image 33810 25 v1
Galéria (7)

Cielené zavlažovanie pomáha rastlinám

Všetky rastliny v našej záhrade potrebujú pres svoj rast vodu, vzduch a živiny. Ani bez jednej tejto zložky dlho nevydržia. Preto je ich správne dávkovanie kľúčom k našim pestovateľským úspechom.

Galéria

Zavlažovanie rastlín - 01_GA250-0685-(800x573)
Zavlažovanie rastlín - 02_GA250-0672-(800x617)
Zavlažovanie rastlín - 03_GA250-0623-(800x544)
Zavlažovanie rastlín - GA250-0553-(800x533)
Zavlažovanie rastlín - GA250-0684-(800x598)
Zavlažovanie rastlín - uvod_GA250-0634-(800x523)

Všetkého veľa škodí. Ak je v pôde priveľa vody, tá z nej vytláča vzduch a rastliny sa „dusia“. Ak je vody málo, klesá osmotický tlak v rastlinných pletivách a rastliny vädnú. Pri našom bežnom zalievaní kanvicou, rastliny lavírujú medzi týmito hraničnými situáciami a míňajú veľa energie na to, aby sa s nimi vyrovnali. Ideálne zavlažovanie je totiž také, na aké sú bežne zvyknuté v prírode – po kvapkách. To je však samozrejme nepraktické a nereálne pre nás. Oveľa jednoduchšie je vyliať celú kanvu naraz a mať „pár dní pokoj.“ Zlúčiť oba pohľady – ten náš, ľudský a ten rastlinný – bolo predmetom dlhého vývoja. Výsledkom je Gardena Micro-Drip-systém.

Precízne zavlažovanie

Systém umožňuje veľmi cielené a precízne zavlažovanie a to doslova po kvapkách tak, ako to rastlinám maximálne vyhovuje. Každá jedna kvapka priebežne udržiava pôdu okolo koreňového systému vlhkú, takže korienky majú dostatok vody aj vzduchu. Nehrozí zbytočný výpar, pôdny prísušok, podmáčanie. Toto všetko je často sprievodným javom zavlažovania kanvou. Rastliny prosperujú viac, pretože nie sú nútené míňať energiu na odolávanie voči stresovým situáciám.

Na druhú stranu, závlaha Micro-Drip úžasne odbremeňuje nás, ľudí. Jedinou prácou je pre nás nainštalovanie systému a potom už len otvorenie vodovodného kohútika alebo naprogramovanie zavlažovacieho počítača Gardena.

Menej práce v záhrade

Množstvo času a práce nám však Gardena Micro-Drip-systém ušetrí aj pri iných činnostiach v záhrade, nielen pri zavlažovaní. Vďaka cielenému zavlažovaniu smeruje vodu ku konkrétnym rastlinkám, takže nezavlažuje plochu okolo. Výrazne sa tak zníži rast burín a zároveň konkurencieschopnosť pestovaných rastlín.

Ďalšou príjemnou výhodou Gardena Micro-Drip-systému je, že ak doň zakomponujeme aj primiešavač hnojiva, môžeme záhradu veľmi efektívne a cielenie pohnojiť priamo prostredníctvom systému. Stačí doplniť hnojivo a nemusíme náročne pripravovať roztok so správnym pomerom hnojiva do kanvíc a tie potom roznášať po záhrade.

Efektívne a úsporné riešenie

Zaujímavosťou je, že systém dokáže ušetriť až 70 % vody. To ocenia najmä tí z nás, ktorí nemajú studne a záhradu, teda zavlažujú mestskou vodou. Systém však so širokým spektrom aplikácií a komponentov ponúka flexibilitu a všestrannosť, ktorá bohato vyváži našu investíciu. Napríklad živý plot alebo rastliny v riadkoch môže zavlažovať podzemná (rovnako ako u podlahového vykurovania) alebo nadzemná kvapkacia hadica, novo vysiate rastliny môže pokryť vodná hmla a jemné kvapky sú určené pre rastliny v črepníkoch alebo v kvetinových záhonoch. Možné je tiež jeho použitie na zavlažovanie rastlín v skleníku alebo na terase či na balkóne. Pokiaľ je kvapková závlaha pripojená na zavlažovací počítač, je schopná postarať sa o naše rastliny i počas našej dovolenky.

Viac o kvapkovej závlahy Gardena Micro-drip nájdete na www.gardena.sk.

ZDROJ PR článok spoločnosti Husqvarna Slovensko s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.