popinave rastliny uprostred zahrady
Galéria (11)

Popínavé rastliny uprostred záhrady

Väčšinou bývajú umiestnené pri plote, stene domu či pergole. Popínavé rastliny, ktoré nedorastajú do veľkých rozmerov, však môžeme umiestniť aj na jednoduchú konštrukciu uprostred záhrady. Atypickou konštrukciou môžeme zaujímavo oživiť oddychový priestor.
 

Galéria


Materiál
Na výrobu postačí odpadový materiál, ktorý sa nachádza v každej domácnosti: drevené dosky, hliníkový drôt, oceľové tyče a plastové rúrky.  

Postup
Nosným prvkom je oceľová tyč. Do zeme umiestnime tyč s väčším priemerom. Do nej vsunieme nosnú tyč. Na tyč pripevníme drevené časti. Drevené prvky pripevňujeme 30 cm od zeme, potom sa okolo stojana ľahšie pracuje (pri kosení či okopávaní).  Rozmery si zvolíme podľa potrieb rastliny, ktorú chceme k stojanu umiestniť.  
Do drevených častí vyvŕtame otvory, do ktorých neskôr umiestnime skrutky. Tie poslúžia na prichytenie drôtu, o ktorý sa bude rastlina zachytávať. Rozstupy jednotlivých skrutiek zvolíme opäť podľa potrieb danej rastliny.

V prípade kruhového stojana môžeme kruh vyrobiť z plechu, ale aj z dreva (priemer kruhu 400 mm). Na kruh priskrutkujeme narezané kruhy (priemer 35 mm). Do nich potom vkladáme plastové rúrky (s priemerom 30 mm).  

Text a foto: Elena Bobeková 

 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje