image 34933 25 v1
Galéria (8)

Užitoční záhradní pomocníci pre kvalitné zavlažovanie

Na malej ploche, ako je tá za domom, človek nie je úplne bezmocný proti vrtochom prírody. Ak je sucho, stačí vymotať hadicu, pripojiť ju k vodovodnému kohútiku a polievanie sa môže začať. Vďaka záhradným pomocníkom však máme omnoho viac možností ako naši otcovia a dedovia.

Galéria

Voda v záhrade a na dvore
Voda v záhrade a na dvore
Voda v záhrade a na dvore
Voda v záhrade a na dvore
Voda v záhrade a na dvore
Voda v záhrade a na dvore
Voda v záhrade a na dvore - 07_Mountfield_CerpadloSud400R

Čerpadlom vytiahneme vodu zo studne, prepravíme ju z nádrže až na koniec záhrady a ak príde na automaty, tie sa dokážu postarať o polievanie i vtedy, ak sme mimo domu – hoci aj na dovolenke.

ZACHYTIŤ VŠETKU VODU

Ak dažďová voda tečie zo striech cez odkvapy do kanála na ulici, je to na škodu. Mohla by poslúžiť na dvore a v záhrade v čase, keď je o vlahu núdza. Plechový 200-litrový sud od nafty je na zachytávanie síce fajn, nikdy však nezachytí toľko vody, koľko by mohol.

Preto je v ponuke množstvo zberných nádob, ktoré svojím objemom ďaleko prekračujú tento záhradkársky štandard minulých dôb. Kým niektoré z nádob majú pekný dekoratívny vzhľad a ladia aj s novou fasádou domu, iné možno čiastočne alebo úplne zapustiť do zeme. Prednosťou takejto zásobárne je, že sa v nej zbiera voda mäkká, okysličená a bez prísad, ktoré musia vodárne do vodovodu pridávať, aby zachovali jej zdravotnú neškodnosť.

VILLAGER VHW 11S

Tlakový čistič
s teplou a studenou vodou
prietok 400 l/h
pracovný tlak do 150 bar
tlaková hadica 5 m
čerpadlo s príkonom 1 700 W
Cena 139 €

Nádoby sezónne, s prechodným osadením či trvalo zabudované využijete v plnej kapaci­te bez ohľadu na to, akým sa rok ukáže byť.

ČERPADLO NA SUD, NÁDRŽ I STUDŇU

Svet čerpadiel nie je opradený tajomstvami a odbornosťou, ktoré by vás ťažili rozmýšľa­ním nad tlakovými nádržami, spínačmi, prí­vodmi a výtlakmi. To všetko poriešia odbor­níci vždy vtedy, ak máte možnosť využiť pri polievaní svoj vlastný zdroj vody – studňu.

Čerpadlá na sudy a zberné nádrže sú uspô­sobené tak, aby ste ich dokázali vybaliť zo škatule, pripojiť pomocou predlžovačky k rozvodu elektriny a potom už len hadicou viesť vodu tam, kde ju potrebujete. Väčšinou si potrpia na to, aby čerpali čistú vodu bez pieskových zŕn a usadenín, takže ak je to práve váš prípad, mali by ste sa rozhliad­nuť v ponuke čerpadiel na znečistenú vodu.
Výkon sa hodnotí nielen podľa toho, koľko litrov vody je možné vyčerpať za minútu, ale aj ako vysoko ju dokáže čerpadlo vytlačiť. To je obzvlášť dôležité vtedy, ak máte pozemok na svahu, kde domček zastáva jeho najspodnejšiu časť.

FIELDMANN FVC 2001-EC

Čerpadlo na čistú vodu
prietok 5 000 l/h
výtlak 5 m, ponor 6 m
príkon motora 250 W
plavákový spínač
Cena 30,90 €

ZÁVLAHOVÝ AUTOMAT

Nie je to tak dávno, čo sme mohli závlahové automaty považovať za výbavu, ktorá je určená iba pre tých, ktorí nemajú hlboko do vrecka. Dnes to už nie je pravda. Vyberať si môžete z desiatok modelov – jednoduchých s mechanickým časovačom i elektronických, pri ktorých môžete na každý deň nastaviť iný plán polievania, a ak príde dážď, tie múdrejšie dokážu polievanie vynechať.

Závlahový automat nie je nič iné ako múdry ventil, ktorý sa otvára a zatvára na povel podľa prednastavených časov. Nevyžaduje zásuvku na napájanie, nežiada žiadnu úpravu vodovodnej prípravky. Len ho pripojíte medzi vodovodný kohútik a hadicu a o automatizáciu je postarané.

Niektoré automaty sú vybavené rozhraním, ktoré dokáže spínať pripojené čerpadlo. Preto ich možno použiť na plánované polievanie všade tam, kde vodu treba čerpať zo suda, nádrže alebo studne. Bez ohľadu na to, či je na konci hadice skleník, trávnik alebo zeleninová záhradka.

GARDENA 4000/2AUTOMATIC COMFORT

Sudové čerpadlo
prietok 4 000 l/h
výtlak 20 m, ponor 7 m
príkon motora 500 W
antikorový filter
Cena 110 €

TRÁVNIK AKO V ANGLICKU

Mobilné trysky, dýzy a rozprašovače sú výborným pomocníkom pri polievaní. Zapichnete ich do zeme a vo svojom akčnom rádiuse sa postarajú o polievanie bez toho, aby ste museli stáť s hadicou v ruke. Výhodou je, že možno zvoliť pomalšie tempo polievania, vďaka čomu sa voda využije efektívnejšie. Obzvlášť v prípade, ak volíte taktiku skorého večerného polievania, aby do západu slnka všetky porasty obschli.

Kým niektoré z nich majú pevný akčný rádius, na iných ho dokážete prispôsobiť a nastaviť podľa potreby. To je praktické hlavne vtedy, ak chcete dosiahnuť estetický výsledok. Trávnik i záhradu je možné polievať i tak, že budú zavlažovacie prvky v ich strede. Omnoho praktickejšie je ukryť ich kdesi na okrajoch a nastaviť tak, aby smerovali spŕšku vody priamo na cieľ.

MOUNTFIELD VOZÍK

na 60 m hadice
hadica 30 m v cene
spojky a hadicová dýza v cene
kľuka na zvíjanie
priemer hadice 1/2″
Cena 51 €

ZÁVLAHOVÝ SYSTÉM JE STAVEBNICA

Omnoho širšie možnosti možno očakávať od závlahových systémov. Hoci ide o stavebnice, ktoré majú prísne pravidlá, pri povrchových systémoch, ktoré sa budujú vždy na jednu sezónu, si so zostavovaním poradíte sami.

Súprava hadičiek, spojok, rozbočovačov, trysiek, kvapkacích dýz a rozstrekovačov vám umožní dostať vodu kamkoľvek. Jediné, čo musíte ustriehnuť, je, aby ste vetvili iba toľko, aby prietok vody stihol rozvody naplniť a aby ste na každú vetvu osadili iba toľko závlahových prvkov, aby ich výdatnosť dokázala nasýtiť. Iba tak splnia to, čo od nich potrebujete.
Ak nemáte chuť sedieť za webovým projektantom a nechať si svoj návrh rozpočítať, nespravíte chybu, ak sa do práce pustíte metódou pokus – omyl. Všetko sa dá opakovane rozoberať, skladať a meniť tak, aby ste boli s výsledkom spokojní.

Takýto systém môže rásť spolu s vašimi meniacimi sa požiadavkami. Môžete ho dokupovaním súčastí neprestajne rozširovať. V predaji sú sady do skleníkov, ku kvetináčom, na terasy a trávniky, pri ktorých kolekcia vyjde lacnejšie ako jednotlivé dielce.

GARDENA 2692

Hadicový vozík
s príslušenstvom
sklopná rukoväť
hadica 1/2“ 20 metrov
sada dýz a postrekovačov
Cena 49,99 €

VLAHA, KTORÁ SCHLADÍ DVOR

Nie je tajomstvom, že na dvore i v záhrade možno pre zlepšenie klímy vytvoriť umelý opar, hmlu a rosu. Ak ste nikdy nepomýšľali nad tým, ako prerušiť páľavu a sucho jemným vlahým oparom, mali by ste z garáže vytiahnuť tlakovú umývačku.

Keď vyčistíte záhradné chodníčky, schodíky a terasu, z ktorých voda stiahne prach do zeme a zaleje susediacu výsadbu, stačí, ak trysku namierite do vzduchu.

Prúd vody sa rozbije na najjemnejšie kvapôčky, ktoré lenivým tempom padajú k zemi. Vlažia zem, vlažia listy a ochladzujú páľavu bez toho, aby vytvorili rastlinkám šok. Takýto klimatický zásah dokáže predĺžiť rána i prihnať príchod večera s predstihom. Mnohí práve takýmto prístupom získavajú zeleň, ktorej sa darí omnoho lepšie ako u susedov.

Tlaková umývačka nie je pri takomto použití vystavená vyššej záťaži, dokonca môžete bez prídavného čerpadla využiť vodu zo zásobníka, ak nezabudnete na jej filtrovanie na vstupe.

MOUNTFIELD 400R

Sudové čerpadlo
úžitková voda, nečistoty do 3 mm
príkon 400 W 
max. výtlak 10 m
max. prietok 2 520 l/h
medené vinutie elektromotora
Cena 57 €

Text: Milan Gigel
Foto: isifa/Shutterstock, predajcovia náradia
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. rrrr says:

    Dobre zaplatena reklama a clanok s odbornostou nema nic spolocne. Co ma so zavlahou tlakovy cistic. Ze by ste od Villageru dostali najviac do vrecka.Hahaha total shit.

  2. pETER says:

    A teraz zásadná otázka: Toto je UROB SI SÁM … teda AKO SI TAKÉHO POMOCNÍKA UROBÍM ?!?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje