Obkladáme prírodným kameňom

20.09.2012
Obkladáme prírodným kameňom
Rekonštrukciu tejto starej hospodárskej budovy sme zrealizovali za pár dní, spotrebovali sme 3/4 tony kameňa, schudli spolu 2 kg, pekne sa opálili a každý večer sme si vychutnávali relax po dobre vykonanej práci.

UROB SI SÁM

náročnosť: *****
čas: 1 týždeň
náklady: do 200 €
ľudia: 2
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál
•  štiepaný kameň
asi 700 kg (na prednú stenu)
•  kameň na chodník
asi 300 kg
•    lepiaca malta
asi 75 kg (napríklad Murexin TRASS KTF 55)
•  roxorová tyč
•  lampáš
2 ks
•  štrk, cement
•  suchá zmes na chodník
piesok, cement
•  škárovacia malta
(napríklad Murexin TRASS FMT 15)
•  lak na kameň
(napríklad Granit)
•  farba na okná
plechový kvetináč, kvety
•  drevený hranol
(na celú dĺžku domčeka, 7 m)
•  kotviace tyče

Náradie     
•  špachtľa, voda, vedro
•  vŕtačka
•  kliešte, kladivo
•  miešačka, fúrik
•  plastové vrecko na škárovanie
•  štetec
•  uhlová brúska

PRACOVNÝ POSTUP


okladanie kameňom, postup

1. NANÁŠANIE
Na nerovnú stenu sme naniesli hladidlom stavebné lepidlo, aby sme ju vyrovnali.

okladanie kameňom, postup

2. Obkladanie

Na spodnú časť steny sme lepili kamene hrubšie, ale ploché. Kamene musia byť čisté, inak by lepidlo nechytilo.

okladanie kameňom, postup

3. LEPIDLO
Lepidlo  nanášané na kamene musí byť viac husté ako riedke, inak by sa kamene na stene neudržali.

okladanie kameňom, postup

4. VŔTANIE
Počas lepenia sme vyvŕtali do steny diery na lampáše.

okladanie kameňom, postup

5. ROXORY
Do diery sme zastrčili rozperku a do nej roxorovú tyč, ktorú sme na konci ohli tak, aby sa na ňu dal zavesiť lampáš. Tyč sme poriadne zatĺkli do steny.

Obkladáme prírodným kameňom 18

6. OKNÁ
Staré hrdzavé rámy na oknách sme obrúsili karbobrúskou a natreli hnedou farbou. Tou istou farbou sme natreli aj rámy na dverách.

okladanie kameňom, postup

7. LAMPÁŠE
Po prvom náročnom dni sme zavesili lampáše na háky a posvietili si na naše dielko. Na druhý deň sme sa rozhodli upraviť chodník pred domčekom.

okladanie kameňom, postup

8. DLAŽBA

Pred zabetónovaním chodníka sme nasucho poukladali kamene na dláždenú plochu, aby sme zistili, či máme dosť materiálu na dlažbu.

okladanie kameňom, postup

9. CHODNÍK
Betón sme postupne asi po meter po metri vylievali na zem a ukladali doň väčšie ploché kamene. Kameň sme ukladali čo najviac do roviny, čo je pri nerovnakej hrúbke kameňov dosť náročné.

okladanie kameňom, postup

10. PIESOK
Po zaschnutí betónu sme v miešačke namiešali suchú zmes z cementu a piesku a zasypali sme ňou chodník. Zmes sme poriadne vmietli do všetkých škár.

okladanie kameňom, postup

11. VLHČENIE
Chodník sme na záver poliali vodou a zmes sme nechali stuhnúť.-->

okladanie kameňom, postup

12. DREVO
Vrchnú časť domčeka sme od spodnej oddelili dreveným hranolom, ktorý sme ukotvili do kotviacich tyčí.

okladanie kameňom, postup

13. ŠKÁROVANIE

Štiepaný kameň na stene sme vyškárovali škárovacou maltou. Táto práca vyžaduje veľkú trpezlivosť i zručnosť.

okladanie kameňom, postup

14. LAK

Po zaschnutí škárovacej malty sme všetky kamene a škáry natreli lakom na kameň, ktorý zvýrazní farbu kameňa a chráni ho pred vplyvmi počasia.

okladanie kameňom, postup

15. KVETINÁČ

V obchode s hutným materiálom nám vyrobili plechové kvetináče tak, že plastový kvetináč obalili plechom. Kvetináče sme zavesili na háky na okná.

okladanie kameňom, postup

16. INTERIÉR
Neskôr sme namontovali nové stropy a vymaľovali steny, zhotovili sme nové dvierka  a orámovanie okien.

okladanie kameňom, postup

17. RASTLINY
Krútenú vŕbu ktorá pred domčekom rástla, sme presadili na iné miesto a namiesto nej sme do záhradky pred domčekom nasadili malé okrasné stromčeky a kvety.

okladanie kameňom, postup

18. MÚRIKY
Zvyšný kameň sme využili aj v iných častiach záhrady.  Záhradku sme od kamenného chodníka oddelili múrikom zo zvyšných (okrúhlejších) kameňov naukladaných na seba.

okladanie kameňom, postup

19. SOCHA
V kamennej soche máme stále dostatok kameňov, keby sme sa rozhodli znovu začať skrášľovať naše bývanie, a pritom je od nich záhrada uprataná.

okladanie kameňom, postup

20. AKO NOVÁ

Teraz po kompletnej rekonštrukcii stavba slúži ako úschovňa náradia. Obdivuje ju každý návštevník, lebo vyzerá ako dom vo francúzskom vidieckom štýle.

okladanie kameňom, postup

21. PÔVODNÝ STAV
Táto škaredá stavba (ukazujeme ju radšej na konci nášho príbehu) pôvodne slúžila ako hospodárska budova na chov zvierat. Jej vrchná polovica je z nepálenej tehly. -->

Obkladáme prírodným kameňom 6Môže sa zísť

Lámaný jurský vápenec - hrúbka 0,8 až 1,2 cm, rozmery 10 až 40 cm, odber po celých paletách (1 paleta je približne 15 m2)
Odporúčaná cena 14,50 €/m2, bauMaxObkladáme prírodným kameňom 23Lak na kameň Granit
Použili sme ho pri natieraní štiepaného kameňa, slúži najmä ako ochrana pred nepriaznivými vplyvmi počasia a zároveň zvýrazňuje farbu kameňa. Je výborný aj na ošetrenie prírodného i umelého kameňa, starých tehál alebo rôznych dekoratívnych doplnkov v stavebníctve. Povrch materiálu sa pokryje hladkou vrstvou, ktorá vytvára mokrý efekt a zároveň poskytuje ochranu proti UV žiareniu. Materiál ošetrený Granitom sa ľahšie udržuje čistý (špina do neho nevsiakne) a zároveň je aj príjemný na dotyk. Vyrába sa v matnom a lesklom vyhotovení. Osvedčil sa nielen na tehličkových múroch, ale i na betónových povrchoch.
Odporúčaná cena
6,83 €/0,7 l, Slovlak

Text a foto:
Mgr. art. Jana Ardanová
Realizácia: Mgr. art. Jana Ardanová, Ing. Igor Mozolák
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Lubomir S. | 25.02.2017, 16:55
Taku cenu ako ste napisali ste dali asi len za to pivo po praci lebo kazdy odbornik pripadne aj laik vie ake su ceny za kamen a plus iny material ,bolo by dobre ak by taky ludia co nieco take sfusuju a este napisu hlupost o cene len kazia dobre meno odbornikom a kazia cenove ponuky racej ste si tym lepidlom mohol zalepit usta alebo tie lave ruky a nepisat tu hovadiny
Peter B. | 03.09.2015, 12:30
Ale v clanku sa pise ze to je hospodarska budova tak naco tie reci o nekvalitnej praci. Tu islo o nieco ine a to sa aj podarilo,nie kazdy ma love na kvalitnych majstrov ktory su predrazeny.A hlavne to bola asi chut nieco s tym urobit a nenechat to tak.Mne a to velmi paci dobre napady.
Milan | 28.08.2015, 20:08
Ja práve teraz idem obkladať múr prírodným kameňom- Andezit a2 hrúbka 2-4 cm. Stál 8,50 €/m2.A lak na kameň 25 €/liter. Lepidlo Den Braven Flexi mrazuvzdorné 10 €/25 kg.Dúfam, že to moje bude kvalitnejšie a aj krajšie-.Lebo aj ked nie som odborník, hned mi udrela do očí tá nekvalita- vizuálna.
Duri | 03.12.2014, 12:12
Tak toto vyzerá naozaj veľmi zle. Nedodržané technológie, detské chyby, celé to opadá dole a celá snaha vyjde nazmar. keď niečo neviem, tak nebudem ostatných poúčať v časopise, ako sa to robí. Iba ak by sa volal Takto to nerob sám. (pouč sa na chybe iných)
KALEX | 08.09.2014, 12:51
ten GRANIT nic moc,prvy rok dobre a a po zime to vsetko zacalo opadavat pokazilo to celi obklad,nikdy viac!
Boxing21 | 25.09.2012, 21:48
je to celkom pekné, niečo podobné som robil tento rok aj ja a celkom mi to vyšlo
Kadlec | 23.09.2012, 12:26
vyzerá to pekne, ale neodborne, čochvíla to zo steny popadá,lebo to odvlhne a dvor ste mali ukladať do piesku, žiaden betón ani cement, nebude mať kam odtekať voda a ak je to na slnečnéj strane tak sa to zohreje a bude to hriať do noci, tam si večer neposedíte.kvitujem chuť niečo vytvoriť, každý raz musí začať.
kamenár | 23.09.2012, 16:49
Amatérske a škaredé obklady.Obklad z kameňa musí budiť dojem že to je z kameňa reálne postavené.Na tejto stavbičke ma irituje každá hrana.Kamenár musí byť výtvarník.Takto to obcápe každý bulo.Trocha sa poobzerajte vo svete ako má obklad vyzerať.
Stavbár | 02.12.2014, 18:49
Musím s kolegom súhlasiť,je to otrasné.Nechcem znevažovať majitelovú námahu, ale tie rohy,ostenia a aj celková plocha je niečo tak na pohľad nesúmerné.Nieje tam ani štipka predstavivosti-dizajnu,iba nahádzané na stenu a hotovo-máme obklad na stene.Nečudujem sa ,dobrý kamenár či stavbár bi za m2 zobral okolo 30€ a 40€ za bm ostenia
milan | 22.10.2015, 19:27
mate pravdu. je to odflaknute....v prvom rade treba spevnit staru fasadu predsa, nemozem nieco lepit na nieco co samo o sebe nedrzi. za druhe treba na to presne urcenym materialom zrovnat fasadu..napriklad hrubou vonkajsou omietkou..pripadne dobre zakotveny styrodur tiez bude lepsi ako toto co tu predviedli. Na to musi ist na previazanie sietka...dva krat pretrena minimalne c2t lepidlom...potom uz mozno obkladat...co sa vyzoru tyka proti gustu ziadny disputat ale rohy su riadne dovrzane. drzim palce...snad to dve tri zimy vydrzi.
Ing | 26.09.2012, 00:42
...ale ste im to natreli" :-)
Troglobogolo | 20.09.2012, 22:44
nadhera, palec hore
| 13.04.2014, 17:32
krasne
Juraj | 12.12.2014, 20:46
ti majstri ktori tu tak zvysoka pozeraju a komentuju uz asi zabudli co je radost z vytvorenej prace , sam som amtersky murar ktory cely zivot sedel v kancelarii a murovat zacal v dochodku len tak pre radost . Samozrejme ze to velmi pekne , drzim palce.
Prečítajte si
Reklama