Lacný oporný múr do záhrady

oporné múry
Zdroj: www.green-bags.sk

Aj vysoké oporné múry môžete zhotoviť svojpomocne bez veľkých strojov. Tento múr zabraňuje erózii pôdy.

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: ++++

ČAS: do 3 týždňov

NÁKLADY: do 5 700 €

ĽUDIA: 2

OBDOBIE: III – XI

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 5 665 €

• vrecia VOM 5 280 €
spojka je v cene vreca, 800 ks (66 €/10 ks)
• geomreža 385 €
pevnostná výstužná, zo sklených vlákien, pevnosť v ťahu v dvoch smeroch 85, resp. 35 kN/m, 70 m2 (5,50 €/1,3 m2)

NÁRADIE

• vibračná doska
• lopata, čakan, fúrik
• odlamovací nôž
vodováha, meracie pásmo

POSTUP PRÁCE

Ako si postaviť lacný oporný múr v záhrade?

oporné múry
Zdroj: www.green-bags.sk
oporné múry
Aby sa múr mohol oprieť do zeme, vykopeme ryhu širokú asi 30 cm s hĺbkou 40 – 50 cm. Zem v mieste základu zhutníme nohami. | Zdroj: www.green-bags.sk
oporné múry
Vaky naplníme suchou zeminou a stiahneme ich priloženými sťahovacími plastovými pásikmi. Môžeme použiť zeminu z výkopu. | Zdroj: www.green-bags.sk
oporné múry
Vrecia na zhotovenie oporných múrov položíme na spevnený základ tak, aby zošitá strana vakov (šev) smerovala k svahu. | Zdroj: www.green-bags.sk
oporné múry
Vrecia vyrovnáme a postúpame po nich, aby získali plochý prierez. Rozložíme prvý rad spojok na stred každého vreca. | Zdroj: www.green-bags.sk
oporné múry
V tejto konštrukcii sme položili dve vrstvy vakov, zvyšok ryhy sme vyplnili štrkom a navrch sme uložili tzv. geomrežu. | Zdroj: www.green-bags.sk

Komentáre

 1. Ako v Sýrii. Ani lacné,ani pekné.Naopak prácne, drahé,nepraktické a zrejme aj málo trvácne.

 2. ako na fronte – otras.

 3. sedliacka says:

  Katastrofa, otras, drahé, škaredé, komplikované. Za 5000 urobím taký plot pre pol dediny so svahovkami po 1,50€.

  1. Ďuro z dediny says:

   No to ťa chcem vidieť milá sedliačka. Zjavne o tuná popisovanej technológii nemáš ani páru. Zatiaľ čo v zahraničí sa ľudia začínajú čím ďalej tým viac venovať zeleným riešeniam aj pri stavbách oporných múrov, aby sa ľudská činnosť v prírode čo najviac eliminovala, u nás stále prevláda betonárska a kamenárska lobby.

   1. miroslav says:

    Ty si fakt z dediny.

   2. Ďuro ty nie si z dediny, lebo na výstavbe svahu osobne nevidím žiadne prírodne prvky, aby som to považoval za zelenu stavbu iba ak podľa farby vriec a spojok.

  2. pekne , nepekné. ekologicky fajn . problem vidim v cene , nechutna cena za prazdne vrecia . zase je to len niekoho biznis ,kto chce rýchlo zbohatnúť. akože neni o čom sa tu dalej bavit. ,,lacny,, oporny mur,…ako vtip vobec nie zléé.

 4. urcite to bude vyzerat uzasne ked ta sietovina/vrecovina po rokoch zvetra a po dazdoch bude ta vypln/sajrajt stekat dolu svahom.

 5. Určite lepšie ako tvárnice, použijem to na záhrade.

 6. Len na Slovensku musí byť ekológia lacnejšia a lepšia ako svahovky nechutné. Konečne je niečo nové na trhu

 7. Páči sa mi to, dobré riešenie na moju chatu 🙂

  1. Rebeka , pokial mas na to , nie je problem xDDD . ale za tie peniaze ???až vies dobre pocitat :)vychadza to riadne draho .

 8. táto technológia vyzerá byť dobrý nápad, hlavne kvôli výbornej preprave na miesto a zrejme aj solídnej efektívnosti bez hlbokých základov. Previazanie vriec zrejme by mohlo byt trvácne, resp vždy sa dá upraviť prípadné narušenie. Taktiež sa dá využiť odpadová zemina (práve preto som sa k tejto technológii dostal). Ale tá cena ??? Ja verím že to je preklep 🙂 A ekologickosť podľa mňa určite nie…sklovlákenné vrecia a plastové spojky ?

 9. Su z toho nadherne zelene steny, da sa do toho sadit a vyzera to uzasne. Bolo by dobre si to nastudovat a az potom komentovat.

 10. Je to zaujimave a moze to byt aj pekne. Ale vrecia su z geotextilie, teda nejaky plast, geosiet plast, kotvy plastove. A podla nadpisu lacne. Podla mna drahe a neekologicke. Cena je teraz 100€/m2. Potrebujem spravit 30m svahu s vyskou 1,2m. Zacina sa 2 radami v zemi, takze 4500€. Gabiony ma vyhdu lacnejsie. Ak sa to rozpadne, tak zelezo sa lepsie recikluje a kamen sa da znova pouzit.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.