image 19995 25 v1
Galéria (6)

Ako vyberať snežnú frézu?

Pevné vyhotovenie, výkon a prejazdnosť terénom sú kľúčové. Kým pri nepodarenej kosačke budeme musieť kosiť trávnik nepohodlne a častejšie, zlá snežná fréza zostane zaparkovaná bez použitia v garáži.

Galéria

Výber frézy
Výber frézy Mountfield SnoTek 20
Výber frézy Mountfield Compact22E
Výber frézy ALKO SnowLine560II
Výber frézy Stiga SnowCrystal freza

1 INVESTÍCIA

Snežná fréza je stroj, ktorý kupujeme na niekoľko rokov. Pracuje v náročnom prostredí s ľadom a snehom, takže občas treba vymeniť súčiastku. Z tohto hľadiská je dôležitá údržba a ľahká dostupnosť servisných služieb. Kúpa v špecializovanej predajni s dlhoročným pôsobením na trhu, v sieti skúsených servisných stredísk je preto prezieravou voľbou. Rozumnou voľbou je 5-ročná garancia.

2 PEVNÝ KRYT

Aktívne sa zúčastňuje na drvení snehu, zľadovatených hrúd a všetkého, čo je ukryté pod bielou pokrývkou. Až do chvíle, kým je rozdrvený sneh vymrštený prúdom vzduchu cez komín von. Musí byť pevný a z hrubého plechu. Mocne naň pri výbere zatlačte oboma rukami alebo ho pristúpte. Ak ste ho prehli, určite sa takémuto stroju vyhnite. Pri prvej kolízii s cencúľmi skrytými v snehu by povolil.

3 SILNÉ LOPATKY

Frézujú záveje bez ohľadu na to, či ide o sypký prachový, či ťažký lepivý sneh, alebo ľadovú škrupinu. Preto musia byť natoľko pevné, aby sa pred snehom neuhýbali. Ak zatlačíte rukou na lopatky, ktoré sa uhýbajú, celkom určite nemáte pred sebou frézu na skutočnú prácu. Rovnako by sa správali aj v ťažkom snehu, takže sa rozhliadnite po inej.

4 MOCNÁ PREVODOVKA

Páka prevodovky poruke bez nutnosti zohýbania sa kdesi k nižšej časti stroja je výhodou. Ale všimnite si aj to, akú veľkú dráhu musí pri radení páka konať. Čím sú pohyby pákou kratšie a podobnejšie automobilovým, tým lepšie. Tento ukazovateľ napovie mnoho o vyspelosti modelu.

5 PEVNÉ OSADENIE

Je kľúčové, aby mala závitovka s lopatkami vnútri bunkra svoju pevnú pozíciu. Je spojená s prevodovkou, takže každé vyosenie pri nečakanom silnom zábere môže spôsobiť vážnu poruchu, ktorá znefunkční stroj. Skúste zatlačiť na vnútornú bočnú stranu bunkra a sledujte, či sa závitovka neodchyľuje. Iba pevne osadená nespôsobí zlyhanie drahej prevodovky.

Fréza

6 VYHADZOVANIE SNEHU

Pri každom obrate frézy a otočke budete musieť výfuk (komín) smerovať na miesta, kde nebude nafúkaný sneh prekážať. Kým pri komfortne vybavenom modeli iba pohnete páčkou joysticku, pri strojoch vybavených kľukou by otočenie komína z jednej strany na druhú nemalo zabrať viac ako tri otočky. Inak budete venovať nastaveniu komína viac pozornosti ako sledovaniu terénu pred sebou.

7 S DRAVÝM POJAZDOM

Na rovine, v jemnom briežku či zložitejšom teréne namáhavé tlačenie frézy neprichádza do úvahy. Potrebný je kvalitný podvozok. Šípový dezén pneumatík pomáha držať dráhu. Priemer kolies od 33 cm nahor je dôležitý pri dvojstupňových frézach, kde sa menšie kolesá zvyčajne prešmykujú. Niet však nad pásy, vďaka ktorým možno aj v náročnom teréne odstraňovať sneh po vrstvách viacerými prechodmi.

8 UŠETRÍ ČAS I NÁMAHU

Práca, ktorú fyzicky zdatný muž urobí za hodinu pri svižnom tempe v nečase, dokáže urobiť snehová fréza za necelých päť minút. Aj keď treba frézu medzi každou prácou kdesi parkovať, za sezónu ušetrí ohromné množstvo času.

9 ZNAČKA NAPOVIE

Ak si začnete všímať detaily vo filmoch či na internete, na snímkach z krajín, kde je odhadzovanie snehu frézami zažitým rituálom, zistíte, že sa neustále striedajú tie isté stroje, ktoré preverili milióny používateľov. Priestor pre obchodné značky s čínskou výrobou jednoducho neexistuje. A akými strojmi si upravujú svoj pracovný priestor polárnici? Dôverujú tým japonským.

Jeden stupeň vždy nestačí

Jednostupňová fréza

Jednostupňová fréza je pomocníkom, čo nahradí prácu s lopatou na terase či spevnenom chodníčku v tesnej blízkosti domu, ktoré prikryla čerstvá vrstva snehu. Gumovou závitovkou uberá sneh a poháňa sa vpred.

Dvojstupňová fréza

Ak treba odhádzať dvor, príjazdovú cestu či zápasiť so snehom, ktorý stihol oťažieť alebo premrznúť, iba dvojstupňová fréza má dostatok výkonu potrebného na takúto výzvu. Kým pílové zuby na závitovke uhrýzajú zo záveja, vysokootáčkový ventilátor naberá snehovú drvinu a vyfukuje ju cez komín do diaľky. Má svoj vlastný pojazd, ktorý ju poháňa vpred.

Snežné frézy
fréza Ariens Sno-Tek 20

Ariens Sno-Tek 20

Objem motora: 136 cm3
Šírka záberu: 51 cm
Vzdialenosť odhodu: 11 m
Produktivita: 599 kg snehu/min
Prevodovka: 6 + 2 rýchlosti
Cena: 590 €
Dostupnosť: www.mountfield.sk

fréza Stiga Snow Crystal

Stiga Snow Crystal

Objem motora: 212 cm3
Šírka záberu: 62 cm
Vzdialenosť odhodu: 9 m
Produktivita: 736 kg snehu/min
Prevodovka: 5 + 2 rýchlosti
Cena: 729 €
Dostupnosť: www.supa.sk

fréza Ariens Compact 22 E

Ariens Compact 22 E

Výkon motora: 208 cm3
Šírka záberu: 56 cm
Vzdialenosť odhodu: 12 m
Produktivita: 686 kg snehu/min
Prevodovka: 6 + 2 rýchlosti
Akciová cena: 980 €
Dostupnosť: www.mountfield.sk

fréza AL-KO SnowLine 560 II

AL-KO SnowLine 560 II

Objem motora: 182 cm3
Šírka záberu: 51 cm
Vzdialenosť odhodu: 11 m
Produktivita: 636 kg snehu/min
Prevodovka: 5 + 2 rýchlosti
Cena: 649 €
Dostupnosť: www.al-ko.sk

Text: Milan Gigel – redaktor denníka SME, pripravil v spolupráci s firmou Mountfield
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Anonym says:

  Aktualny clanok 🙂

 2. karol says:

  Autor clanku dostal asi 1000 % zlavu “ v skvelom mountfielde“ .ine vysvetlenie nexistuje ked dal same smejdy do hodnotenia a kvalitne frezy omylom opomenul 😀 Popripade je poriadne obmedzeny.

 3. poldo says:

  A teraz čakajte pár rokov na sneh !!! 🙂

 4. 3jjj says:

  keď už sa autor tak podrobne zaoberá frézami, hoci snehu niet, zabudol na najdôležitejšiu vec- frézu treba naštartovať. ak mám ťahať šnúru 30x, tak sa na to môžem vykašlať. sytič, potom bez, sviečky zachlastané, vybrať, vyfúkať a znova. džojstikové ovládanie výmetu je síce luxus, dôležitejší je elektrický štartér s prípojkou na 220V. motor nakopnem cez predlžovák bez problémov a tradááá. nie každý skladuje frézu v teplej garáži ako v predajni.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.