interierove zabradlie
Galéria (3)

Interiérové zábradlie

Schodisko je vo väčšine prípadov jediným spojovacím článkom medzi poschodiami v rodinnom dome. Spolu so zábradlím sú dôležitou súčasťou interiéru a okrem svojej funkčnosti a bezpečnosti musia spĺňať aj hľadisko estetického začlenenia do interiéru obytnej zóny.

Galéria

Postup výroby
Zábradlie na fotografii  ohraničuje priestor schodiska (800 × 2 400 mm) vedúceho zo suterénu na prízemie rodinného domu. Na zvýraznenie vzdušnosti obytného priestoru sa zvolilo zábradlie z kombinácie kovu a dreva. Pred realizáciou je dôležité ujasniť si predstavu a postup výroby zábradlia. Prvým krokom je zhotovenie oceľovej konštrukcie, na ktorú boli použité Jäklove profily (40 × 20 mm, 30 × 15 mm). Zvislé prvky (stojky) a vodorovné (okrem vrchnej) sú z profilu 40 × 20 mm. Vrchná vodorovná tyč je z profilu 30 × 15 mm (vhodný na držadlo zábradlia). Pred zvarením kovovej konštrukcie bolo potrebné vysústružiť zvislé drevené prvky. Sú z bukového dreva ( 40 × 620 mm), vytvarované na sústruhu. Na obidvoch koncoch majú vysústružené výstupky ( 20 × 15 mm) na ukotvenie do vodorovných profilov 40 × 20 mm, ktoré musíme pred zváraním prevŕtať (vrtákom ø 20  mm) cez jednu stenu. Potom sa drevené sústružené prvky vložili do dier v Jäklových profiloch z hornej a spodnej časti a až potom sa celá konštrukcia zábradlia zvárala. Vzdialenosť medzi stĺpikmi je 110  mm (odporúča sa 120 až 130 mm). Keď bola celá konštrukcia zvarená  v tomto prípade bola ukotvená do podlahy  privarením na 3 oceľové rúrky (¾“ × 70 mm) vyčnievajúce z podlahy. Konštrukcia sa ukotvila aj do muriva prevŕtaním cez priečku a privarením tyče ( 12mm) v spodnej a vrchnej časti zábradlia. Napokon sa celá oceľová konštrukcia dôsledne zvarila, obrúsila a natrela základným (vrchným) náterom. Ku kompletnému zábradliu už chýbalo len držadlo, ktoré je vari jeho najpoužívanejšou časťou. Vyfrézované držadlo sa priskrutkovalo ku konštrukcii zábradlia. A nadišiel čas nalakovať držadlo a stĺpiky – je to síce pravidlo, ale niekedy je praktickejšie drevené prvky povrchovo upraviť a nalakovať už pred montážou.

Kombinované kovovo-drevené zábradlie, je samostatný estetický a konštrukčný celok, ktorý dotvára interiér vstupnej chodby – predsiene rodinného domu. Zábradlie už slúži svojmu účelu viac rokov a výsledný efekt našej práce je na fotografii.

Mgr. Jozef Sendrej, Teplička
Foto: autor
Zdroj:Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.