Viacúčelová sedacia súprava do malej izby

viacucelova sedacia suprava do malej izby

„Bývalú detskú izbu som sa po tom, ako deti odrástli, rozhodol prerobiť na viacúčelové využitie. Som ťažko zdravotne postihnutý, vo vyššom veku a v tejto izbe trávim väčšinu svojho času. Slúži mi na príležitostné záujmové aktivity, prijímanie návštev, najmä lekárskych, i na oddych.“
Jozef Pobjecký, Prievidza

Postup práce

Dve váľandy so stolíkom a kreslami zaberali dve tretiny tejto maličkej izby. Nepotrebný nábytok sme preto vymenili za univerzálnu viacúčelovú sedaciu súpravu vyrobenú na mieru podľa vlastného návrhu. Hoci rozmery sedačky sú iba 1 500 × 650 × 450 mm, dá sa z nej vytvoriť lôžko s rozmermi 1 900 × 1 100 mm, čo stačí i pre dospelú osobu. Sedačka má dobre riešený úložný priestor a ľahko sa rozkladá na lôžko. Na jednoduchú manipuláciu i presúvanie sú namiesto nožičiek použité klzné kotúče, ktoré uľahčujú jej premiestňovanie aj starším a slabším osobám.

Úložný priestor má štyri malé silonové kolieska, takže sa ľahko vysúva aj zasúva pod sedačku. Odklápací vrchnák je spojený s úložným priestorom klavírovým pántom. Priestor je rozdelený na dve časti stredovou doskou, ktorá tvorí i výstuž pri lôžkovej úprave. Zadná, operadlová doska sedačky je odoberateľná, pretože je k sedačke priskrutkovaná štyrmi skrutkami. Na vytvorenie lôžka použijeme aj dve taburetky s rozmermi 410 × 510 × 450 mm. Tie po priložení k bočnej strane rozloženej sedačky vytvoria dĺžku 1 900 mm. Obe taburetky môžu byť prispôsobené na odkladanie rôzneho materiálu tak, že ich vrchné sedacie časti budú odklápateľné pomocou klavírového pántu. Tiež sú na klzných kotúčoch, aby sa dali ľahšie premiestniť.

Súčasťou sedacej súpravy je i univerzálny stolík, ktorý môže plniť funkciu konferenčného, pracovného i jedálenského stola. Túto univerzálnosť získal vďaka rozmerom  aj vyhotoveniu. Dĺžka je 1 100 mm, šírka 550 mm a výška 680 mm. Stolík stojí na otočných dvojkolieskach s brzdou a je pod základnou dos­kou s rozmermi 620 × 420 mm. Kolieska sú výhodné najmä pri rozkladaní lôžka, keď treba stolík odtiahnuť. Keď sa kolieska zabrzdia, stôl získa stabilitu, takže na ňom možno vykonávať rôzne práce bez toho, aby sa pohol.

Šikovný domáci majster so základným náradím si takúto sedačku dokáže urobiť aj sám. Molitan na epedy s rôznou hrúbkou  aj rozmermi kúpime v obchode. Na poťahy môžeme našiť zips, aby sa dali pri čistení vymieňať. Menej zdatní sa môžu o pomoc s dôverou obrátiť na šikovného stolára.

Jozef Pobjecký, Prievidza
Kresby: autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.