image 51858 25 v1
Galéria (8)

Ako vybrať vysávač alebo fúkač lístia?

Pri výbere sa riaďte predovšetkým veľkosťou záhrady a množstvom lístia, ktoré budete musieť odstrániť.

Galéria

Fúkače lístia - 01Listie_GA650-1921
Fúkače lístia - 03Listie_20101206-IMG_00310_cmyk_03
Fúkače lístia - 04Listie_H210-0196
Fúkače lístia - 05Listie_GA610-0825
Fúkače lístia - 06Listie_5919890_01_4c_DE
Fúkače lístia - 07Listie_5919890_03_4c_DE-(2)
Fúkače lístia - 08Listie_880221

Fúkače alebo vysávače lístia dokážu ušetriť veľa času, ktorý môžete venovať napr. príjemnému posedeniu pri mladom víne.

Jeseň je typická farebnou hrou lístia, ktoré zo stromov každoročne opadá. Napadané kopy vytvárajú akúsi perinu, do ktorej je radosť si sadnúť. To, čo dokáže potešiť detskú dušu a stará sa o bohatý lesný kompost, však určite nerobí radosť priaznivcom upravených trávnikov. Ak si svoj trávnik chcú udržať v dobrej kondícii, musia napadané lístie jednoducho pozbierať. Pretože tu platí priama úmera. Ako sa o trávnik staráte, taký ho budete mať. Preto ak budete na jeseň zhrabávať lístie pravidelne, trávnik sa vám na jar poďakuje. Pod neuprataným lístím by sa totiž mohla vytvoriť pleseň a po zime by bol trávnik plný lysín a plesnivých miest. Na odstránenie lístia môžete použiť okrem klasických hrablí aj dvoch dobrých pomocníkov, ktorí vám dokážu významne zjednodušiť prácu a ušetriť čas. Sú nimi vysávače alebo fúkače lístia. Aký je medzi nimi rozdiel? Fúkače lístia iba fúkajú, listy sfúknu na kopu, ale o ich upratanie sa musíte postarať už sami. Zatiaľ čo záhradné vysávače, tak, ako tie na koberec v dome, vysávajú. Povysávané lístie sa pritom hromadí v zbernom koši a potom ho stačí už len vysypať. Existujú aj kombinované prístroje, ktoré zvládnu všetko – slúžia ako fúkač na lístie s možnosťou prepnutia do režimu vysávača a drviaca turbína zmenší pôvodný objem lístia na mulčovací materiál. Okrem lístia sa postarajú aj o odrezky či piliny, ktoré ostali po príprave dreva na kúrenie, malé konáriky či dokonca čerstvo napadaný sneh.

Vysávače a fúkače sa v podstate delia na tri typy, podľa druhu pohonu, a to na elektrické, motorové a akumulátorové. Pri výbere je dôležité brať do úvahy veľkosť čistenej plochy a základné technické parametre. Výhodou sú trubice s teleskopicky nastaviteľnou dĺžkou, kolieska na ľahšiu manipuláciu, antivibračný systém a rukoväti potiahnuté gumou.

Odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach David Benda RADÍ

Malú záhradu s menším množstvom opadaného lístia zvládne vyčistiť elektrický alebo akumulátorový prístroj, do veľkej záhrady plnej stromov sa hodí skôr benzínový variant.

Benzínové fúkače pri práci nevyžadujú elektrické napätie ani dobíjanie batérie. Sú však hlučné, pri prevádzke vylučujú splodiny a sú náročnejšie na údržbu. V porovnaní s tým sú elektrické fúkače praktické, málo hlučné a ekologickejšie. Horšie sa však ovládajú, pretože napájacia šnúra obmedzuje v pohybe. Akumulátorové fúkače majú nízku hmotnosť, jednoduché a bezdrôtové ovládanie a nízku hlučnosť. Batériu je potrebné nabíjať, ale niektoré typy sú kompatibilné s akumulátormi z iných záhradných prístrojov rovnakej značky. Pri výbere fúkača alebo vysávača je dôležité sledovať rýchlosť fúkania, ktorá by mala byť približne 200 km/h. Niektoré prístroje majú turbo mód na rýchlejšiu prácu. Užitočnou funkciou je aj regulácia výkonu. Čím viac sa blížite k nafúkanej kope lístia, tým slabší výkon potrebujete, aby ste ju opäť nerozfúkali. Pri vysávači zvoľte saciu trubicu so šírkou aspoň 150 mm.

Benzínové

Vysávač BV 300 

Vhodný na použitie aj na väčších plochách

Vysávač/fúkač, ktorý nemá problémy s extraveľkými plochami pretože nie je závislý od prívodného kábla a má nízku spotrebu paliva. Vďaka sacej súprave premeníte fúkač na výkonný vysávač, ktorý drvením redukuje objem vysávaného lístia až o 90 %. Lístie tak môžete sfúknuť na jednu kopu alebo ho vysať. V zime zas pomôže pri odpratávaní snehového poprašku.

Motor: dvojtaktný s objemom 30,5 cm3 a výkonom 1 kW/6 500 ot. za min.
Rýchlosť vzduchu: 252 km/h
Objemový prietok vzduchu: 12 m3/min.
Objem zberného vaku: 36 l
Hmotnosť: 4,5 kg
Cena: 256 €
www.mountfield.sk

Husqvarna 125BVx foto Husqvarna

Ľahké ovládanie a štartovanie

Efektívny ručný fúkač, ktorý kombinuje vysokú kapacitu fúkania s pohodlným ovládaním stroja. Vynikajúci pre majiteľov domov. Veľmi dobre vyvážený a ľahko ovládateľný vďaka umiestneniu výstupu vzduchu v osi s motorovou jednotkou. Ľahké štartovanie. Dodávaný s fúkacím nadstavcom s plochou a okrúhlou dýzou. Súprava na vysávanie je súčasťou balenia.

Výkon motora: 0,8 kW s objemom 28 cm3 a výkonom 8 000 ot. za min.
Rýchlosť vzduchu: 273,6 km/h
Objemový prietok vzduchu: 12,03 m3/min.
Hmotnosť: 4,35 kg
Cena: 355 € 
www.husqvarna.sk

Akumulátorové

Súprava PowerJet Li-40 

Motor účinný aj pri dlhej prevádzke

Akumulátorový vysávač/fúkač určený na fúkanie, vysávanie a drvenie lístia. Pevné obežné koleso znižuje objem lístia a trávnych odstrižkov v zbernom vaku. Ergonomicky tvarovaná rukoväť a optimálne rozloženie hmotnosti fúkača/vysávača. Bezkefový motor má vysoký výkon a je veľmi účinný pri dlhej prevádzke. Je vybavený výkonným vymeniteľným lítiovo-iónovým akumulátorom BLI-40/160, nenáročným na údržbu, ľahko dobíjateľným.

Typ batérie: Li-ion
Akumulátor: 40 V (maximálne výstupné napätie je 40 V, menovité napätie 36 V), kapacita: 4,5 Ah, bez pamäťového efektu
Rýchlosť vzduchu: 320 km/h
Sací výkon: 160 l/s
Cena: 350,59 €
www.gardena.sk

AKU fúkač na lístie Pattfield PE-ALB 18 Li

Ľahká obsluha vďaka nízkej hmotnosti

S týmto fúkačom vyčistíte dvor a trávnik od listov a nebudete pritom musieť zápasiť s dotieravými káblami. Vďaka nízkej hmotnosti je práca jednoduchá. Batéria založená na lítiovo-iónovej technológii je po nabití naplno funkčná len za 30 minút. Kapacitu batérie, ktorou má byť váš AKU fúkač na lístie vybavený, si môžete vybrať podľa potreby, prístroj je kompatibilný s akoukoľvek batériou Pattfield.

Typ batérie: Li-ion
Akumulátor: 18 V, kapacita: 3 Ah
Rýchlosť vzduchu: 210 km/h
Výkon fúkača: 1,8 kW
Hmotnosť: 1,7 kg
Cena: 109 €
www.hornbach.sk

Elektrické

Vysávač lístia Güde 3000 VARIO 

Variabilné nastavenie rýchlosti

Elektrický vysávač lístia s funkciou vysávania, fúkania a drvenia. Je vybavený zberným vakom s objemom 35 l a dvoma vodiacimi kolieskami, vďaka ktorým sa s vysávačom ľahko manipuluje. Súčasťou vybavenia sú nastaviteľné univerzálne popruhy. Rýchlosť môžete nastaviť variabilne podľa potreby. Ovládanie ešte uľahčuje prídavná rukoväť. Určený na pripojenie do bežnej elektrickej siete na 230 V.

Max. rýchlosť vyfukovania: 230 km/h
Výkon: 3 kW
Sací výkon: 13,2 m3/min.
Hmotnosť: 2,8 kg
Sieťové pripojenie: 230 V
Cena: 33,85 €
www.hornbach.sk

Fieldmann FZF 4050 E 

Výkonný vysávač s tromi funkciami

Elektrický záhradný vysávač poháňaný elektromotorom s tromi funkciami – fúkanie, vysávanie a drvenie lístia. Vybavený funkciou plynulého rozbehu motora, plynulou reguláciou rýchlosti prúdenia vzduchu, zberným vakom s objemom 45 l, teleskopickou trubicou a nastaviteľným popruhom. Súčasťou záhradného vysávača je oceľový drvič s mulčovacím podielom: 15 : 1. Vďaka vodiacemu koliesku sa jednoducho ovláda.

Rýchlosť vzduchu: 100 až 300 km/h
Výkon: 3 kW
Sací výkon: 10 až 16 m3/h
Hmotnosť: 3,7 kg
Cena: 54,90 €
www.fieldmann.sk

Text Andrea Dingová v spolupráci s firmami FastPlus, Gardena, Husqvarna, Hornbach a Mountfield
Foto archív firiem
Zdroj časopis Urob si sám 11/2018

  1. Ivan says:

    Dobrí pomocníci. Len dávajte pozor , aby ste nenasali iné tvrdé predmety, ktoré ste náhodou nafúkali do lístia. Ľahko si zničíte ventilátorové/ drtiace kolo.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.