Ako správne a bezpečne narábať s reťazovou pílou?

image 42435 25 v1

Reťazová píla je veľmi efektívny stroj na stínanie stromov a rezanie dreva. Pri nesprávnom používaní či podcenení vlastných síl však mȏže spȏsobiť vážne zranenia. Riziko výrazne znížime zodpovedným prístupom a používaním vhodných ochranných prostriedkov.


Rezný nástroj – reťaz – sa v závislosti na type píly pohybuje rýchlosťou zhruba 10-30 m/s. Keď z nejakého dȏvodu príde do styku s časťou nášho tela, mȏže dȏjsť k závažnemu zraneniu. Preto by sme v prvom rade mali takejto situácii predchádzať a v druhom rade sa proti prípadnej kolízii chrániť.

Bezpečnosť práce s reťazovou pílou začína pri pravidelnej údržbe a kontrole. Správne fungujúca píla s čistým a nepoškodeným rezným nástojom a s ostrým reťazom eliminuje vznik nebezpečných momentov. Husqvarna ponúka celkové príslušenstvo pre udržovanie reťazovej píly v perfektnej kondícii. Tiež je možnosť využiť služby autorizovaných servisov.

Všetky reťazové píly Husqvarna sú vybavené brzdou reťaze, čo je veľmi účinný bezpečnostný prvok, ktorý dokáže zastaviť reťaz v priebehu niekoľkých desatín sekundy. Táto „záchranná brzda“ sa spustí v okamihu keď je píla vymrštená oproti užívateľovi. Väčšinou k tomu dȏjde keď zavadíme hornou časťou špičky reznej lišty o kmeň alebo konár. Nasleduje spätný vrh, tzv. kickback.

Pri práci s reťazovou pílou stojíme stabilne na oboch nohách a pílu držíme v oboch rukách. Pri krátkom prerušení práce aktivujeme brdzu reťaze, pri dlhšom prenášaní vypneme motor. Štartujeme len v bezpečných polohách so zapnutou brzdou reťaze, nikdy nerežeme na rebríku ani v polohách nad úrovňou ramien.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteOkrem prevencie a bezpečnostných prvkov samotnej píly preto musíme myslieť tiež na osobné ochranné prvky – predovšetkým si chráníme oči, sluch a najlepšie celú hlavu. Ideálnu ochranu poskytujú prilby Husqvarna s tvárovým štítom a integrovanými sluchátkami.

Obzvlášť chceme odporučiť používanie protiporezových nohavíc alebo návlekov, ktoré chránia najviac ohrozenú časť tela – nohy. Dokážu zabrániť poraneniu a v krajnom prípade i zachrániť život. Široký výber príslušenstva, ochranných prostriedkov a užitočných rád nájdete na stránkach www.husqvarna.sk.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Husqvarna Slovensko, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.