univerzalny cirkular
Galéria (5)

Univerzálny cirkulár

Na tomto cirkulári sa dá píliť palivové drevo, dosky, laty, vytvárať čapy a frézovať.

Galéria

Postup prác
Dosku cirkulára vyrobíme z pertinaxu 1 000 × 600 × 20 mm. Vyfrézujeme do nej otvor, do ktorého vkladáme vložku na frézovanie (1.1) alebo na pílenie. Motor má výkon 3 kW, 1 420 ot./min. Má dvojitú remenicu s priemerom 100 a 150 mm. Remenicu s priemerom 100 mm používame na pílenie, remenicu s priemerom 150 mm na frézovanie. Hriadeľ je kúpený (Hobby 300) s remenicou s priemerom 60 mm (odporúčame však Hobby 400). Píla má maximálny priemer 400 mm. Hriadeľ je uchytený na plechu s hrúbkou 8 mm (1.2). Pod ním sa nachádza upravený zdvihák zo Škody (1.3), ktorým si nastavujeme výšku píly alebo frézy. Na uchytenie plechu (1.2) na rám je na samostatnom ráme (1.4) uchytený motor.

Napínanie remeňov zabezpečuje napínacia skrutka M16 (1.5). Za motorom na ráme je namontovaná závitová tyč M16 (1.6) a pri motore strmene (1.7), ktoré po nastavení výšky píly dotiahneme na závitovej tyči z dôvodu chvenia motora a stability. Na spodku koša na rezanie guľatiny sú navarené rúrky, do ktorých sa vsunula tyč s priemerom 20 mm (pánt) (1.8), a na vrchnej strane koša je upevnená reťaz. Pri výmene koša za polovičný stôl odskrutkujeme reťaz, vytiahneme tyč s priemerom 20 mm (1.8), upevníme polovičný stôl vsunutím tyče a priskrutkovaním vrchnej časti namiesto reťaze. Fréza má 4 vymeniteľné nože, ktoré meníme podľa potreby. Nože sú zaistené skrutkou M6.

Alojz Turek
Foto: autor
Kresby prekreslil: Marián Varga
Zdroj: časopis Urob si sám

 1. ja says:

  na takychto cirkularoch uz velmi vela ludi prislo o palce a ruky.

  1. Marek says:

   a co odporucas? nepouzivat take cirkulare a rezat drevo nozikmi? 😉

   1. m says:

    kupit si cirkular.

   2. ab says:

    Ak si nemehlo tak si odfaklíš prsty aj na kupovanom. Ten cirkulár je vynikajúci.

 2. Jozef says:

  Mohol by som dostať viac fotiek ?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.