Kvalitný a takmer nezničiteľný prístrešok od TITAN-Tatraplastu

Strecha s plnými polykarbonátovými doskami
Zdroj: TITAN-Tatraplast

Prístrešok nemusí byť drahý, stačí použiť vhodný typ materiálu. Ak hľadáte pomerne lacný, nezničiteľný a jednoduchý spôsob zastrešenia prístreška, pergoly či miesta na parkovanie auta, riešením sú polykarbonátové dosky.

Typy polykarbonátových dosiek

 • dutinkový polykarbonát Akyver Sun Type v rôznych hrúbkach a odtieňoch,
 • plný polykarbonát s UV stabilizáciou v rôznych hrúbkach a odtieňoch, obr. č.1,
 • polykarbonátový trapéz Special 0,8mm,
 • polykarbonátová vlna Proffi 1,2mm,
 • polykarbonátová vlna Exclusive 2,8 mm – TOHTOROČNÝ HIT.

Ako si spraviť prístrešok vo vlastnej réžii, kvalitne a na profesionálnej úrovni? Aký typ krytiny správne zvoliť? Ako správne postaviť konštrukciu? Na všetky tieto otázky vám radi odpovedia v TITAN-Tatraplaste.

Polykarbonátová vlna Exclusive s hrúbkou 2,8 mm

Tento výrobok je určený pre najnáročnejších zákazníkov. Spája sa v ňom kvalitné vyhotovenie s atraktívnym dizajnom.

Hlavnou prednosťou dosiek Exclusive je ich špeciálna šesťuholníková štruktúra v tvare včelieho plástu, ktorá zabezpečí lepší rozptyl svetla a tým dostane váš prístrešok atraktívnejší vzhľad. Nízka hmotnosť, nerozbitnosť, vysoká odolnosť proti krupobitiu, dlhá životnosť, jednoduchá montáž, teplotná a poveternostná odolnosť sú ďalšími nespornými výhodami.

Farebné vyhotovenie: číre, bronzové (dymové), sivé, opálové – Solar ICE – doska so špeciálnou úpravou proti prehrievaniu vplyvom slnečného žiarenia prepustí svetlo – odrazí teplo (priestor pod doskou sa neprehrieva).

Rozmery: 1 045 × 2 000, 2 500, 3 000, 3 500, 4 000, 5 000, 6 000, 7 000 mm

Polykarbonátová vlna Exclusive
Polykarbonátová vlna Exclusive | Zdroj: TITAN-Tatraplast

Vlnité a trapézové polykarbonátové dosky

Na najjednoduchšie zasklenia pergol alebo prístreškov, stien a striech nezateplených objektov možno použiť vlnitý alebo trapézový polykarbonát. Prednosťou je jednoduchá montáž priamo na strešné laty alebo väznice bez ďalších dodatočných montážnych profilov, iba pomocou skrutiek, tesniacich podložiek a držiakov vzdialenosti. Sortiment zahŕňa jednoduché a cenovo priaznivé , ale aj elegantné trapézové alebo vlnité polykarbonátové presvetľovacie dosky.

Farebné vyhotovenie: číre, bronzové (dymové), ALU – nepriehľadné (sivé)

Trapézové polykarbonátové dosky
Trapézové polykarbonátové dosky | Zdroj: TITAN-Tatraplast

Postup montáže – platí pre vlnovkové aj trapézové polykarbonátové dosky

 1. Montáž krytiny je vhodná na drevenú aj kovovú konštrukciu.
 2. Uistite sa, či je doska správne otočená – hladká strana je otočená smerom do exteriéru (k slnku).
 3. Na podkladovú konštrukciu nalepíme penovú komprimačnú pásku VITO – zabezpečí odizolovanie konštrukcie a krytiny (zabraňuje vzniku kondenzátu), tlmí hluk pri daždi.
 4. Dosky sa prekladajú vždy minimálne cez jednu vlnu, pri menších sklonoch alebo v oblasti s vysokým poveternostným vplyvom cez dve.
 5. Na montáž dosiek používame odporúčané montážne prvky, resp. súpravy (do drevenej konštrukcie samorezné skrutky do dreva, do kovovej skrutky TEX)
 6. Dosky sa montujú priskrutkovaním na nosné profily, ktoré sú orientované priečne (kolmo) k smeru vĺn. Otvory na skrutky musia byť predvŕtané – 1,5-krát väčšie, ako je priemer skrutky. Dosky sa nesmú preskrutkovávať bez predvŕtania, pretože môže dôjsť k ich popraskaniu.
 7. Pokiaľ je potrebné chodiť po povrchu namontovanej krytiny, odporúčame použiť montážnu lavičku (medzi lavičku a krytinu vložte textilnú alebo penovú podložku).
 8. Rezanie dosiek odporúčame pomocou ručnej pílky s jemným zubom, napr. pílka na kov alebo kotúčová píla s rozbrusovacím diamantovým kotúčom.
Montáž polykarbonátových dosiek
Montáž polykarbonátových dosiek | Zdroj: TITAN-Tatraplast

Neodporúčame:

 • používať tmely a silikóny, ktoré nie sú kompatibilné s polykarbonátom;
 • montovať dosky tam, kde hrozí pôsobenie teploty nad 100 stupňov – môže dôjsť k trvalému poškodeniu dosiek deformáciou – v blízkosti komínov, kozubov;
 • pribíjať dosky klincami ani priamo preskrutkovávať skrutkami alebo samoreznými skrutkami – dosky sa nesmú nitovať.

Dutinkový polykarbonát Akyver Sun Type

Dutinkové polykarbonátové dosky sa vyznačujú vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, nízkou hmotnosťou, vysokou rázovou húževnatosťou a dlhou životnosťou (overenou desaťročiami). Polykarbonátové dosky AKYVER SUN TYPE majú koextrúzne zabudovanú UV vrstvu (vmiešanú v povrchu dosky), ktorá zabraňuje pôsobeniu ultrafialového žiarenia (zabraňuje degradácii materiálu vplyvom pôsobenia slnečnej energie) a zaručuje dlhú životnosť a homogenitu dosiek. Spôsob ochrany dosiek zaručuje znamenitú odolnosť proti poveternostným vplyvom, bezpečnú ochranu proti UV žiareniu a dobré mechanické vlastnosti.

dutinkový polykarbonát
Dutinkové polykarbonátové dosky | Zdroj: TITAN-Tatraplast

Dutinkové polykarbonátové dosky AKYVER sú práve pre svoje mimoriadne vlastnosti perfektne prispôsobené na použitie vo vonkajšom prostredí. Ochranná vrstva vystavovaná slnečnému žiareniu je označená modrou fóliou so symbolom slnka a popisom.

Farebné vyhotovenie: číre, bronzové (dymové), opálové, ALU – nepriehľadné (sivé)

Strecha s dutinkovými polykarbonátovými doskami
Strecha s dutinkovými polykarbonátovými doskami | Zdroj: TITAN-Tatraplast

Plné polykarbonátové dosky

Plné polykarbonátové dosky sa vyznačujú najmä vysokou rázovou húževnatosťou a odolnosťou proti nízkym aj vysokým teplotám, oproti sklu sú o 50 % ľahšie. Na použitie v exteriéri sa vyrábajú s obojstrannou UV stabilizáciou, ktorá chráni dosky pred pôsobením UV žiarenia a poveternosti.

Plné polykarbonátové dosky
Plné polykarbonátové dosky | Zdroj: TITAN-Tatraplast

Povrch plných polykarbonátových dosiek možno opatriť špeciálnym kremičitým filmom na báze vodného skla, ktorý zvyšuje chemickú odolnosť, znižuje riziko poškriabania a dosky chráni proti grafitom.

Farebné vyhotovenie: číre, bronzové (dymové), opálové, sivé

Strecha s plnými polykarbonátovými doskami
Strecha s plnými polykarbonátovými doskami | Zdroj: TITAN-Tatraplast
Strecha s plnými polykarbonátovými doskami
Strecha s plnými polykarbonátovými doskami | Zdroj: TITAN-Tatraplast
Strecha s plnými polykarbonátovými doskami
Strecha s plnými polykarbonátovými doskami | Zdroj: TITAN-Tatraplast
Sortiment priehľadných dosiek zahŕňa celý rad na prvý pohľad podobných materiálov, ktoré sa od seba líšia hlavne svojimi vlastnosťami, najmä rázovou húževnatosťou, teplotným rozsahom použitia, odolnosťou proti UV žiareniu a, samozrejme, aj cenou. Pri voľbe vhodného materiálu pre danú aplikáciu nie je najdôležitejšie použiť ten najlepší a najdrahší materiál na trhu, ale ten, ktorý spĺňa všetky parametre konkrétneho prípadu.

Zdroj: PR článok TITAN-Tatraplast, s.r.o