image 30939 25 v1

Izolácia, ktorá sa dostane všade

Zateplenie stropov je veľmi dôležité, teplý vzduch má tendenciu vystupovať hore a tak nezatepleným stropom uniká zhruba 35 % tepla. Pri použití zateplenia fúkanou minerálnou vlnou je pritom návratnosť investície maximálne 2 až 3 vykurovacie obdobia.

Fúkaná izolácia spĺňa všetky požiadavky na moderný tepelnoizolačný materiál. Poskytuje vynikajúcu tepelnú ochranu, je ohľaduplná ku zdraviu užívateľov aj životnému prostrediu, má dlhú životnosť, protipožiarnu odolnosť a výbornú schopnosť prispôsobiť sa podkladu. Poslednú vlastnosť je v niektorých prípadoch ťažké zabezpečiť, hlavne ak má zatepľovaná plocha členitý alebo nepravidelný tvar. Moderné stavebné technológie majú dnes pohodlné riešenie aj pre takéto prvky architektúry. „Fúkané izolácie sa používajú na zateplenie komplikovane prístupných stropov pultových striech a väzníkových krovov alebo dutín trámových stropov a šikmých stien v podkroviach . Ich vlastnosti sú však výhodné aj pre voľne prístupné plochy stropov v domoch typu bungalov, v sendvičových drevostavbách, či na izoláciu interiérových priečok,“ vysvetľuje Dušan Kasan, špecialista na fúkanú izoláciu Knauf Insulation.

Prednosti fúkanej izolácie

Fúkané izolácie nachádzajú veľký rozsah využitia v energeticky hospodárnych stavbách. Ich kľúčovou výhodou je, že izolačný materiál sa dostane skutočne všade, aj do ťažko dostupných priestorov. Pri aplikácii sa vytvorí sa súvislá izolačná vrstva, ktorá nie je prerušovaná spojmi. Tak sa nevytvoria medzery a nevznikajú tepelné mosty, čím je zabezpečená vysoká účinnosť. „Dnes už ponúka aplikáciu fúkanej izolácie mnoho skúsených firiem. Aplikácia je rýchla, špeciálny stroj na fúkanie dokáže zaizolovať strop bežného rodinného domu za 3 až 4 hodiny. Zatepľovacie práce sa tak nepredlžujú, nevzniká ani odpad, čo šetrí čas i náklady,“ dodáva Dušan Kasan.

Čo sa fúka

Ako izolačné médium pri fúkaných izoláciách sa používajú dva druhy materiálov – minerálna vlna a tiež celulóza. Minerálna vlna Supafil Loft 045 je na trhu aj v prevedení „virgin“, teda čistého vlákna bez spojiva. Túto minerálnu vlnu tvoria iba vlákna, ktoré vynikajúco tepelne izolujú, sú odolné proti ohňu bez akýchkoľvek chemických prísad. Tým sa líšia od fúkaných izolácií na báze recyklovaného papiera, čiže celulózy, do ktorých je nutné pridávať chemické retardéry horenia. „V súčasnosti predstavuje fúkaná izolácia z minerálnej vlny čistý izolačný materiál, ktorý v sebe nenesie žiadne škodlivé prímesi a je úplne ekologický. Je dokonale odolný proti vlhkosti, nenasiakavý a teda nepodporuje rast plesní ani koróziu. Všetky tieto vlastnosti predurčujú jeho dlhú životnosť, takže ho počas užívania budovy netreba dopĺňať ani vymieňať. Zachováva si totiž izolačné vlastnosti po celý čas životnosti stavby a pri správnej aplikácii nesadá, ani pri konštrukciách zvislých stien,“ zdôrazňuje Dušan Kasan z Knauf Insulation.

Viac informácií : Dušan Kasan, 0905 532 257, dusan.kasan@knaufinsulation.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.