image 42435 25 v1
Galéria (6)

Ako správne a bezpečne narábať s reťazovou pílou?

Reťazová píla je veľmi efektívny stroj na stínanie stromov a rezanie dreva. Pri nesprávnom používaní či podcenení vlastných síl však mȏže spȏsobiť vážne zranenia. Riziko výrazne znížime zodpovedným prístupom a používaním vhodných ochranných prostriedkov.

Galéria

Ako narábať s reťazovou pílou - H110-0185
Ako narábať s reťazovou pílou - H150-0247
Ako narábať s reťazovou pílou - H170-0116
Ako narábať s reťazovou pílou - H450-0050
Ako narábať s reťazovou pílou - H450-0081


Rezný nástroj – reťaz – sa v závislosti na type píly pohybuje rýchlosťou zhruba 10-30 m/s. Keď z nejakého dȏvodu príde do styku s časťou nášho tela, mȏže dȏjsť k závažnemu zraneniu. Preto by sme v prvom rade mali takejto situácii predchádzať a v druhom rade sa proti prípadnej kolízii chrániť.

Bezpečnosť práce s reťazovou pílou začína pri pravidelnej údržbe a kontrole. Správne fungujúca píla s čistým a nepoškodeným rezným nástojom a s ostrým reťazom eliminuje vznik nebezpečných momentov. Husqvarna ponúka celkové príslušenstvo pre udržovanie reťazovej píly v perfektnej kondícii. Tiež je možnosť využiť služby autorizovaných servisov.

Všetky reťazové píly Husqvarna sú vybavené brzdou reťaze, čo je veľmi účinný bezpečnostný prvok, ktorý dokáže zastaviť reťaz v priebehu niekoľkých desatín sekundy. Táto „záchranná brzda“ sa spustí v okamihu keď je píla vymrštená oproti užívateľovi. Väčšinou k tomu dȏjde keď zavadíme hornou časťou špičky reznej lišty o kmeň alebo konár. Nasleduje spätný vrh, tzv. kickback.

Pri práci s reťazovou pílou stojíme stabilne na oboch nohách a pílu držíme v oboch rukách. Pri krátkom prerušení práce aktivujeme brdzu reťaze, pri dlhšom prenášaní vypneme motor. Štartujeme len v bezpečných polohách so zapnutou brzdou reťaze, nikdy nerežeme na rebríku ani v polohách nad úrovňou ramien.

Okrem prevencie a bezpečnostných prvkov samotnej píly preto musíme myslieť tiež na osobné ochranné prvky – predovšetkým si chráníme oči, sluch a najlepšie celú hlavu. Ideálnu ochranu poskytujú prilby Husqvarna s tvárovým štítom a integrovanými sluchátkami.

Obzvlášť chceme odporučiť používanie protiporezových nohavíc alebo návlekov, ktoré chránia najviac ohrozenú časť tela – nohy. Dokážu zabrániť poraneniu a v krajnom prípade i zachrániť život. Široký výber príslušenstva, ochranných prostriedkov a užitočných rád nájdete na stránkach www.husqvarna.sk.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Husqvarna Slovensko, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje