Aké okná a dvere na hrubú stavbu
Galéria (7)

Aké okná a dvere na hrubú stavbu

Uzavretie hrubej stavby okennými a dvernými konštrukciami je dôležité z hľadiska vytvorenia tepelných podmienok na neskoršiu realizáciu vnútorných dokončovacích prác a u nás aj ako ochrana proti krádežiam.

Galéria

okná, dvere, hrubá stavba
okná, dvere, hrubá stavba
okná, dvere, hrubá stavba
okná, dvere, hrubá stavba
okná, dvere, hrubá stavba
okná, dvere, hrubá stavba

Zásady pri zabudovaní okien

Kotviace prvky okien musia byť z nekorozívnych materiálov alebo chránené proti korózii. Rozstup upevňovacích prostriedkov pri drevenom okne a hliníkovom okne je najviac 80 cm, pri plastovom okne maximálne 70 cm. Odstup od vnútorného rohu rámového rohu a od zvislých a vodorovných deliacich prvkov okna by mal byť 10 až 15 cm.

Aplikácia polyuretánovej (PU) peny zabezpečuje len tepelnú izoláciu, nie je kotviacim prvkom. Omietnutie PU peny nevytvára jej dostatočnú ochranu pred pôsobením vzdušnej vlhkosti. Preto sa odporúča prekrývať montážne peny tesniacimi izolačnými fóliami z exteriérovej strany (paropriepustné) a interiérovej strany (parotesné). Šírka osadzovacej škáry je pri použití tesniacich komprimovaných pások 0,8 až 1,2 cm a pri fóliách v rozmedzí až nad 2 cm. Miesta, kde sa fólia nedostatočne prilepila k podkladu, musia byť pretmelené parotesným tmelom. Pretmeliť sa musia aj prekrytia fólií v rohoch a kotvy, aby sa odstránil tepelný most.

Dverové konštrukcie

Vstupné dvere sú pri rodinnom dome spravidla exteriérové, vystavené poveternostným vplyvom. Podľa materiálového vybavenia môžu byť vstupné dvere drevené, oceľové, hliníkové, plastové, kombinované (so zasklením, s oceľovou vložkou).

Dvere musia popri zabezpečení objektu proti vlámaniu a izolácie hluku plniť aj funkciu ochrany proti tepelným stratám. Mali by mať dobrú tepelnú izolačnú hodnotu (pre vonkajšie dvere v novostavbách je najvyššia prípustná U-hodnota 2 W/m2. K).

Tepelnoizolačné vlastnosti celého okna ovplyvňuje aj jeho rám. Súčiniteľ prechodu tepla rámu je Uf = 0,98 W/(m2 . K), takže celé okno s trojsklom môže dosiahnuť hodnotu Uw = 0,6 W/m2 . K).Vďaka novému 6-komorovému okennému profilu a preskleniu s tepelnou priepustnosťou Ug = 0,6 W/(m2 . K) plastové okno spoľahlivo dosahuje parametre pasívnych domov.Vďaka elektrickému ovládania môže okná otvárať a zatvárať počítačový systém. Okná sa tak stávajú plnohodnotnou súčasťou automatizovaných inteligentných budov.

Na osadenie v novostavbe sa vopred vymuruje čistý otvor, ktorý je však asi o 12 cm širší ako požadovaná priechodná šírka dverí.

Drevené dvere
Drevo ako prírodný materiál ľahšie podlieha pôsobeniu počasia, môže ho napadnúť hmyz alebo plesne. Vhodné je kombinovať drevené výplne so zasklennými. Nevýhodou drevených dverí je ich údržba. Špeciálnymi lazúrami, ktoré sa raz ročne aplikujú na drevo, sa zvýši jeho trvanlivosť a odolnosť. Ďalšou nevýhodou drevených dverí je ich vyššia cena.

Plastové dvere
Hlavná výhoda plastových dverí je ich ľahká údržba a dlhá životnosť. Izolačné sklá obsahujú plyn argón, ktorý pozitívne ovplyvňuje koeficient prechodu tepla, a tak zamedzujú úniku tepla z miestností. Disponujú oceľovými výstuhami.

Hliníkové a drevohliníkové dvere
Hliníkové profily sú tvarové a tepelne stále. Ich údržba je nenáročná, majú dlhú životnosť. Drevohliníkové dvere sú odolné proti poveternostným vplyvom a majú výnimočné tepelné a zvukové izolačné vlastnosti, sú však drahšie.

Bezpečnostné dvere
Pri bezpečnostných dverách je pevnosť dverného krídla daná jeho konštrukciou, ktorú tvoria oceľové platne a výstuhy. Dvere sú zároveň aj požiarnym uzáverom. Majú tzv. 3D závesy, ktoré sú nastaviteľné, zabezpečujú maximálnu stabilitu dverí a vysokú presnosť osadenia. Vyžadujú si montáž do bezpečnostnej zárubne. Bezpečnostná zárubňa je oceľová, vyplnená materiálom zabraňujúcim jej roztiahnutie. Mala by byť zosilnená v zámkovej časti a v miestach istiacich bodov, čo výrazne sťažuje jej prekonanie.

Text: Ing. Jarmila Počarovská
Foto a kresby: Adlo, Deceuninck, Mirador, Schüco, Veka
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur

–>

  1. Josef says:

    Ja som celkovú montáž otvorových výplní nechal radšej na firmu ktorá nám okná dodávala, nechcel som riskovať že by mi mohli vzniknúť tepelné mosty napríklad. Všetko sme si nechali urobiť na mieru od Vekry z dreva, je teda pravda že je tam horšia tá údržba, ale rozhodne to vypadá lepšie než biely plast, a nemyslím si že do okien ktoré sú zaimpregnované by sa dostal nejaký hmyz. Zatiaľ sme ako s oknami tak s dverami nemali žiadny problém.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.