Sklenené poličky na mieru

sklenene policky na mieru

V byte sa vždy nájdu malé výklenky a rohy, do ktorých si môžeme namontovať sklenené poličky. Tie pôsobia esteticky a poskytujú miesto na uloženie rôznych predmetov, ktoré potrebujeme mať rýchlo poruke.

Sklenené poličky upevníme pomocou hliníkových U-profilov, ktoré si kúpime podľa hrúbky skla v predajni so stavebninami. Profily sa dajú ľahko prirezať na požadovanú dĺžku pílkou na kov. Tam, kde sa dva profily stretávajú, spravíme úkos. Diery na pripevnenie profilov si predvŕtame. Na to treba lištu pevne uchytiť vo zveráku. V našom návode sa použili poličky s veľkosťou 30 × 50 cm a hrúbkou 6 mm. Hliníkový profil musí svojou šírkou zodpovedať hrúbke skla. Sklenené poličky si môžeme dať na mieru odrezať u sklenára, kde zabrúsia aj ostré hrany.

Hliníkové profily upevníme do steny pomocou 6 mm rozperiek (hmoždiniek) a skrutiek.Profily aj sklenené tabule odmastíme a sklá vlepíme do profilov transparentným silikónom.

Aby filigránsky sklenený regál harmonizoval so zariadením kúpeľne, môžeme profily pred naskrutkovaním natrieť zodpovedajúcou farbou. Koľajničky montujeme do medzier medzi kachličkami. Silikónom poličky pevne zafixujeme.

Vešiak na uteráky
A teraz z iného súdka: Vlastnoručne vyrobený vešiak na uteráky z medených rúrok (priemer 15 mm) a stojan z multiplexu. Tento materiál ostáva často pri prestavbe alebo renovácii bytu ako nadbytočný a takýmto spôsobom ho možno dobre využiť. V prípade, že to tak nie je, rúrky z medi aj platne z multiplexu kúpime v predajni so stavebninami.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteMedené rúrky narežeme na správne dĺžky rúrkovým rezačom alebo jemne zúbkovanou pílou na kov – vďaka tomu budú ohyby pravidelné. V našom prípade sú výšky rúrok po ohyb 60, 85 a 100 cm a konce rúr sú dlhé 20 a 30 cm. Otvorené konce zaslepíme zátkou z medi. Rúrky potom vyleštíme, natrieme bezfarebným lakom alebo inou farbou, zastrčíme ich do otvorov nosnej platne z multiplexu, ktorú sme si vyrobili predtým, a zafixujeme sekundovým lepidlom.

Zdroj: Spracované podľa publikácie To si môžete urobiť sami, vydanej vo vydavateľstve ADAC, Mníchov

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.