesta. 

Starý lak najprv zbrúsime brúsnym papierom – čiastočne alebo celkom.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteFarbu na radiátory v spreji pred použitím viackrát dôkladne pretrepeme. 

Použili sme biely odtieň Ihneď po zaschnutí farby opatrne odstránime maskovaciu pásku, aby po nej nezostali na stenách stopy. Celý radiátor necháme dobre vyschnúť pri jeho povrchovej teplote do 30 °C. 

DOBRÉ RADY

Premiešanie farieb

Každú farbu v spreji pred použitím poriadne pretrepeme, aby sa dobre premiešali všetky jej zložky a náter mal výrobcom deklarované vlastnosti. Pretrepanie zopakujeme viackrát, používame staršie farby.

Špeciálne na radiátor

Treba kupovať farby, ktoré vplyvom tepla (niekedy aj 70 °C) nezožltnú, nezmäknú, nevyparujú sa z nich škodlivé látky a nestratia pekný vzhľad. Pri nátere radiátora pomôže špeciálna syntetická vrchná farba vhodná na nástreky radiátorových telies, ako aj teplovodných vedení, konvenktorov a boj­lerov. Farba je odolná proti vysokým teplotám, nežltne a nelúpe sa. Garan­tuje dosiahnutie dokonalého finálneho vzhľadu povrchov aj na miestach, ktoré sú bežne ťažko dostupné. Je vhodná do interiéru aj exteriéru.

Príprava povrchu

V niektorých prípadoch je povrch vystavený znečisteniu nielen od prachu, ale aj od mastnoty. Preto je veľmi dôležité odmastiť povrch, či už technickým benzínom, alebo riedidlom, prípadne iba „jarovou“ vodou. Má to veľký vplyv na priľnutie náteru na podklad. Ak sú niektoré kovové časti ešte nenatreté, na očistený povrch nanesieme najprv základnú farbu. Veľmi skorodované časti ošmirgľujeme a využijeme dobré vlastnosti „odhrdzovača“, ktorý sa na hrdzu chemicky naviaže a zabráni ďalšej korózii pod vrstvou nového náteru, a naň nanesieme základnú farbu. Na menej postihnuté miesta po obrúsení hrdze možno priamo aplikovať antikoróznu základnú farbu v spreji.

Viete, že…

… čas schnutia základného náteru je pri sprejoch Primalex iba 30 minút? Len toľko musíte čakať pred nanesením ďalšieho náteru. Ale ak naň chcete nalepiť maskovaciu pásku, doprajte schnutiu aspoň hodinku až dve, aby ste mali istotu, že pri odliepaní sa nepoškodí čerstvo nanesený základný náter.

Text Stanislav Botur
Foto PPG Deco Slovakia, isifa/shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 9/2018

Komentáre

 1. Napisane pekne, ale obrusit stary liatinovy radiator, je pekna fuska, najma ak je v byte, zaveseny na stene.
  Pomozu skor pripravky, ako tycky na vrtacku, alebo ocelove kefy na predlzovacich tyckach.
  Vysledok ale bude bordel po celej izbe.
  Mimo to, pri striekani farby zo spreja, na komplikovane tvary, ako je napriklad onen radiator, je celkom umenie, aby to nestekalo, alebo bolo nastriekane rovnomerne a pekne.
  Aj tak prach z tej farby, je lepivy a svinsky tazko sa odstranuje, takze je lepsie zakryt v miestnosti vsetko, najma okno a nabytok okolo.

  Ovela jednoduchsie a menej pracne, je odpojit mimo vykurovaciu sezonu radiatory od systemu a odniest ich do nejakej firmy, kde robia pieskovanie, nasledne ich odhrdzit a odmastit, nakoniec striekat vzduchovou pistolou.
  Pred tym je vhodne pomocou vymetaku na flase, na predlzenej tycke a pomocou napriklad wapky, alebo aspon hadice z tlakovou vodou, preplachnut niekde vonku vnutro radiatorov a odstranit sedimenty hrdze a cierneho svinstva v spodnej casti radiatora.
  Zlepsuje sa tak ucinnost starych radiatorov.

  Je to ale robota spinava, casovo narocna a vyhybaju sa jej aj profesionany instalateri a kurenari, lebo jednoduchsie je namontovat novy plechovy radiator, ako sa natahovat z liatinovou opachou.

  Ja osobne si myslim, ze velkoobjemove stare velke liatinove radiatory su vecne, maju lepsi priebeh ohrevu a okrem toho, ze su aj krasne, maju velku zotrvacnost z coho bohuzial vyplyva aj ich dlhsi nabeh.
  Niektore moderne kotle, najma dnes, mozu mat problem z velkym objemom vody v systeme, ich mala expanzna nadrz nestaci, na vyrovnavanie tlaku.

  Treba pridat externu vatsiu expanznu nadobu.

  Radiatory liatinove, sa daju povatsinou rozoberat a skladat po segmentoch, takze aj do noveho byvania, sa starsie vyradene radiatory v pohode daju poskladat.
  Ak uz prevedie niekto rozborku liatinovych radiatorov, je lepsie urobit udrzbu a repas po jednotlivych segmentoch, najma pieskovanie a po poskladani, na potrebnu velkost nakoniec previest po tlakovej skuske odmastenie a finalny nastrek.

  Prakticky jednotlive segmenty liatinovych radiatorov, su vecne.

  Plechove radiatory vecne niesu.
  Moderne konvektorove ploche radiatory, su pocitane na zivotnost najviac 30 rokov a skor menej.
  Zavisi to ale najma od vody a jej upravy, pred napustenim do systemu a tiez od intenzity kurenia.

  1. A potom dáš vyregulovať celú stupačku? Tvoj návrh je dobrý len ak máš vlastný kotol. Pre ústredné kúrenie je to úplný nezmysel.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.