Pergola Climax
Galéria (8) Zdroj: Climax

Pergola či markíza? Zatieniť terasu vám pomôže mobilná aplikácia

Výber vhodnej tieniacej techniky nie je len otázkou funkčnosti. Vzhľadom na to, že ide o investíciu neraz aj na niekoľko desaťročí, nechceme na dome niečo, čo sa nám nepáči. Preto je dôležité vybrať si skutočne to, čo nám okrem pohodlia prinesie aj radosť. CLIMAX má teraz jednoduché riešenie.

Tienenie vonkajších priestorov a ochrana pred slnkom sa s príchodom letných dní stáva zásadnou témou pre každého, kto plánuje využívať svoju terasu aj v nadchádzajúcich horúčavách. Existuje niekoľko možností ako tieto problémy vyriešiť.

Markízy – elegantná jednoduchosť

Najjednoduchšou možnosťou ako sa chrániť pred ostrým slnkom a teplom je inštalácia markízy. Ide o jednoduché zariadenie pozostávajúce s kĺbových ramien a veľkoformátovej technickej látky. Látka sa navíja na hriadeľ poháňanú motorom alebo kľukou.

Markíza pri dome
Markíza je nenápadný, ale vysoko funkčný tieniaci prvok, ktorý doplní celkovú architektúru bez výrazného zásahu do stavby. | Zdroj: Climax

Na markízach si vyberiete nielen pohon, ale aj sklon, volán a spôsob montáže – markízu je možné uchytiť na fasádu, strop, ale aj na krokvy.

Kazetové markízy od CLIMAXu
Kazetové markízy od CLIMAXu zaistia vďaka elegantnému boxu dlhšiu životnosť špeciálnej látky. | Zdroj: Climax

Špeciálna látka markízy je odolná, nepremokne ani počas ľahšieho dažďa a má vynikajúce tieniace vlastnosti. Nevýhoda markízy je aj napriek sklonu až do 45° uhla v nedostatočnom tienení nízkeho slnka a nevhodnosti jej použitia v silnom vetre.

Markíza Climax
Markíza perfektne zatieni ostré slnko a urobí z terasy príjemné miesto na posedenie aj v letných horúčavách. | Zdroj: Climax

Pergoly – sofistikovaný priestor navyše

Alternatívou k markízam sú pergoly. Trendom dneška sú bioklimatické hliníkové pergoly, ktoré sa vyznačujú jednoduchou údržbou, dlhou životnosťou a hlavne možnosťou otáčať strešnými lamelami podľa aktuálnej situácie.

Hliníková pergola
Hliníková pergola vytvorí zónu medzi interiérom a exteriérom a stane sa miestnosťou naviac. | Zdroj: Climax

Bioklimatická pergola Lamelino od CLIMAXu má premyslený odvod vody, čo z nej robí skvelú ochranu pred premenlivým počasím. Odvod vody navyše bráni jej zostávaniu v profiloch, kde má tendenciu zamŕzať a poškodzovať hliníkové nosníky.

Bioklimatická pergola Lamelino od CLIMAXu
Bioklimatická pergola Lamelino od CLIMAXu poskytne ochranu pred premenlivým počasím a zvýši estetiku a cenu nehnuteľnosti. | Zdroj: Climax

Pegolu Lamelino si navyše jednoducho doplníte doplnkovým vybavením. Tým najdôležitejším sú bočné screenové clony. Vďaka nim vytvoríte z pergoly uzavretý priestor, kde budete chránení pred nízkym slnkom aj pohľadmi zvedavých susedov. Nevýhoda pergol je ich vyššia cena.

Podľa čoho si vybrať?

Pre správny výber je nutné zohľadniť niekoľko faktorov.

  • Veľkosť terasy – v ponuke CLIMAXu sú markízy so šírkou 14 m, avšak výsuv je obmedzený na 4 m. Pre skutočne rozmerné plochy sú vhodnejšie pergoly.
  • Orientácia – markíza dokáže veľmi účinne zatieniť slnečné lúče dopadajúce zhora, ak však potrebujete tieniť aj nízke slnko, pergola s bočnými clonami vám poslúži lepšie.
  • Prevládajúce počasie – v nestabilnom počasí, kde sa rýchlo striedajú teploty vám lepšie poslúži pergola. V prostredí so stabilným prostredím vám skvele zatieni aj markíza
  • Štýl a architektúra – bioklimatické pergoly sú moderným prvkom a nie vždy sa perfektne hodia k starším stavbám. Markízy sú univerzálnejšie a nenápadnejšie.
  • Priestor – Markíza je vo svojej podstate tieniaci prvok bez ďalších funkcií. Hliníková pergola vytvorí samostatnú otvorenú, ale chránenú miestnosť a využijete ju aj v chladnejšom období.
Screenová clona Unirol
Vďaka bočnej screenovej clone Unirol od CLIMAXu vytvoríte z pergoly chránený uzavretý priestor. | Zdroj: Climax

Najprv namontujte, potom vyberajte

Funkcie sú jedna vec, ale je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Preto je tu unikátna aplikácia od CLIMAXu. Vďaka rozšírenej realite uvidíte vo svojom mobilnom telefóne, ako by to ktoré tienenie vyzeralo priamo na vašom dome.

Aplikácia vie simulovať pohyb slnka aj funkcie jednotlivých typov tienenia. Ľahko si vyberiete aj farbu a nemusíte sa tak báť, že sa vám výsledok nebude páčiť. Vyberiete si na istotu.

Či uprednostníte markízu alebo pergolu, CLIMAX vám dá záruku 4 roky a výrobok budete mať vždy vyrobený na mieru pre jeho stopercentnú funkčnosť. Doprajte si radosť a pohodlie. Tieňte efektívne, tieňte s CLIMAXom.

Zdroj: PR článok SERVIS CLIMAX a.s.

Galéria

Pergola Climax
Markíza pri dome
Kazetové markízy od CLIMAXu
Markíza Climax
Bioklimatická pergola Lamelino od CLIMAXu
Hliníková pergola
Screenová clona Unirol

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.