odsavac pilin

Odsávač pilín

Nejeden domáci majster vie, že robiť poriadok v dielni po práci na drevoobrábacích strojoch, je náročné. Aby sme tento problém časovo obmedzili, môžeme si urobiť odsávač stružlín či pilín, ktorý uprace ešte priamo za chodu stroja.

Potrebujeme na to motor s výkonom 0,75 W až 1,1 kW s 2800 otáčkami, vypínač na 380 V, 1,5 mm hrubý plech (približne pol tabule), lopatkové koleso (vrtuľu kúpime hotovú – je vytvarovaná a vyvážená), ¾-cólovú rúru, dlhú 120 cm, spodok zo stoličky na kolieskach, ktorý poslúži na posun celého zariadenia. Horné vrece by malo byť z hustejšieho plátna, spodné, umelohmotné, je priesvitné, aby sme videli na jeho obsah. Na prepojenie sacích a zberných komôr použijeme plech, ktorý zrolujeme na priemer 100 mm. Priemer jednotlivých komôr je 35 cm. Na prichytenie filtračného a umelohmotného vreca použijeme objímku z väčších nádob. Na sacej komore urobíme nátrubok ∅ 100 mm, na ktorý môžeme nasunúť sériovú hadicu. Po prvom použití zistíme, že takýto pomocník je nenahraditeľný.

Ján Holiač
Foto: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

 1. Jaroslav says:

  Na zostrojenie odsavania stolarskej dielne by som sa chcel dozvediet viac ake velke obezne koleso mi treba ako ho tam ulozit _?Kde take obezne koleso zozeniem .Ako ohynam plech okolo kolesa

  1. 102jan says:

   Dobry den kludne odpoviem

 2. Jozef Bučko says:

  Dobrý deň,
  viete mi poradiť kde kúpim hotovú vrtuľu?
  Ďakujem

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje