Ako vytvoriť na predmetoch falošnú patinu

08.01.2018
08.01.2018 (8) (0)
Ako vytvoriť na predmetoch falošnú patinu

Obľubujete predmety, ktoré majú svoje najlepšie roky za sebou, ale napríklad skriňa po starej mame zíva prázdnotou? Falošná patina je skvelým tipom, ako jednoducho a efektne dokážete dodať nový rozmer a vintage vzhľad už dekorovaným predmetom.

Materiál a pomôcky

• akrylové farby Decor Paint Soft (www.sperkovo.sk)
• lepidlo na dekupáž
• lak na dekupáž
• plochý štetec
• škatuľka ozdobená technikou dekupáže

AKO NA TO

Falošná patina

1. Tmavú akrylovú farbu vytlačte na pomocný papier alebo na paletku. Na patinovanie je vhodná akákoľvek akrylová farba, použiť môžete akýkoľvek odtieň.

Falošná patina

2. Plochý štetec namočte do farby a dôkladne ho o papier poobtierajte tak, aby na štetci zostalo len minimum farby. Štetec by mal byť takmer úplne čistý.

Falošná patina

3. Takto jemne od akrylovej farby zašpinený štetec otierajte o hrany škatuľky. Túto istú metódu môžete použiť aj na patinovanie nábytku.

Falošná patina

4. Začnite na hranách oservítkovanej škatuľky a postupne pokračujte po celej škatuľke či nábytku. Dávajte si však pozor, aby bolo na štetci naozaj len minimum farby – inak efekt nebude taký pekný. 

Falošná patina

5. Ak máte patinovanie dokončené, nezabudnite škatuľku prelakovať záverečným lakom na dekupáž. Lakovanie použite aj na nábytok. 

Falošná patina

6. A máme hotovo! Falošná patina na drevo je výborná technika, ako môžete dodať krásny vintage vzhľad už hotovým dekorovaným predmetom. Tento patinovaný efekt vyzerá na nerozoznanie od pravej patiny. 

tip
Na techniku falošná patina budeme potrebovať starší, trochu strapatý štetec. Určite nepoužívajte nový štetec na dekupáž. Štetec nebude fungovať tak, ako má, a zbytočne si ho zničíte.

text, foto a realizácia: www.sperkovo.sk
zdroj: časopis Tvorivé bývanie 5/2017

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama