Markíza nad terasou moderného rodinného domu
Galéria (7) Zdroj: Servisclimax.sk

Ako si vybrať kvalitnú markízu na tienenie terasy alebo balkóna?

Rozhodli ste sa zaobstarať si na balkón alebo terasu markízu? Prvý dôležitý krok máte za sebou. Ale čo ďalej? Je lepšia kazetová alebo otvorená markíza? A akú látku vybrať? Bude lepšia markíza s motorickým pohonom? Prinášame vám niekoľko rád, vďaka ktorým pre vás bude výber tej správnej markízy jednoduchým rozhodnutím.

Galéria

Markíza nad terasou moderného rodinného domu
Markíza nad terasou moderného rodinného domu
Markíza nad terasou moderného rodinného domu
Markíza nad terasou moderného rodinného domu
Markíza nad terasou moderného moderného bytu
Markíza nad terasou moderného rodinného domu

Markíza na terasu umožní skvelo regulovať slnečné žiarenie

Leto so sebou prináša posedenie vonku na záhradke, na terase či balkóne. Tešíte sa na to, až sa vrátite z práce domov, sadnete si na terasu a budete si užívať krásne počasie? Nezabudnite, že počasie môže byť niekedy nepredvídateľné. Ak však máte na terase markízu, budete pripravení. Užívať si tak môžete relaxáciu vonku aj pri letnom daždi alebo pri skutočne horúcich dňoch.

Markíza vám zaistí na terase či balkóne optimálnu tepelnú pohodu a príjemnú klímu. Navyše vás ochráni pred UV žiarením. Ak ste na markízu nemysleli už pri realizácii stavby či rekonštrukcii, nezúfajte. Je možné ju namontovať kedykoľvek k akémukoľvek objektu.

Markíza nad terasou moderného rodinného domu
Dizajnová markíza doplní vkusne exteriér domu. | Zdroj: Servisclimax.sk

Tienenie terasy: kazetová markíza verzus otvorená markíza

Pri výbere markízy sa zamerajte na to, kde bude markíza umiestnená. Potom sa môžete správne rozhodnúť, aký typ markízy bude práve pre vás ideálny.

Kazetová markíza – patrí k najčastejšiemu typu tienenia terasy. Box, kde sa komplexne schová látka aj ramená markízy, plní aj funkciu estetickú. Látka markízy sa ľahko schová pred dažďom alebo vetrom. Vyberať môžete napríklad z ponuky českého výrobcu Climax:

  • Scrigno – je základným typom výsuvnej markízy, box je zaoblený
  • Prima box – ochráni terasu rodinného domu, ale aj výklad obchodov
  • Segno – markízu je možné namontovať len na stenu domu, maximálna šírka je až 7 m
  • Kaseta – hodí sa skvelo na zatienenie veľkých plôch
  • Noveta box – vďaka čistému dizajnu je výbornou voľbou pre minimalistické rodinné domy

 

Kazetová markíza Scrigno
Kazetová markíza Scrigno. | Zdroj: Servisclimax.sk

Otvorená markíza – ak nebude markíza príliš vystavená vonkajším vplyvom, voľte otvorenú. Ak kupujete markízu na balkón, je práve otvorený typ vhodným riešením. Otvorená markíza je obľúbená pre jednoduchú montáž aj nižšiu cenu. Látka nie je chránená boxom, ale markízu môžete doplniť o kryciu striešku.

Climax ponúka 3 typy otvorených markíz

  • Klasik – s možnosťou až 14 m šírky uspokojí aj tých najnáročnejších z vás
  • Noveta Plus – vďaka systému skrížených ramien je možný väčší výsuv, než je šírka markízy
  • Prima T – veľmi priaznivá cena za skutočne kvalitnú markízu
Markíza nad terasou moderného rodinného domu
Markíza Klasik od českého výrobcu Climax je elegantným riešením na tienenie terasy. | Zdroj: Servisclimax.sk

Aké látky vybrať na tienenie na balkón?

Vždy dávajte prednosť kvalitným a odolným látkam. Správne zvolené materiály vám zaistia, že farba látky vydrží desiatky rokov krásna a nevybledne vplyvom slnečného žiarenia. Impregnácia látky napomáha odpudzovať špinu, vodu a bráni aj pred plesňou. Okrem funkčnosti markízy je, samozrejme, dôležitý aj jej dizajn. Na výber máte stovky rôznorodých farebných odtieňov a vzorov. Vybraná markíza tak bude vždy ladiť s vaším domom alebo bytom.

Markíza nad terasou moderného rodinného domu
Kvalitné látky oproti lacným markízam nevyblednú ani po rokoch na slniečku. | Zdroj: Servisclimax.sk

Neviete, akú farbu vybrať? Záleží, ako veľmi chcete, aby bola látka priepustná

Svetlé farby markízy – farby ako sú biela, béžová či žltá prepúšťajú omnoho viac svetla než tmavšie odtiene. Hodia sa na miesta, kde slnko nesvieti tak dlho. Navyše terasu či balkón viac rozžiaria.

Tmavšie farby markízy – ak chcete balkón alebo terasu viac zatieniť, voľte farby tmavé. Hodia sa aj pre prípady, keď na markízu padá neporiadok v podobe lístia či prachu – nečistota nebude taká viditeľná.

Markíza nad terasou moderného rodinného domu
Tmavšie odtiene látky markízy skryjú aj nečistoty od prachu – sú tak vhodné aj na terasu v meste. | Zdroj: Servisclimax.sk

Markíza na balkón či terasu funguje na jeden klik

Nemusíte točiť ťažko ovládateľnou kľukou, aby ste si v horúcich letných dňoch zatienili balkón alebo terasu. Climax myslí dokonca aj na váš komfort pri manipulácii s tienením. Motorické ovládanie vám uľahčí množstvo práce aj pohybu. Pomocou smartfónu alebo diaľkového ovládania si markízu roztiahnete alebo naopak, zatiahnete iba na jedno kliknutie.

Markíza nad terasou moderného rodinného domu
Vďaka inteligentným snímačom sa markíza sama stiahne, keď sa blíži dážď. | Zdroj: Servisclimax.sk

Inteligentné ovládanie markíz ide dokonca ešte ďalej. Vďaka snímačom sa pri intenzívnom slnku markíza sama vysunie, pri daždi sa, naopak, zasunie. Motorickú markízu na terasu alebo balkón môžete vybaviť aj veterným snímačom. Vy potom nemusíte už na nič myslieť a obávať sa nečakaných výkyvov počasia.

Zdroj: PR článok Climax

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.