vystavba pristresku na auto
Galéria (14)

Výstavba prístrešku na auto

Prístrešky na autá poskytujú spoľahlivú ochranu pred zrážkami, zaťažením snehom, letným prehrievaním a predčasným starnutím laku, ktoré spôsobuje intenzívne UV žiarenie. Výhodou je, že auto vďaka permanentnej cirkulácii vzduchu rýchlejšie uschne, a preto nezačne tak skoro hrdzavieť. Prístrešky v porovnaní s garážami charakterizujú najmä nízke náklady, rýchla a jednoduchá montáž, ako aj bohatá ponuka variantov stvárnenia. Poskytujú možnosť vybrať si taký tvar strechy, ktorý sa najviac hodí k domu a jeho okoliu.

Galéria

plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
Plánovanie a príprava

Všeobecne možno vybaviť stavebné povolenie na prístrešky ľahšie než na garáže. Aj napriek tomu si ešte pred kúpou treba vyjasniť podmienky výstavby na príslušnom stavebnom úrade. Konštrukciu je vhodné navrhnúť minimálne o meter dlhšiu a širšiu ako vozidlo. Vďaka tomu sa vytvorí dostatok priestoru aj na odloženie bicyklov, záhradných strojov, nástrojov a športového náradia. Aj strechy prístreškov na autá majú mnohostranné využitie. Môžu byť zatrávnené, vybavené solárnymi zariadeniami alebo fotovoltickými prvkami. V takom prípade by sme v rámci plánovania mali myslieť na orientáciu smerom k slnku.


Pred výstavbou

Najprv si dôkladne premyslíme, kde má prístrešok stáť a či bude na plánovanom mieste dobre pôsobiť. Zvlášť dôležitá je najmä možnosť praktického a bezpečného vjazdu a výjazdu. Výhoda prístrešku klesá, keď z dôvodu silnej premávky treba dlho čakať a počítať s bezpečnostnými rizikami. Zriadenie takejto drobnej stavby na hranici pozemku je dobré vopred prediskutovať so susedom. Vyhneme sa tak konfliktom a zbytočným nepríjemnostiam. Pri fáze plánovania nezabúdame na rozličné faktory, napríklad čas používania, miesto na odkladanie a dodatočné využitie. Použité materiály by nemali byť iba kvalitné (čo je zárukou dlhej životnosti), ale aj vizuálne harmonizujúce s domom a záhradou.

Profesionálny tip

Stĺpové alebo pásové základy sa umiestňujú pod stĺp. Aby bol základ trvácny a mrazuvzdorný, musí sa nachádzať v hĺbke minimálne 90 cm. Tým zabránime odlupovaniu alebo triešteniu betónu vplyvom mrazu. Na betónovanie je ideálne použiť zmes hotového betónu, ktorú stačí zmiešať s vodou. Na pásovom základe môžeme vytvoriť tenkú betónovú dosku ako odkladacie miesto
.


Pracovný postup

Ukotvenia v tvare písmena H zarovnáme a zabetónujeme podľa údajov základového plánu (obr. 1). Potom zarovnáme aj stĺpy a zoskrutkujeme ich s ukotveniami H (obr. 2). Nosníky voľne nasunieme na čapy stĺpov (obr. 3, 4). Po vložení výstužných pásov ich k nosníkom a stĺpom zafixujeme drevenými klincami. Klieštiny konštrukcie strechy treba zarovnať a zoskrutkovať podľa plánu výstavby. Kolmé stĺpy na hrebeňovú vrcholovú väznicu spojíme dvojitou klieštinou (obr. 5). Konštrukciu strechy dokončíme osadením krokiev a výstuží. Dosky strechy potom na krokvách zoskrutkujeme. Vycentrujeme a k stene pripevníme aj spodnú vrstvu dosiek stropu (obr. 6 až 9). Následne zoskrutkujeme hornú vrstvu obloženia steny v strede nad medzerami. Po montáži a farebnom stvárnení prístrešok na auto môže vyzerať ako na obr. 10.

obr. 1obr. 2obr. 3
obr. 4obr. 5obr. 6
obr. 7obr. 8obr. 9
obr. 10

Záver

Aj keď v ostatných rokoch badať čoraz väčšie zdokonaľovanie materiálov na výrobu áut, poveternostné a iné vplyvy môžu znížiť hodnotu štvorkolesového služobníka. Bez dostatočnej ochrany môže jeho lak poškodiť hrdza, peľ aj rastlinné šťavy. Vozidlo je však investícia, ktorá by mala dlho vydržať bez ohľadu na to, či prší, sneží, mrzne alebo svieti slnko. Nakoniec, je výhodné, ak ani pasažieri a ich nákupy nie sú vystavení vplyvom počasia.

Materiál a náradie

▶ stavebná súprava prístrešku na auto
▶ vŕtačka
▶ akumulátorový skrutkovač
▶ vodováha
▶ kladivo
▶ rebrík
▶ betón na vytvorenie základov
 
V spolupráci s Baumax-om

Zodpovedný redaktor: Milan Cvečko
Zdroj: časopis
Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o. –>

  1. ROCO says:

    Dobréé no, moje je lepšííí

  2. emty says:

    toto je „Urob si sám“, alebo komiks s reklamami ?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje