Výstavba jahodovej pyramídy o priemere 1,58 m

image 26760 25 v1

Popri pestovaní jahôd v záhonoch a na hrobliach je pestovanie v nádobách tiež účinným spôsobom ich pestovania. Na ploche len 2 m2 sa dá pestovať až 80 ks sadeníc jahôd. Neváhajte a vybudujte si vlastnú jahodovú pyramídu.

Použité produkty Semmelrock Stein+Design Dlažby s.r.o.:


Svahová tvárnica, Formát: 25 x 30 x 20 cm, Počet kusov: 40

Vyrovnáme terén, ktorý upravíme dusaním. Vytýčime si stred jahodovej pyramídy. Podľa vonkajšieho polomeru prvéhokruhu osadíme prvú tvarovku. Na stanovenie polomeru použijeme špagát alebo meter.


Osádzame ďalšie prvky a neustále sledujeme rovinu jednotlivých prvkov pomocou vodováhy a vonkajší polomer pomocou špagátu alebo metra.

Jednotlivé prvky jemne poklepeme gumeným kladivom, aby sme ich dostali do roviny.

Postupne ukladáme ďalšie prvky a kontrolujeme neustále vonkajší polomer.

Pomocou vodováhy sledujeme rovinu jednotlivých prvkov.

Detailné zobrazenie správneho položenia prvkov do kruhu.

Takto sme osadili prvý rad kruhu.

Vnútro kruhu vyplníme zeminou. Zeminu upravíme ručným dreveným dusadlom a následným polievaním vodou so záhradnou hadicou. Zemina musí byť pri tvárniciach zarovno uhladená a utlačená. Pre prípadné sadanie zeminy odporúčame však vyspádovať zeminu  smerom hore od tvárnic k stredu kruhu.

Osádzame druhú radu s tvárnicami podľa vonkajšieho polomeru druhej rady. Tvárnice prekrývame cca v ½ spodnej rady.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste
Osádzame ďalšie prvky druhej rady a postupujeme podľa obrázkov č. 1 až 5.

Vnútro kruhu vyplníme zeminou. Zeminu upravíme ručným dreveným dusadlom a následným polievaním vodou so záhradnou hadicou. Zemina musí byť pri tvárniciach zarovno uhladená a utlačená. Pre prípadné sadanie zeminy odporúčame však vyspádovať zeminu  smerom hore od tvárnic k stredu kruhu.

Osádzame tretiu radu s tvárnicami podľa vonkajšieho polomeru tretej rady. Tvárnice prekrývame cca v ½ spodnej rady. 


Postupujeme podľa obrázkov č. 1 až 5. Vnútro kruhu vyplníme zeminou podľa obrázku č. 8.

Osádzame štvrtú radu s tvárnicami podľa vonkajšieho polomeru štvrtej rady. Postupujeme podľa obrázku č. 1 až 5.


Po výstavbe jahodovej pyramídy jednotlivé tvárnice vyplníme so zeminovým substrátom, pričom objem jednej tvárnice je 6,6 l. Sadenice jahôd môžeme osádzať  po ukončení stavebných prác. Do jednej tvarovky odporúčame zasadiť 2 sadeničky jahôd.

TIP:
Pokiaľ by sa vzhľadom na extrémnu južnú polohu malo použiť automatické zavlažovanie, potom je treba zabudovať pre tento účel potrebný závlahový systém už počas výstavby stien a to upravením tvárnic rezaním. Závlahový systém odporúčame zveriť do rúk odborníkov.

Ďalšou možnosťou osadenia závlahy je umiestniť na predom pripravený prívod vody ¾ pozinkovanú trubku ukončenú so závitom. Na závit je možné naskrutkovať závlahový systém.

Viac informácií o svahových tvárniciach nájdete tu : www.semmelrock.sk  

Komentáre

  1. Emília Pačová says:

    Veľmi dobrý nápad, hlavne pre tých čo majú problémy s chrbticou.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.