Ako naštartovať záhradné stroje na novú jarnú sezónu
Galéria (6)

Ako naštartovať záhradné stroje na novú jarnú sezónu

Záhradná technika odpočívala celú zimu. Je najvyšší čas pripraviť ju na jar. Pokiaľ ste ju po predchádzajúcej sezóne dôkladne očistili a uskladnili, tak máte spolovice vyhraté. Základné pravidlá údržby už zvládne určite každý. Niekoľko dôležitých a užitočných rád ponúka Ján Hyben, servisný technik spoločnosti Husqvarna.

Galéria

Záhradná technika na zaciatku - H750-0032-(800x533)_Údržba-krovinorezu
Záhradná technika na zaciatku - H750-0038-(800x533)
Záhradná technika na zaciatku - H750-0040-(533x800)_Údržba-kosačky
Záhradná technika na zaciatku - H850-0116-(800x533)
Záhradná technika na zaciatku - Ján-Hyben,-servisný-technik-Husqvarna

„Ponuka záhradnej techniky je naozaj obšírna a zahŕňa veľké množstvo strojov. Pri ich údržbe stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel a budú fungovať ako hodinky. Ak si na manipuláciu so strojmi sami netrúfate, odporúčam využiť služby autorizovaných servisných stredísk,“ hovorí Ján Hyben, servisný technik Husqvarna.

Bezpečnosť nadovšetko

Bezpečnosť je potrebné dodržiavať nielen pri používaní, ale aj pri čistení všetkých strojov. Nezabudnite pred údržbou vypnúť motor a vytiahnuť vysokonapäťovú koncovku zo zapaľovacej sviečky.

Čistenie

V ideálnom prípade je najlepšie čistenie vykonávať hneď po skončení práce, ešte pred tým ako nečistoty zaschnú. Otvorom, záhybom a kosiacim nožom je potrebné venovať väčšiu pozornosť. Navlhčenou handričkou umyte plastové súčiastky a následne ich utriete do sucha. S mastnými miestami si ľahko poradí benzín. 

Pod drobnohľadom

Pri kosačkách je potrebné pozornosť venovať zapaľovacej sviečke a vzduchovému filtru. Pri traktoroch a rideroch dobre prezrite skelet, nože a remene a uistite sa či nie sú zničené. U reťazových píl skontrolujte opotrebovanie rezacích častí.

Palivo a mazanie

Ak máte doma benzínové záhradné stroje tak nezabudnite vyprázdniť palivovú nádrž. Viac ako 6 týždňov staré palivo stráca kvalitu, čo môže spôsobovať problémy s naštartovaním a motorom. Akumulátorovým výrobkom stačí iba dobiť batériu.

TIP! Pri štvortaktných motoroch dodržujte interval pravidelnej výmeny oleja minimálne 1x ročne, najlepšie po sezóne.

Premazanie a impregnácia

Pohyblivé časti záhradnej techniky si vyžadujú dôkladné premazanie olejom alebo plastickým mazivom. Kryt a nože kosačky očistite a naimpregnujte antikorozným sprejom. Reťazovej motorovej píle doprajte olejový kúpeľ.

Ostrie ako britva

Brúsenie je jednou zo základných údržieb, ktoré prispievajú k tomu, aby kosenie išlo ako po masle. Rezacím častiam záhradných strojov a motorových píl doprajte kvalitné nabrúsenie podľa potreby. 

TIP! Vyžínacie lanko krovinorezu alebo vyžínača vyberte a nechajte ho deň namočené vo vode. Udrží si svoju pružnosť, znesie väčšie napätie a dlhšie vydrží.

Viac o údržbe strojov na www.husqvarna.sk.

ZDROJ PR článok spoločnosti Husqvarna Slovensko, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.