image 37387 25 v1
Galéria (20)

Ako opraviť zaseknutý jazýček na zámku

Je to mrzutosť, ktorá sa ozve vždy vtedy, keď je nám najmenej príjemná. Pre zaseknutý jazýček zostanú verandové dvere pootvorené a chlad sa valí do chalupy. Stačí však zbehnúť do dielne a zámok bude opäť fungovať ako nový.

Galéria

Rýchla oprava zámku
Rýchla oprava zámku
Rýchla oprava zámku
Rýchla oprava zámku
Rýchla oprava zámku
Rýchla oprava zámku
Rýchla oprava zámku
Rýchla oprava zámku

UROB SI SÁM

náročnosť: ++
čas: 30 minút
náklady: 0,20 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 0,20 €
• brúsivo 0,10 €
brúsny papier P80, brúsna hubka P220
• mazivo 0,10 €
napr. Fluid Film AS R (9,40 €/400 ml)

NÁRADIE A POMÔCKY
• skrutkovač
• štetec
• tavná pištoľ 

PRACOVNÝ POSTUP

1. ODTIAHNUTIE
Dvojdielnu kľučku drží pohromade poistka, skrutka, klinec, závlačka alebo kus drôtu, ktoré je potrebné uvoľniť a vytiahnuť von.

2. VYTIAHNUTIE
Uvoľnenú kľučku vytiahneme von z dverí. Dielec so štvorhranom je zväčša na vonkajšej strane, aby dvere nezostali vybuchnuté.

3. SKRUTKA
Veľkým plochým skrutkovačom opatrne vykrútime skrutku s metrickým závitom, ktorá drží cylindrickú vložku bezpečne v zámku.

4. KĽÚČ
Kľúč pootočíme približne o 15 stupňov vľavo. Tým sa zub dostane do zákrytu so zámkom. Vložka sa v správnej polohe uvoľní.

5. VYTIAHNUTIE
Cylindrickú vložku vytiahneme za kľúč von zo zámku a bezpečne ju uložíme na bezprašné miesto. Kľúč ponecháme zasunutý v nej.

6. SKRUTKY
Odmontujeme dvojicu skrutiek, ktoré kotvia zámok v dvernom krídle. Drážky na hlavách skrutiek sú často zaliate farbou, preškrabeme ich.

7. VYTIAHNUTIE
Zámok vytiahneme z dlabu dverí von. Ak to ide ťažko, pomôžeme si jemným páčením na vrchnej a spodnej časti plechového čela.

8. OTVORENIE
Skrutkami uvoľníme kryciu dosku a odložíme ju bokom. Dávame pozor, aby nám pružiny nerozhodili pohyblivé dielce po okolí.

9. STRELKA
Strelku odmontujeme z posuvného mechanizmu a zapamätáme si pritom, na ktorú stranu bola otočená jej hladká plocha.

10. ODMASTENIE
Strelku utrieme do handry namočenej v acetóne, aby sme z nej zmyli zvyšky starých mazív a nečistôt, ktoré by nám zanášali brúsivo.

11. ZNAČKOVANIE
Unavenú plochu prekryjeme čiernym značkovačom. Osvedčili sa liehové permanentné fixky so širokým hrotom, ktoré sa prstom nezotrú.

12. BRÚSIVO
Brúsny papier zrnitosti P80 si tavným lepidlom prichytíme k hladkému a rovnému podkladu. Môže to byť i pracovná doska dielenského stola.

13. BRÚSENIE
Začneme s brúsením opotrebovanej plochy. Keďže strelka je vyrobená zo zinku, ide to ľahko a materiál rýchlo pod rukou ubúda.

14. KONTROLA
Začiernená stopa nám ukáže, koľko materiálu ešte treba odbrúsiť. Postačí, aby sa žliabok nedotýkal bočných strán strelky.

15. VYHLADENIE
Vybrúsenú plochu vyhladíme brúsnou hubkou alebo papierom zrnitosti P220. Tá nám povrch vyleští a odstráni nevzhľadné ryhy.

16. PRACH
Z mechanizmu zámku poodmetáme štetcom prach, ktorý sa vo vnútri nahromadil počas prevádzky. Zvyčajne ho nie je priveľa.

17. MAZANIE
Kontaktné body v zámku premažeme. Použiť možno plastické mazivo alebo niektorý z nestekavých, hustých olejov na údržbu.

18. ZLOŽENIE
Zámok skompletizujeme a preskúšame jeho funkčnosť. Zatlačíme strelku, pootočíme kľučku, vysunieme závoru. Všetko musí fungovať.

19. OSADENIE
Zámok a dózickú vložku osadíme späť do dverí. Od tejto chvíle bude všetko fungovať rovnako spoľahlivo ako pred rokmi v čase montáže. foto: Marcela Gigelová

ODBORNÍK RADÍ
Náhradné diely na zámkové mechanizmy v predajniach so železiarskym tovarom nenájdete, nie je však o ne núdza v zberných dvoroch, kde sa po rekonštrukciách často nájdu dverné krídla s kompletným vybavením.

dobré rady

DEMONTÁŽ
Pri zámkoch s dózickým kľúčom sa nebudete musieť zaoberať vyberaním cylindrickej vložky. V takomto prípade postačí, ak vytiahnete z dierky kľúč. Krycie štítky nie je potrebné odmontovať nikdy, ich skrutky zámkový mechanizmus plne obchádzajú.

ROZOBERANIE
Väčšina zámkov má montážnu a kryciu dosku spojenú skrutkami tak, ako to vidno v našom prípade. Nájdu sa však i také zámky, kde sú oba dielce spojené kovovými čapmi, ktoré sú na koncoch rozklepnuté do podoby priemyselného nitu. Takýto zámok otvárame odbrúsením rozšírenej časti a pri jeho zatváraní použijeme duté nity, ktoré osadíme do predvŕtaných otvorov. Tie umiestňujeme do rohov na miesta, kde sa nenachádzajú žiadne pohyblivé časti.

STRELKA
Geometria strelky určuje, či je zámok určený do pravých alebo ľavých dverí, resp. na otváranie smerom von alebo dovnútra. Plocha strelky je vždy otočená smerom k ploche, do ktorej sa dvere otvárajú, aby zabránila samovoľnému otváraniu dverí. Keďže ju možno vždy osadiť dvoma spôsobmi, každý zámok zo starých dverí je možné upraviť do nových dverí i vtedy, ak sa otvárajú opačným smerom.

BRÚSENIE
Ani vážnejší zásah do geometrie strelky pri brúsení neobmedzí jej funkčnosť. Neraz je možné pribrúsením vyriešiť nielen jej zasekávanie pri zatváraní, ale aj zlé zaskočenie do protistojaceho plechu. Hrot klinu je možné zaobliť, klznú plochu vyhladiť alebo dokonca aj zaobliť rohy, ak spôsobujú problémy.

MAZANIE
Pri mazaní mechanizmu sa vyvarujte používania univerzálnych mazacích sprejov typu WD-40 a ľahkých olejov určených na šijacie stroje a mazanie pneumatického náradia. Oveľa vhodnejšia je vazelína, tuhý vosk alebo akékoľvek husté mazivo, ktoré zostane po nanesení na svojom mieste. Zabránite tým nepríjemnému vytekaniu v horúcom počasí, ktoré by mohlo poškodiť rám dverí alebo podlahu pod nimi. Do cylindrickej vložky však vždy patrí mazivo špeciálne – lítiové.

Text a foto: Marcela Gigelová
Realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Rimsy says:

  Novy zamok stoji 4 eura…

  1. Rolo says:

   Keď to napíšeš takto, vyzerá to ok. Ale ak napíšeš nový zámok stojí 120 korún, to je už iná cifra.

   1. Luki says:

    Alebo ked zarabas 2e na hodinu u volakeho zlodejskeho žida!!! -väčšina slovakov

   2. Anonym says:

    Nové zámky sa už nedajú rozoberať!
    ACJJZ

   3. kubo says:

    Dajú sa odbrúsiť a zanitovať. Už som to robil.

   4. aa says:

    kto by sa s tym ondial

 2. Paľo says:

  Najväčším problémom ale je, že najčastejšie býva zlomená struna, alebo vydratá umelá hmota, kde sa vkladá samotná kľučka.

 3. REMZY says:

  Pomohla by užitočnejšia rada, napr. ako otvoriť dvere ked sa zlomí jazyk v zámku a dvere sa nedajú otvoriť iba dvere vykopnúť

  1. El says:

   Presne tak!
   A niekedy sa ani nedajú vykopnúť (keď sa otvárajú naopak)
   Takze taký podrobný návod na hovadinu

 4. Peter says:

  Dám vám radu ako na to aby ste si nepoškodili dvere. Samozrejme aj ja som stál nad takouto problematikou čo teraz, mal som zámky s jazýčkom bola to nejaká hliníková zliatina a tieto jazýčky sa mi začali lámať po zhruba 25r. používania. Keď sa mi to odlomilo po prvý krát tak sa mi dvere zasekli a nedali sa otvoriť ten jazýček zostal tak že časť bola vo dverách a časť v zárubni samozrejme že som si nechcel poškodiť dvere tak som uvažoval ako sa dostať k jazýčku a posunúť ho buď do dverí,alebo do zárubne tak aby šli dvere otvoriť. Tak som to vyriešil následovne. Zdemontoval som kľučku a vyskrutkoval štyri skrutky ktoré držia štítok zámku , potom som vyvŕtal otvor asi 2cm pod otvorom na kľučku a to až do zámku ten otvor mal priemer zhruha 12-14mm a potom som zahnutou pinzetou chytil časť ulomeného jazýčka a potiahol do zámku tým sa dvere odistili a šli otvoriť potom som zámok zdemontoval a zahodil, lebo navrtaním sa znehodnotil ale radšej prísť o 4€ ako o dvere , samozrejme štítok zakryje navrtanu dieru a nie je nič vidieť. Keď sa mi to stalo hádam na štvrtých dverách tak som všetky ostatné zámky vymenil za také ktoré majú jazýček kovový (ocelový) a nie zo zliatiny. Vždy som pri tom maturoval niekedy pomohlo jazýček potlačiť do zárubne ale vždy som takto dvere otvoril bez viditeľného poškodenia. Tá myšlienka že ostanem uväznený niekde na WC tá my nedávala spať a tak ostatné zámky šli do šrotu.

 5. mm says:

  Hovorí sa :Dobrá rada od,, …… ,, . Zaseknutý zámok sa stane jeden,možno 2x za storočie.Zlomený jazýček vpadnutý do zárubne sa naopak stáva pomerne často, najmä u tých zo zinkovej zliatiny.Pán Gigeľ,Vy ako odborník ste mali napísať návod ako otvoriť dvere so zalomením jazýčkom bez ich poškodenia,čo si so záujmom prečítajú aj čitatelia a nie písať o banálnych veciach naviac,ktoré sa skoro vôbec ani nestávajú. Asi ste nemali rozobraný žiadny dverový zámok.Mimochodom podobný článok bez väčšej hodnoty,, o veľkom teste motorových píl,, som čítal pred nedávnom tiež v tejto rubrike.Dobrý návod dal Peter a aj menej zdatný odborník by to mal zvládnuť. Mne sa táto situácia stala viackrát,najmä keď prievan zatvára dvere.Zlomený jazýček vždy vpadne do zárubne.Jeden zo spôsobov ako otvoriť dvere bez poškodenia je vyvŕtať otvor cca priemer 6-8mm do zárubne tesne pod úrovňou jazýčka a tenkým drôtom mierne upraveným ohybom sa snažiť dostať jazyk do zámku.Otvor tam môže zostať pre ďalší prípad.Druhý spôsob je zložitejší.Stačí vyrezať plech zárubne v mieste jazýčka na jeho šírku a tento privariť na plech o hrúbke 1,5 mm,šírke cca 20mm podľa falcu na zárubni a dĺžke podľa zváženia. Takto vyrezaný a privarený plech vsunúť do miesta výrezu a samoreznými skrutkamy so zapustenou hlavou priskrutkovať 4x o zárubňu.Pri odtláčaní dverí tieto treba upraviť zabrúsením o prevýšenie plechu.Pri poruche stačí odskrutkovať plech a vybrať zlomený jazyk.Nevýhodou tohto spôsobu je,že sa musí spraviť popredu, pokiaľ je zámok funkčný a na dverách kde zlomenie býva veľmi časté.Takto to mám spravené na východových dverách zo suterénu,kde ich často zaviera prievan.Pri oboch spôsoboch vôbec nedochádza k žiadnemu poškodeniu dverí.Pánu Gigeľovi prajem veľa lepších nápadov.

 6. El says:

  Dávate návod na niečo, čo je banálne.
  Ukážte niečo užitočné – ako otvoriť dvere, ktoré sú zavreté a zalomil sa jazýček!
  To by pomohlo

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.