Jednoduchý a lacný nápad, ako nasucho postaviť kamenný gril
Galéria (10)

Jednoduchý a lacný nápad, ako nasucho postaviť kamenný gril

Nepotrebujete nijaké špeciálne drahé materiály, náradie ani veľa skúseností. Stavba takéhoto jednoduchého grilu vám zaberie necelý jeden deň práce, hneď večer ho môžete vyskúšať. Najťažšie je pozvárať závesnú tyč. Túto prácu určite zvládne niekto z vášho okolia. Gril je variabilný a môžete si na ňom trebárs aj uvariť guláš.

Galéria

Gabionový gril
Gabionový gril
Gabionový gril
Gabionový gril
Gabionový gril
Gabionový gril
Gabionový gril
Gabionový gril

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 3 hodiny
náklady: 34 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL                     33,50 €
• kamene                            10 €
okruhliaky, zvyšky zo stavby chaty
 pletivo                               9 €
plát 2 × 2 m treba nastrihať na vnútorný (40 × 190 cm) a vonkajší (40 × 210 cm) plášť
• reťaz                                  2 €
dĺžka 2,5 m, hrúbka 3 mm, 1 ks
• plech                                  3 €
hrúbka 0,5 mm a viac, dĺžka 190 cm, výška 50 cm
 háčiky                          0, 50 €
oceľové, v tvare S, 5 ks
• grilovací rošt                   5 €
hrúbka 3 mm, 1 ks
• spojovací materiál          4 €
skrutky, plastové viazače, viazací drôt

NÁRADIE
• kliešte
 kombinačky, štiepačky
 zváračka
 nožnice na plech
 rýľ, lopata
 kladivo

PRACOVNÝ POSTUP

1. VNÚTORNÝ PLECH Narežeme ho na potrebnú dĺžku a výšku. Potom ho zakrúžime, aby získal tvar valca. Spojíme ho skrutkami.

2. VNÚTORNÉ PLETIVO Kliešťami ho vystrihneme a zakrúžime. Zviažeme ho plastovými viazačmi. Pracujeme na palete a na stálom mieste, neskoršie prenášanie je problematické.

3. VONKAJŠIE PLETIVO Narežeme ho na potrebnú dĺžku a výšku, vytvarujeme ho tak, aby vzdialenosť medzi plechom a pletivom bola 10 cm. Viažeme viazacím drôtom.

4. KRÁTKA RÚRA Pred ukladaním kameňov vbijeme hrubšiu oceľovú rúrku do hĺbky asi 50 cm. Do nej neskôr vložíme závesnú rúru na pohodlné otáčanie a ovládanie roštu.

5. ZÁVESNÁ TYČ Treba ju poohýbať a pozvárať z užšej rúrky. Jej dĺžka sa odvíja od výšky grilu. Na gril s výškou 40 cm treba rúrku s dĺžkou 110 cm. Minimálny priemer rúrky je 8 mm.

6. OTVOR NA REŤAZ Pod vyvŕtaný otvor namontujeme alebo prizvárame kolík na zachytenie reťaze. Cez rúrku prevlečieme reťaz ako na obrázku. Zaistíme ju na kolíku.

7. OVLÁDACIA RUKOVÄŤ Na rúrke vo výške 50 cm vyvŕtame ďalší otvor a prizvárame alebo naskrutkujeme rukoväť, aby sa dalo závesnou tyčou pohodlne otáčať.

8. KAMENE Priestor medzi pletivom a plechom môžeme vyplniť kameňmi alebo aj iným materiálom Majú len dekoratívny charakter.

9. HOTOVÝ GRIL Závesnú tyč zasunieme do krátkej rúry. Rošt zavesíme pomocou menších retiazok a háčikov. Spodok grilu môžeme vyplniť tehlami alebo starými škridlami.

gril
HOTOVO

ZAVESENIE ROŠTU Cez rúrku prechádza retiazka. Na jej voľný koniec prichytíme háčik a z háčika zavesíme štyri retiazky dlhé 35 cm, ktoré upevníme ďalšími háčikmi na grilovací rošt.

Text a foto: Michal Cigánik
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. NuNo says:

  Grilmajster bude nadseny z tak labilnej grilovacej plochy a padajucich klobas a kto este nezazil vybuchujuce kamene tomu odporucam v totmto pripade pouzit suspenzor 🙂

  1. Anonym says:

   Tiež sa mi nepáči ten zavesený rošt. Asi by som to riešil inak. A tie vybuchujúce kamene by som nevidel až tak dramaticky… Ale možno sa mýlim.

  2. PePe says:

   Ked ste takí Grilmajstri čo robíte na stranke jednoduchy gril…….. a čo sa týma prístupu v zduchu pri štipke fatasie sa to dá zariadiť

 2. ferenc says:

  NÁRADIE
  • kliešte
  • kombinačky, štiepačky…

  čožeto vlasrne potrebujeme_

 3. Anonym says:

  Parádna debilina!!!

 4. kkkk says:

  a som zvadavy jak to hori ked na spodku neni otvor a tym pado ziaden vzduch a TEDA ziadny ohen….

  1. Marek says:

   Myslis, ze ohen v tom ohnisku nebude mat potrebny kyslik na horenie, ci o com pises ?

   1. maťko says:

    Myslí tým, že zospodu nie je žiadny prístup vzduchu, ktorý podporuje horenie. Ono to horieť bude, ale takisto si mohol nasypať uhlíky do hrnca a nad ním to grilovať. Aby mal gril dobrý „ťah“ tak prívod vzduchu je žiaduci.

   2. Marek says:

    No neviem, ked tam nasype dole nejake uhlie gtilovacie, ci brikety, tak to bude OK

 5. maťko says:

  Taký slabší gril…
  To už skutočne radšej kúpim v Mountfielde alebo v baumaxe nejaký prenosný gril. K tým 33,50 € čo je za tento paškvil by som prihodil nejakú stovku a kúpim parádny prenosný gril, ktorý bude určite stabilnejší(hlavne mriežka) a najmä efektívnejší ako toto čudo a ešte to mám bez roboty.
  Alebo ak silou- mocou chcem urobiť gril, tak stačí „vytuniť“ ohnisko nejakými tehlami okolo, aby sa tam dala dať grilovacia mriežka, a mám to to isté, možno aj lepšie, keďže z pomedzi tých tehál by sa privádzal do ohniska vzduch, na čo sa pri stavbe tohto grilu veľmi nemyslelo.

  1. Marek says:

   nezabudaj, ze normalne tehly Ti budu na prd, potrebujes samotky a tie nie su lacne …
   nie je vsetko tak ako vyzera

   1. maťko says:

    Tak pokojne to môžu byť aj šutre nejaké väčšie z ohniska napr. A nejaké 3-4 šamotky určite nestoja majland.

   2. Marek says:

    3-4 samotky? na take ohnisko?

   3. Anonym says:

    šamotky vôbec nepotrebuješ, ja som použil obyčajné tehly a gril funguje.

 6. Leuška-staviteľka. says:

  Ďakujem veľmi pekne za kreatívny nápad. Doteraz sme mali na záhrade len takú priehlbinku cca 30 cm pod UT s ušliapaným dnom navôkol obloženú tehlou na kratšie rebro. Odteraz, vďaka tomuto perfektnému nápadu, budeme mať veľmi peknučký gril s zavesenou na ohníkom plochou pre opekané rôzne dobroty. Ešte raz vrelá pekná vďaka a netrpezlivo očakávame aj nasledujúce podobné vylepšenia. Lea.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje