obklady krok za krokom
Galéria (25)

Obklady krok za krokom

Potrebujete nové obklady do kúpeľne? Pre odborníka jednoduchá záležitosť. Nechcete to však skúsiť sami? Nasledujúce riadky vám ukážu, ako na to.

Galéria

Materiál:
dlaždičky, listely, lepiaci tmel alebo dobrá cementová malta, škárovací tmel, silikónový tmel, vymedzovacie krížiky, penetračný náter, rohové lišty, maskovacia lepiaca páska, rovná drevená latka, menšie klince

Náradie:
vodováha, ceruzka, šnúra, kladivko, gumové kladivko, kliešte, pílka na dlaždice, špachtľa, zubová stierka, pružná stierka, huba a handrička, rezačka na dlaždice, vŕtačka, vrtáky do steny, vykružovací vrták, uhlová brúska so špeciálnym kotúčom na rezanie dlažby, vedro, vanička

Pracovný postup:

1. Pripravíme si podklad, vyplníme všetky trhliny a otvory a plochu zarovnáme.2. Rozmeriame plochu, ktorú budeme obkladať a pripravíme sa na založenie prvého radu. Na jeho presnosti záleží úspech ďalšej práce.3. Na obkladanú plochu zubovou stierkou nanesieme v rovnomernej vrstve lepidlo.
4. Môžeme založiť prvý rad. Pod prvý rad obkladačiek vodorovne položíme vhodnú lištu ako dosadaciu latku. Začať s obkladaním prvého radu už priamo od podlahy budeme môcť skôr výnimočne, len vtedy, ak bude podlaha ideálne rovná.5. Väčšinou bude vhodnejšie prvý rad obkladačiek vynechať a vrátiť sa k nemu neskôr. Dosadaciu latku upevníme mierne pod úrovňou budúceho druhého radu a začneme s obkladaním na tejto latke. Spodný rad doplníme neskôr. Pri jeho montáži každú dlaždicu zmeriame samostatne.6. Pravidelnosť škár nám zaistia vymedzovacie krížiky. Kladieme ich do škár medzi dlaždicami. Do krížikov spodného radu umiestňujeme dlaždice druhého i ďalších radov.
7. Dlaždice usadíme na určené miesto mierne zošikma a pritlačíme ich. Každú dlaždicu dobre vtlačíme do lepidla, aby naň priľahla aspoň 80 % plochy. Vhodné je i šetrné priklepnutie gumovým kladivom.8. Namiesto krížikov môžeme do škár vložiť plastové alebo drevené klinky. Dobre poslúžia zvlášť v prípade, ak budú mať dlaždice rozmerové odchýlky a pravidelnosť obkladu bude nutné napomôcť individuálnou korekciou.9. Po nalepení obkladačiek v ploche môžeme prejsť na miesta, pre ktoré budeme dlaždice rozmerovo upravovať. Správny rozmer si vymeriame hneď na rezanej dlaždici. Lepidlo nanesieme najlepšie priamo na dlaždicu.
10. Ak máme obkladanú plochu hotovú, môžeme pokračovať škárovaním. Škárovací tmel votrieme do škár pružnou stierkou – nanášame ho diagonálnym smerom na škáry a nanášanie opakujeme radšej niekoľkokrát. Prebytok zotrieme hubou alebo handrou a vhodným hladidlom začistíme škáry.11. Najvhodnejším nástrojom na rezanie dlaždíc je veľká ručná rezačka. Rez urobíme ťahom jazdca pri miernom tlaku na jeho páku. Nakoniec dlaždicu tlakom cez rovnú pevnú hranu odlomíme.12. Univerzálnym nástrojom na pravidelné i nepravidelné výrezy je ručná pílka na dlaždice. Umožní skrátenie dlaždice, výrezy ľubovoľných tvarov aj vytvorenie otvorov v ploche.
13. V núdzi a pri menšom rozsahu prác môžu poslúžiť i malé rezačky a rezače.14. Pri menších úpravách a v prípade nepravidelných rozmerov môžeme použiť kliešte a obkladačky vyštipovať.15. Pri tvrdých materiálov a nepravidelných rozmerov použijeme uhlovú brúsku.
16. Orieškom môže byť vytvorenie otvorov na vypínače a na vyústenie vodovodného potrubia. Preto si na dlaždici najprv vymeriame ich umiestnenie.17. Guľaté otvory na vypínače alebo vyústenie vodovodného potrubia najlepšie vyrežeme vykružovacou pílou.18. V núdzi opäť poslúži uhlová brúska a opatrné vyštipovanie.
19. Na obloženie vane a iných úžitkových predmetov dlaždice prirežeme a lepíme ich každú samostatne. Škáru medzi vaňou a obkladom vyškárujeme pružným silikónovým tmelom. Škáru oblepíme lepiacou páskou, nanesieme tmel z kartuše a uhladíme ho navlhčeným prstom. Lepiacu pásku strhneme.20. Rohy a okraje obkladanej plochy začistíme plastovou alebo kovovou lištou. Lištu vtlačíme do tmelu naneseného v ploche v správnej vzdialenosti od poslednej nalepenej dlaždice a priložíme okrajovú dlaždicu.21. Lišty sú aj najvhodnejším spôsobom začistenia rohov a hrán v prípade rôznych ríms a poličiek. Lištu vlepíme opísaným spôsobom a dokončíme obklad.
22. Viac práce nám dajú lištely a rôzne dekorácie. V tomto prípade bude najvhodnejšie si postup vopred „nasucho“ vyskúšať a najmä dvakrát merať, než raz chybne rezať.23. Staršou technológiou, avšak na obkladanie nerovnej steny stále vhodnou, je lepenie na silnú vrstvu malty. Na každú obkladačku samostatne si namiesto lepidla nanesieme bochník malty a pritlačíme ju na určené miesto. Tentoraz väčšmi záleží na presnosti zarovnania obkladačky. Inak postupujeme v zásade rovnakým spôsobom.

Spracované  z podkladov bauMax

 1. CYMURAI31 says:

  Staršou technológiou, avšak na obkladanie nerovnej steny stále vhodnou, je lepenie na silnú vrstvu malty. Na každú obkladačku samostatne si namiesto lepidla nanesieme bochník malty a pritlačíme ju na určené miesto. Tentoraz väčšmi záleží na presnosti zarovnania obkladačky. Inak postupujeme v zásade rovnakým spôsobom: strasna picovyna . ak to nema byt dokonale vyrovnana stena ani by som tam obkladacky nelepil .vraj na silnu vrstvu malty 😀 XA XA SOM ZVEDAVY AKO DLHO TO TAM VYDRZI

 2. MMIHO says:

  Musis dat silnu vrstvu, potom vydrzi, mozno az po prvy prievan 😀

 3. Anonym says:

  jasny a stručny návod, asi zatím nej jakej se dá na netu zkouknout . Díky

 4. Soňa T. says:

  Zmysluplný návod, ale predsa len by som to radšej zvolila do rúk odborníkom. Aspoň viem, ako ich kontrolovať 😀 Za seba môžem odporčiť Maag s.ro., dodali mi kvalitné obklady a dlažby a zabezpečili profesionálnych obkladačov. Super firma 🙂

 5. dalibor says:

  Dobry den ked mam vikruzovak a nemozem z nim virezat otvor aj ked je novi vikruzovak ako nato dakujem

  1. An says:

   Y !!!!

 6. Marek says:

  Tento postup je smiesny rad bysom to videl na zivo

 7. Peter says:

  hm, lepiť obklad nad vaňu? To ako fakt?!

  1. Ján says:

   No, naozaj sa to tak robí. Je tým lepšie eliminované prípadné zatekanie za vaňu.

 8. Milan says:

  No ja nerobím do obkladu guľaté otvory, ale poväčšinou okrúhle.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.