Neplytvajte materiálom a zužitkujte ho: 6 tipov na štiepkovače a drviče konárov

image 51706 25 v1

Pri výbere sa riaďte predovšetkým veľkosťou záhrady a množstvom lístia, ktoré budete musieť odstrániť.

Neplytvajte zbytočne materiálom a konáre či odrezky zo živého plota použite na kúrenie.

Na spracovanie konárov na drvinu alebo štiepku sú vhodné záhradné drviče alebo štiepkovače. So záhradným štiepkovačom alebo drvičom ušetríte čas aj peniaze. Vďaka týmto prístrojom záhradný odpad, ako sú vetvy zo stromov, odrezky živého plota a okrasných kríkov či zvyšky lístia, rýchlo a jednoducho nasekáte. To vás odbremení od hľadania vhodného zberného dvora a riešenia prívesu za auto na vyvezenie tohto odpadu. Pri rozhodovaní o kúpe drviča alebo štiepkovača si musíte v prvom rade sami ujasniť, či využijete skôr drvič alebo štiepkovač. Nože v drvičoch rozsekajú vetvy na jemnú drvinu, rezné kotúče v štiepkovačoch zas na trochu väčšiu štiepku (2,5 až 5 cm).

V ďalšom kroku sa zamerajte na konštrukciu a bezpečnosť. Obidva stroje sú jednoduché, prihliadať treba predovšetkým na to, či majú tichú prevádzku a ako sú bezpečné. Základom je stabilita a kvalita nožov (drvič) alebo rezného kotúča (štiepkovač). Tie by mali byť vyrobené z odolnej ocele. Násypka by mala byť dostatočne široká, aby umožnila pohodlné vkladanie konárov, a hlboká, aby z nej odletovalo čo najmenej triesok. O bezpečnosť sa stará poistka, ktorej úlohou je zabrániť spusteniu stroja do prevádzky, ak nie je zberný kôš na svojom mieste. Keď kôš dosadne, páčkou hore sa zopne bezpečnostný vypínač motora, inak sa prístroj nerozbehne. Naopak, stlačením páčky dole sa kôš uvoľní.

Bezpečnosť pri práci istí praktický posúvač, ktorým môžete posúvať zvyšky konárov do drviaceho ústrojenstva. Zaseknuté konáre vytiahnete vďaka spätnému chodu. Priesvitný zberný kôš umožňuje kontrolovať aj priebeh práce, resp. množstvo spracovaného materiálu. Pohodlný presun umožňujú veľké kolesá, čo sa oplatí, najmä ak máte veľkú záhradu. Pri práci by ste nemali podceňovať použitie pracovných rukavíc a ochranné okuliare, ktoré ochránia oči pred lietajúcimi trieskami. Pri drviči oceníte aj chrániče sluchu, ktoré sú vhodné najmä pri dlhšej práci.

Produktový manažér spoločnosti Mountfield Martin Suchý radí

Aké sú rozdiely medzi drvičom a štiepkovačom?

Oba stroje sú určené primárne na spracovávanie konárov. Základný rozdiel medzi nimi je v spôsobe ich spracovania.

Drvič konáre drví pomocou disku pripevneného kolmo na hriadeli motora. Disk má jeden až dva nože, ktoré vysokou rýchlosťou odrezávajú malé kúsky materiálu. Ten je potom možné použiť namiesto mulčovacej kôry alebo na prevzdušnenie kompostu. Štiepkovač má za motorom prevodovku a pomalobežné ústrojenstvo, ktoré z konárov vysokou silou odrezáva kúsky s dĺžkou pár centimetrov. Tie je opäť možné použiť ako mulč alebo po vysušení na prikurovanie v kozubových kachliach. Štiepkovač s rovnakým výkonom ako drvič zvyčajne zvládne spracovať hrubšie konáre a je komfortnejší (nižšie vibrácie, hluk, námaha). Drvič na druhej strane dokáže spracovať aj mokré konáre a výsledná drvina je omnoho menšia, takže sa jej jednoduchšie zbavíte (napríklad spomínaným kompostovaním). Výber teda závisí predovšetkým od toho, aký spôsob využitia výsledného materiálu vám viac vyhovuje.

Štiepkovače konárov

Štiepkovač Powersilent 2800

Vysokoodolný rezný kotúč

Tichý štiepkovač záhradného odpadu s vysokoodolným rezným kotúčom a komfortným ovládaním. Spracováva vetvy s priemerom až 45 mm. Je určený na štiepkovanie konárov rozličného druhu, ale aj iného záhradného odpadu striedavo s konármi. Súčasťou stroja je integrovaný priehľadný plastový box, vďaka ktorému jednoducho skontrolujete, aký je plný, a nadrvený materiál potom ľahko odnesiete, kam treba. Motor je vybavený bezpečnostnou poistkou a pri preťažení sa sám vypne. Pri náhlom zablokovaní štiepkovača sa môže smer otáčania rezného kotúča otočiť a štiepkovaný materiál vysunúť späť.

Vlastnosti

Motor: elektromotor
Napätie siete: 230 V/50 V/Hz
Príkon: 2 800 W
Maximálny priemer konárov:
45 mm
Otáčky štiepkovania: 40 ot./min.
Objem zberného koša: 62 l

Cena: 179 €

www.mountfield.sk

Štiepkovač Fieldmann FZD 5015-E

Štiepku môžete po vysušení aj spáliť

Výkonný elektrický štiepkovač s príkonom elektromotora 2 800 W. Ozubený valec, ktorý tento model využíva na drvenie, drví konáre až do priemeru 44 mm. Vznikajúca štiepka je zachytávaná do nádoby s objemom 60 l. Vďaka tejto nádobe udržíte pracovné miesto v čistote a uľahčí aj manipuláciu so štiepkou. Je vybavený funkciami samovťahovania, spätného chodu a ochrany proti preťaženiu. Súčasťou štiepkovača je aj pomocný plastový posúvač a kolieska na jednoduchú manipuláciu. Na rozdiel od drviny z nožového drviča je štiepka väčšia a okrem štandardného využitia v záhrade ju možno po vyschnutí aj spáliť.

Vlastnosti

Motor: elektromotor
Napätie siete: 230 V/50 V/Hz
Príkon: 2 800 W
Maximálny priemer konárov:
44 mm
Objem zberného koša: 60 l

Cena: 180 €

www.fieldmann.sk

Štiepkovač ELIET NEO

Vysokoúčinný štiepkovač

Vysokovýkonný štiepkovač vybavený elektromotorom s výkonom 2 500 W. Tento štiepkovač je prvým záhradným štiepkovačom, ktorý je vybavený štiepkovacím ústrojenstvom, do ktorého môžete nahliadnuť. Má kombinované plastovo-oceľové štiepkovacie ústrojenstvo. Štandardne sa dodáva so zberným 50 l košom, ktorý sa postará o čistý priebeh práce. Po skončení práce tak odpadá zdĺhavé upratovanie podrveného odpadu. Práca je pohodlná, ľahká a komfortná. Štiepkovač má vysoký výkon, 12 nožov Resist a je vhodný na drvenie konárov s priemerom 30 mm. Je vyrobený z vysokokvalitných mate­riálov, ľahko sa skladuje a prenáša.

Vlastnosti

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteMotor: elektromotor
Napätie siete: 230 V/50 V/Hz
Príkon: 2 500 W
Maximálny priemer konárov:
30 mm
Objem zberného koša: 50 l

Cena: 678 €

www.ibo.sk

Drviče konárov

Drvič konárov Al-Ko Easy Crush LH 2800

Rýchle a výkonné drvenie drevnej hmoty

Elektrický záhradný drvič s výkonom 2 500 W. Drvič je vybavený valcovým rezným mechanizmom. Valec sa pomaly otáča okolo svojej vlastnej osi. Je vytvorený na princípe ozubených kolies a vďaka tomu drví ostrými zubami vkladaný materiál medzi otáčajúcou sa osou a prítlačnou doskou. Doska slúži ako protikus a možno ju v prípade potreby upraviť. Drvič je určený na drvenie konárov s priemerom do 40 mm. Konáre a ďalší drvený materiál sú vťahované do drviča cez plniaci lievik a kolieskový vjazd. Valcový drvič drví konáre potichu, ale zato výkonne. Vďaka dvom XL kolesám ho môžete odviezť úplne jednoducho tam, kde je potrebný.

Vlastnosti

Motor: elektromotor
Napätie siete: 230 V/50 V/Hz
Príkon: 2 500 W
Maximálny priemer konárov:
40 mm
Objem zberného koša: 53 l

Cena: 199 €

www.hornbach.sk

Elektrický drvič Dolmar FH-2500

Veľmi tichý motor a bezpečný transport

Elektrický drvič na domáce použitie na dvore a v záhrade s tichým motorom s výkonom 2 500 W, so stabilným a bezpečným podvozkom, veľkými kolieskami na bezpečný transport. Obsluha je veľmi pohodlná vďaka automatickému vťahovaniu vetiev. Drvič dokáže podrviť konáre s priemerom do 45 mm. Má inovatívny rez a drviacu techniku, vďaka čomu má lepšiu kvalitu krájania. Nádoba na nadrvené kúsky má objem 67 l. Ľahko ovládateľný panel je vybavený automatickým protiblokovým systémom s brzdou a reverzným spínačom. Drvič má vďaka svojej drviacej technológii veľmi tichú prevádzku.

Vlastnosti

Motor: elektromotor
Napätie siete: 230 V/50 V/Hz
Príkon: 2 500 W
Maximálny priemer konárov:
45 mm
Objem zberného koša: 67 l

Cena: 259 €

www.dolmar.sk

Záhradný drvič VILLAGER VPC 250 S

Dva typy drviaceho systému fréza a obojstranné nože

Benzínový záhradný štiepkovač/drvič poháňaný silným motorom VGR 250 H s výkonom až 4,1 kW. Drvič je vybavený dvoma typmi drviaceho systému: fréza + obojstranné nože. Rotujúca fréza (horný otvor) je vhodná na drobný materiál, ktorý spracuje na jemnejšiu biomasu ideálnu na výrobu brikiet. Bočný otvor s dvomi obojstranne ostrými nožmi je zase vhodný na celé vetvy s väčším priemerom (max. 76 mm). Získaný materiál je hrubší a vhodný na kompostovanie. Vďaka ostrým čepeliam je účinnosť noža oveľa väčšia a drvič tak rýchlejšie a účinnejšie spracuje aj väčšie vetvy. Stroj má robustnú konštrukciu a ľahko sa s ním manévruje. Tento štiepkovač/drvič svojím výkonom a parametrami uspokojí aj najnáročnejších užívateľov.

Vlastnosti

Výkon motor: 4,1 kW/3 600 rpm
Objem motora: 212 cm3
Maximálny priemer konárov:
76 mm
Objem zberného koša: bez koša

Cena: 699 €

www.ibo.sk

Text: Andrea Dingová v spolupráci s firmami FastPlus, Hornbach, IBO, Makita a Mountfield
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2018

Komentáre

  1. Len na okraj konáre do štiepokovača musia byť rovné, inak je to trápenie 🙂

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.