zateplenie plochej strechy s tvrdým polystyrénom
Zdroj: Združenie EPS SR

Aj plochá strecha potrebuje spoľahlivo zatepliť

Cez plochú strechu uniká veľké množstvo tepla. Znížiť faktúry za vykurovanie môžete jej správnym a spoľahlivým zateplením. Pri výstavbe domu na to určite nezabudnite a v budúcnosti toto rozhodnutie nebudete ľutovať. Ak máte starší dom a strechu zateplenú nemáte, je najvyšší čas to napraviť.

Hlavnými požiadavkami na strešnú konštrukciu sú vodotesnosť, zamedzenie nadmerného úniku tepelnej energie, trvanlivosť a bezpečnosť. V nasledujúcom videu sa zoznámite s tvrdým polystyrénom, ktorý je ideálnou voľbou v prípade zateplenia plochých striech.

Nižšie účty za vykurovanie

Rodinné domy s nezateplenou strešnou konštrukciou sa stretávajú s výraznými tepelnými rozdielmi v miestnostiach. V zime je v interiéri chladnejšie a treba viac kúriť, v lete zas horúco. Zateplením plochej strechy je možné sa tomuto problému vyhnúť. Tepelná izolácia zabráni prehrievaniu a ochladzovaniu stavby, čím sa zvýši tepelná pohoda vo vnútri domu. Zároveň sa zníži kondenzácia vodných pár a eliminujú sa tepelné mosty. V neposlednom rade si tiež skrátite vykurovaciu sezónu a ušetríte. Zateplenie strechy nie je jednoduché, preto sa do nej nepúšťajte sami, ale nechajte to na odborníkov.

zateplenie plochej strechy
Zateplením plochej strechy možno zabrániť prehrievaniu a ochladzovaniu stavby, čím sa zvýši tepelná pohoda vo vnútri domu. Zdroj: Združenie EPS SR

Strecha zateplená s použitím polystyrénu má dlhú životnosť

K najpoužívanejším tepelným izoláciám na plochú strechu patrí expandovaný polystyrén (EPS). Jeho prednosťou je vynikajúca tepelnoizolačná schopnosť a nízka nasiakavosť, ktorá významne napomáha k udržaniu jeho tepelných a mechanických vlastností. Polystyrén má tiež nízku hmotnosť, preto iba minimálne zaťažuje strechu. Aj napriek nižšej hmotnosti má však vysokú pevnosť v tlaku a  v ťahu, vďaka ktorej sú polystyrénové dosky mimoriadne odolné proti silnému vetru. Strešné dosky z EPS sú zásadne stabilizované a samozhášavé. Kladú sa na strechu veľmi jednoducho a rýchlo a pri správnom použití dosahujú životnosť až 50 rokov.

Tvrdý polystyrén – hviezda tepelnej izolácie na plochú strechu

Optimálnym riešením na plochú strechu, kde je dôležitá pevnosť, je zateplenie s tvrdým polystyrénom. Ide o ľahký a trvácny materiál, ktorý strechu zaťažuje iba minimálne. Vyznačuje sa mimoriadnou pevnosťou v tlaku a odolnosťou, vďaka ktorej sa nedeformuje ani pri dlhodobom zaťažení. Tvrdý polystyrén dobre drží teplo a ak sa na streche použije, vyhnete sa priehlbinám či hromadeniu vody. Dokáže odolávať každému počasiu a je okamžite pochôdzny. Je potrebné ho však na plochú strechu správne pokladať. Treba klásť dôraz na to, aby nevznikli škáry, ktoré by mohli byť príčinou vzniku tepelných mostov. Tie možno minimalizovať kladením dosiek v dvoch vrstvách so vzájomným striedaním škár. Tvrdý polystyrén je možné pripevniť k podkladu lepením, mechanickým kotvením alebo ich kombináciou.

tvrdý polystyrén
Tvrdý polystyrén dobre drží teplo, dokáže odolávať každému počasiu a je okamžite pochôdzny. Zdroj: Združenie EPS SR

Polystyrén Tvrdý je vhodný na všetky ploché strechy. Hrejivý, trvácny a odolný voči každému počasiu.

Spoznajte aj ostatné hviezdy tepelnej izolácie na stránke www.polystyren.men

Zdroj: PR článok Združenie EPS.SR

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.