Testovali sme stolárske zvierky

image 32569 25 v1

Nezaobíde sa bez nich žiadne lepenie ani montáž. Používame ich ako tretiu ruku, upevňujeme nimi predmety a spoliehame sa na ne v tých najnepredvídateľnejších situáciách. A predsa medzi nimi existujú priepastné rozdiely. Každá z nich má iné prednosti.

Čo by ste mali VEDIEŤ

Najspoľahlivejšie upnutie

Stužovadlá so závitovkou dokážu pri utiahnutí vyvinúť silu, ktorú možno prirovnať hoci aj k 500 kg závažiu položenému na materiáli. Vďaka tomu sú favoritmi pri prácach, kde sa žiada vysoká spoľahlivosť ohýbania, narovnávania či upevnenia materiálu. Tlak zvierky nepovoľuje ani pri intenzívnych vibráciách. Prednosťou je citlivá a plná kontrola pri upevňovaní, čo je dôležité hlavne pri lepení.

Dokážu aj rozťahovať

Jednoručné zvierky s pákovým mechanizmom možno zostaviť tak, aby ich čeľuste nevyvíjali tlak proti sebe, ale od seba. To je veľmi praktické v prípadoch, keď treba pri oprave nábytku pristúpiť k jeho rozoberaniu. Dostatočne silné zvierky dokážu rozobrať uvoľnené kolíkové spoje, čapy či lamelami lepené spoje v korpusoch. S pomocou pary, teplého vzduchu a oscilačného náradia to ide o čosi jednoduchšie.

Majú obmedzený stisk

Všetky zvierky majú obmedzenú silu stužovania. Najviac to pocítite pri jednoručných zvierkach. Kým najjednoduchší hobby model nemusí mať prítlak silnejší ako 15 kg, dômyselne navrhnuté modely to dokážu vytiahnuť na 250 kg. Tomu však zodpovedá aj ich hmotnosť a veľkosť posuvného mechanizmu. Každá zvierka má preto svoje poslanie a nemali by sme od nich očakávať viac, ako nám dokážu ponúknuť.

Drevo, plasty a kovy

Kým plasty možno pri používaní disperzných lepidiel udržiavať v dobrej kondícii, kovy sú bezpečné iba vtedy, ak sú potiahnuté súvislou vrstvou farby. Inak vplyvom nevhodného pH lepidla korodujú a v mieste styku s čerstvým lepidlom a drevom vytvárajú tmavé škvrny, ktoré možno odstrániť iba ubratím materiálu. Všetkým mechanickým prvkom svedčí pre svoju húževnatosť kov, príložné a prítlačné plochy by mali byť z plastu alebo dreva.

Mušia váha

Niektoré zo zvierok sú podstatne ľahšie, ako by ste si mohli myslieť. Platí to nielen pre jednoduché plastové štipce s pevnou pružinou odolávajúcou únave, ale aj pre zvierky v menších formátoch či odľahčenom hobby vyhotovení. Preto nie je prekvapením, že aj v profesionálnych dielňach, kde sa pracuje s masívom, nájdeme výbavu, ktorú by sme možno očakávali v garáži víkendového domáceho majstra.

Uskladnenie

Ľahko dostupné stojany na vešanie či ukladanie zvierok sú rovnako dôležitou výbavou ako zvierky samotné. Pri každom lepení tak možno v časovom strese siahnuť po najvhodnejších zvierkach bez toho, aby si práca vyžadovala starostlivú prípravu. Obzvlášť ak nemáme pomocníka, vtedy má každá ruka nazvyš cenu zlata. Či sa rozhodnete pre pojazdný vozík v tvare „A“ alebo nástenné riešenie, je iba na vás.

ZLYHÁVAJÚ ZVÄČŠA ROVNAKÝM SPÔSOBOM

Hobby modely zvierok majú svoje slabiny a v neskúsených rukách zvyčajne zlyhávajú rovnakým spôsobom. Ako naschvál práve vtedy, keď ich najviac potrebujete. Najprv sa stratia plastové kryty z čeľustí a koruniek. Takéto zvierky pri utiahnutí poškodzujú povrch materiálu podobne ako starý mlynček na mäso. Hľadáme rôzne okľuky, ako to napraviť.

Stužovadlu pri silnejšom utiahnutí povolí plechová korunka, ktorá sa najprv zdeformuje a neskôr odpadne z hrotu závitovky. Takáto zvierka je zväčša už len riešením krízových situácií.

Bez zlyhania však nezostávajú ani jednoručné modely. Ak treba vyvinúť vyšší prítlak, ako znesú, nemá zmysel nasilu stískať ich rukoväť. Zvyčajne sa páka odlomí a zvierka sa stane nepoužiteľnou. Oprava je takmer nemožná.

Ak ide o kombinované zvierky s posuvnou paralelnou čeľusťou a závitnicou stužovadla, zvyčajne sklame výstuha, po ktorej sa čeľuste pohybujú. Nejde o jej priehyb pri utiahnutí, ale o vrúbkovanie, ktoré sa postupne zoderie. Práve vtedy sa čeľusť začne pri uťahovaní šmýkať a situáciu napraví iba pilník a dostatok trpezlivosti.

Preto treba brať na vedomie, že každá z nich má svoje poslanie a schopnosti, ktoré by sme sa nemali snažiť prekročiť. Lepšie je dokúpiť si po každom projekte do dielne ďalšie kusy. Zvierok nie je nikdy dosť.

Ako sme testovali

Je to ako skúška ohňom. Vyniesť z dielne všetky zvierky a nahradiť ich novými modelmi, aby sme odhalili ich vlastnosti priamo pri práci. Keďže o pestrosť úkonov v našej dielni nie je núdza, stretli sme sa s výzvami, ktoré vyžadujú pevné stužovanie, ale i s takými, kde zaváži presnosť a mušia váha. Pri každom z projektov sme sa snažili vybrať tie najvhodnejšie a túto pestrosť uvidíte aj v niektorých z našich pracovných postupov, ktoré nájdete v najbližších vydaniach časopisu.

Vyváženie
Ak majú pri lepení či stužovaní zotrvať obrobky na stole, rozhoduje aj to, akým spôsobom je zvierka vyvážená. Kým mnohé hmotnosť rozkladajú do celej dĺžky, iné nesú ťarchu na spodnej čeľusti.

Hmotnosť
Je priamo úmerná kvalite vyhotovenia, pri drobnejších projektoch však môže byť bariérou a pôsobiť obmedzujúco. Čím ťažšia zvierka, tým dôležitejšie je siahnuť po správnej dĺžke.

Dĺžka
Určuje, ako ďaleko možno čeľuste zvierky od seba oddialiť. Pri niektorých modeloch je možné pridať niekoľko milimetrov stiahnutím krytov, ktoré sú na čeľustiach navlečené na vyrovnanie povrchu či rozloženie tlaku.

Vyloženie
Prezrádza, aká je hĺbka čeľustí, resp. ako ďaleko sú ich špičky vzdialené od výstuhy, ktorá ich drží pokope.

Sila
Nie všetky zvierky stužujú rovnakou intenzitou. Kým niektoré iba jemne pridŕžajú materiál, iné ho dokážu pri prehnutí vyrovnať, či dokonca zdeformovať.

HODNOTENIE

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami namerané vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.
    
+++++
líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie. Majster v majstrových rukách.

++++    
jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++    
svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

++    
svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu zveriť všetky úlohy.

+    
neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Na kúpu stroja nikoho nenahovárame, jednoducho v práci zaostáva. Možno osloví nižšou cenou. 

TESTOVANÉ MODELY

Extol Premium kovaná zvierka CR-V

Dĺžka: 160/200/250/300/600 mm
Vyloženie: 60/100 mm

Každý kus je kovaný originál s jemne odlišným výzorom. Plastový kryt pevnej čeľuste iba s námahou vyrovnáva jej nerovnosti a roznáša tlak do plochy. Zvierky pôsobia trvácnym dojmom, bez podložky však môžu v mäkkom masíve zanechať odtlačky, ktoré treba opravovať parou.

„Vyžadujú si dielenskú úpravu, aby mohli slúžiť bez obmedzení.“

– rôznobežné čeľuste

Ľahké, mocné a trvácne stužovadlá vhodné na montáže a hrubšie práce v stolárskej dielni.

+++                                                                             od 7,88 €

www.extol.sk

    

Erba jednoručná svorka

Dĺžka: 150/300/450/600 mm
Vyloženie: 60 mm

Ich predpäté čeľuste sú pri dosiahnutí úplného lisovacieho tlaku rovnobežné. Akoby boli pomocnou rukou, ktorá bráni pohybu dielcov, čo dokonale lícujú, pri lepení. Pri vibráciách sa povoľujú, na väčšie montáže sú prislabé.

„Sú vstupom do sveta zvierok, ktoré stoja na začiatku každej novej domácej dielne.“

+ nízka hmotnosť

Ľahké zvierky do hobby dielne, ktoré pomôžu pri každom lepení kvalitne opracovaných dielcov.

+++                                                                              od 5,45 €

www.erbanaradie.sk


Bessey HKL drevené

Dĺžka: 200/300/400/600/800/1 000 mm
Vyloženie: 110 mm

S dosadacími plochami z korku a čeľusťami z kvalitného tvrdého dreva dokážu tieto zvierky s excentrom ustáť aj tie najjemnejšie lepenia. Sú ideálne na prácu s hodnotnými drevinami a na stužovanie jemných dielcov, akými sú najtenšie obložkové zárubne.

„Ak ich raz skúsite, poviete si, že ich musíte mať. Na precízne a jemné práce.“

+ jemnosť

Citlivé a ľahké zvierky s pevným úchopom pre nábytkárov, ktorí pracujú s masívom.

++++-                                                                          od 9,48 €

www.protes.sk


Bessey EZS jednoručné

Dĺžka: 150/300/450/600/900 mm
Vyloženie: 80 mm

Výbornou ergonómiou a  prítlakom 200 kg sú vo svojom kompaktom vyhotovení univerzálnym pomocníkom. Či už ide o zložité lepenie, stužovanie, alebo ak treba roztiahnuť spoj, ktorý si vyžaduje opravu. Pevný ABS plast znesie i opakované pády na zem.

„Na ich úchop sa dá spoľahnúť pri každej práci. V dielni, ale i v teréne.“

+ kompaktnosť

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePevné a kompaktné zvierky na všetky práce, kde sa žiada obratnosť a ergonómia bez obmedzení.

++++                                                                         od 17,82 €

www.protes.sk    

Bessey GZ-2K

Dĺžka: 100/120/160/200/250/300/400/500/600/800/1 000/1 250 mm
Vyloženie: 60/80/100/120/140 mm

Kombinujú v sebe presnosť a ohromný, až 600 kg prítlak bez toho, aby pôsobili nemotorne a priťažko. Aj napriek výhradne kovovému vyhotoveniu nenechávajú na dreve stopy. Presný výkovok je vo finále brúsený.

„Presná závitovka sa pri uťahovaní hladko kĺže, čo pomáha dosiahnuť ideálnu silu.“

+ precízne vyhotovenie

Mocné a presné stužovadlo, ktoré má predpoklady slúžiť bez zlyhania celé desaťročia.

++++-                                                                         od 15,90 €

www.protes.sk

   

Extol Premium rýchloupínacia zvierka

Dĺžka: 150/300/450/600 mm
Vyloženie: 85 mm

Majú veľkú mäkkú plochu na roznášanie tlaku a mechanizmus, ktorý dokáže vyvinúť i slušný tlak. Na pohyblivú prednú čeľusť si treba privyknúť. Čeľuste sú pevne stavané, z hrubého plastu, pri každom kuse dokonale paralelné. Pri krátkych dĺžkach sú trochu nemotorné.

„Kvalita a prítlak 135 kg si v hobby triede zaslúžia pochvalu.“

+ veľká roznášacia plocha

Spoľahlivé zvierky na domáce stolárske práce, lepenie korpusov i pomoc pri montáži na stavbe.

+++-                                                                            od 11,81 €

www.extol.sk

    

Plastový štipec

(Čína)

Dĺžka: 40/60/90 mm
Vyloženie: 40 mm

Sú častokrát jemne zdeformované, vždy však s pevnou pružinou, ktorá k sebe dokáže stisnúť dosky tak, že zo škáry vytlačí prebytočné lepidlo. Nepraskajú, záťažou unavené pružiny po výkone naberú pôvodnú pružnosť.

„Nízka cena ich predurčuje do každej dielne na drobné výkony bez ohľadu na to, s akým materiálom pracujete.“

+ všestrannosť

Najľahšie zvierky na drobné práce, pevná pružina nesklame ani pri vibráciách.

++-                                                                                od 0,36 €

www.npggroup.sk


Unimax obojsmerná zvierka

Dĺžka: 305/600/900/1 525 mm
Vyloženie: 100 mm

Keď po mesiaci používania prestanú čeľuste mastiť materiál, tieto paralelné zvierky s veľkým vyložením a silným prítlakom dokonale utiahnu čapy, kolíkové spoje a zlepia škárovku i z nie úplne rovných dosiek. Vyžadujú si však uťahovanie rukovätí a obnovu zúbkovania výstuhy.

„Vyhotovením a cenou dokážu osloviť aj menej náročného profesionála.“

+ spoľahlivosť

Pevné zvierky s veľkým paralelným vyložením, ktoré zvládnu každú prácu.

+++-                                                                             od 9,36 €

www.uni-max.sk

        

Irwin QuickGrip XP

Dĺžka: 150/300/450/600/900/1 250 mm
Vyloženie: 90 mm

Pevnou výstuhou a obrovskou mechanikou dokážu vyvinúť prítlak až 250 kg. Čeľuste sú vybavené mikrovýklopným mechanizmom, takže môžu zopnúť aj materiál s mierne rôznobežnými stranami. Ide o zvierky s pomocným prvkom na lepenie na stole. Nie sú priťažké.

„Možno chvíľu potrvá, kým si zvyknete na ich ohromnú mohutnosť.“

+ veľká roznášacia plocha

Pevné a mohutné zvierky, ktoré ustoja aj najnáročnejšie práce v dielni, kde nie je priestor na kompromis.

++++                                                                          od 24,74 €

www.irwin.sk

Irwin Record Pro M

Dĺžka: 200/400/600/800/1 000mm
Vyloženie: 120 mm

S vrúbkovanou výstuhou tieto stužovadlá „nepreklzujú“ ani pri intenzívnom 500 kg utiahnutí. Kým čeľuste sú na finálne dorovnanie vybavené plastovými návlekmi, veľká a tvarovaná rukoväť umožňuje využiť naplno ich potenciál.

„Závitovka i napriek vôli funguje spoľahlivo a nekladie odpor ani v kritických situáciách.“

+ mohutné vyhotovenie

Mohutné stužovadlo s povrchovou úpravou, ktorá odoláva korozívnym účinkom disperzných lepidiel.

++++                                                                           od 22,39 €

www.irwin.sk    

Text: Marcela Gigelová
Foto: archív výrobcov
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Okolosediaci says:

  Pekné … Silné … ALE pri zváraní sú použiteľné asi iba tie celokovové.

  1. Okololežiaci says:

   Na zváranie existujú špeciálne zváracie svorky a magnety.

 2. A wolfcraft netestujete ?

  1. Kto značku Wolfcraft na našom trhu predáva?

   1. Horbach ma dost veci od nich

 3. To čo ste testovali sú len KUTIL hračkárske tipy pre stavbu lodičiek, lietadielok .
  Zaujímalo by ma ako si autor predstavuje (v stolárstve o čom je článok) uchytiť takýmito hračkami 60,80,cm dvere, pri lepení.
  To niesu produkty STOLÁRSKE- ale KUTIL podrž 🙂 . K slovu profesionálne maju hooodne daleko…

 4. Suhlasim s Hranolom…. a rad by som dodal ze ked uz chcete porovnavat, tak nerozumiem ako je mozne ze „Bessey EZS jednoručné“ a „Irwin QuickGrip XP“ maju rovnake hodnotenie. Mame konkretne tieto v dielni. Aj irvin aj dessey. Bessey po rokoch vyzeraju ako nove. To preto, ze kazdy z nas radsej zoberie do ruk nieco co funguje a vladze a moze sa na to spolahnut. Ja by som dal bessey svorkam ++ viac urcite nie.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.