Interiérové zábradlie

interierove zabradlie

Schodisko je vo väčšine prípadov jediným spojovacím článkom medzi poschodiami v rodinnom dome. Spolu so zábradlím sú dôležitou súčasťou interiéru a okrem svojej funkčnosti a bezpečnosti musia spĺňať aj hľadisko estetického začlenenia do interiéru obytnej zóny.

Postup výroby
Zábradlie na fotografii  ohraničuje priestor schodiska (800 × 2 400 mm) vedúceho zo suterénu na prízemie rodinného domu. Na zvýraznenie vzdušnosti obytného priestoru sa zvolilo zábradlie z kombinácie kovu a dreva. Pred realizáciou je dôležité ujasniť si predstavu a postup výroby zábradlia. Prvým krokom je zhotovenie oceľovej konštrukcie, na ktorú boli použité Jäklove profily (40 × 20 mm, 30 × 15 mm). Zvislé prvky (stojky) a vodorovné (okrem vrchnej) sú z profilu 40 × 20 mm. Vrchná vodorovná tyč je z profilu 30 × 15 mm (vhodný na držadlo zábradlia). Pred zvarením kovovej konštrukcie bolo potrebné vysústružiť zvislé drevené prvky. Sú z bukového dreva ( 40 × 620 mm), vytvarované na sústruhu. Na obidvoch koncoch majú vysústružené výstupky ( 20 × 15 mm) na ukotvenie do vodorovných profilov 40 × 20 mm, ktoré musíme pred zváraním prevŕtať (vrtákom ø 20  mm) cez jednu stenu. Potom sa drevené sústružené prvky vložili do dier v Jäklových profiloch z hornej a spodnej časti a až potom sa celá konštrukcia zábradlia zvárala. Vzdialenosť medzi stĺpikmi je 110  mm (odporúča sa 120 až 130 mm). Keď bola celá konštrukcia zvarená  v tomto prípade bola ukotvená do podlahy  privarením na 3 oceľové rúrky (¾“ × 70 mm) vyčnievajúce z podlahy. Konštrukcia sa ukotvila aj do muriva prevŕtaním cez priečku a privarením tyče ( 12mm) v spodnej a vrchnej časti zábradlia. Napokon sa celá oceľová konštrukcia dôsledne zvarila, obrúsila a natrela základným (vrchným) náterom. Ku kompletnému zábradliu už chýbalo len držadlo, ktoré je vari jeho najpoužívanejšou časťou. Vyfrézované držadlo sa priskrutkovalo ku konštrukcii zábradlia. A nadišiel čas nalakovať držadlo a stĺpiky – je to síce pravidlo, ale niekedy je praktickejšie drevené prvky povrchovo upraviť a nalakovať už pred montážou.

Kombinované kovovo-drevené zábradlie, je samostatný estetický a konštrukčný celok, ktorý dotvára interiér vstupnej chodby – predsiene rodinného domu. Zábradlie už slúži svojmu účelu viac rokov a výsledný efekt našej práce je na fotografii.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteMgr. Jozef Sendrej, Teplička
Foto: autor
Zdroj:Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.