Kúrte efektívnejšie a lacnejšie: Toto je 5 najväčších výhod kondenzačných kotlov

kondenzačný kotol
Zdroj: Immergas.sk

Máte doma starší kotol, ktorý začína vypovedať službu? Poobzerajte sa po kondenzačnom kotli, s ktorým ušetríte veľa tepla aj peňazí.

Kúrite efektívnejšie

Na rozdiel od klasických kotlov dokáže kondenzačný kotol premeniť na teplo aj spaliny. Ako je to možné?

Odpadové plyny, ktoré by inak unikli cez komín do ovzdušia, vracia späť do vykurovacieho systému. Vo výmenníku sa spaliny ochladzujú (kondenzujú) a vďaka takémuto spôsobu recyklácie sa opäť zmenia na teplo.

Keď si teda kúpite kondenzačný kotol, kúrením dosiahnete účinnosť až 90 %. Naproti tomu klasické kotly, ktoré zbytočne posielajú spaliny do ovzdušia, sú účinné len na 70 až 80 %. Ešte horšie sú na tom kotly staršie ako 10 rokov. Tie dosahujú maximálne 60 % účinnosť.

kondenzačný kotol
Zdroj: Immergas.sk

Ušetríte dosť peňazí

S kondenzačnými kotlami vám neutekajú peniaze hore komínom. A to doslovne. Vďaka opätovnému využívaniu spalín získavate oveľa viac tepla. To sa napokon prejaví aj na účtoch za energie.

Kondenzačné kotly vám za jeden rok dokážu ušetriť až 350 eur. Keď si domyslíte, že taký kondenzačný kotol vydrží 15 až 20 rokov, hneď viete, že za ten čas ušetríte aj niekoľko tisíc. A to sa jednoznačne oplatí.

kondenzačný kotol
Zdroj: Shutterstock.com

Znižujete množstvo emisií

Účinnejšie kotly dokážu do roku 2030 znížiť množstvo oxidu uhličitého v ovzduší až o 135 miliónov ton. Nie je teda nič zvláštne na tom, že EÚ stále zdôrazňuje ekologické vykurovanie s čo najnižšími emisiami.

Medzi najlepšie alternatívy patria aj kondenzačné kotly. Inštaláciou takéhoto modelu ušetríte ročne až 1,7 tony CO2, ktoré by inak unikli do atmosféry.

Podobne ako pri peniazoch, aj emisie si vynásobte počtom rokov. Zistíte, koľko oxidu uhličitého mohlo skončiť v ovzduší, ale vďaka vám sa tak nestalo.

Spomedzi konkrétnych modelov vám odporúčame pozrieť sa na plynové kondenzačné kotly VICTRIX od Immergasu. Tieto modely patria do skupiny 5 a 6, čo znamená, že podľa nariadení Európskej únie sú maximálne ohľaduplné k životnému prostrediu.

kondenzačný kotol
Zdroj: Immergas.com

Kotol vám poslúži dlhé roky

Priemerná životnosť kotla je 10 až 15 rokov. Ak sa však budete oň dobre starať a nezabudnete na pravidelné servisné prehliadky, poslúži vám aj dlhšie. To rovnako platí o kondenzačných kotloch, ktoré pri správnej údržbe vydržia aj dlhšie ako 15 rokov.

V prípade, že máte tú možnosť, vyberte si kotol s predĺženou zárukou. V Immergase napríklad na všetky kondenzačné kotly platí záruka až 5 rokov.

Takýto benefit znamená, že sa predajca zaručuje za ich kvalitu a nulovú poruchovosť.

kondenzačný kotol
Zdroj: Shutterstock.com

Máte pohodlné a bezpečné bývanie

Aby neunikalo žiadne teplo, kondenzačné kotly sú veľmi poctivo utesnené. Keďže zachytávajú vzduch mimo miestnosti, v ktorej sa nachádzajú, nenasajú nič nebezpečné dovnútra. To isté platí aj opačne. Nehrozí vám teda, že by toxické látky unikli z kotla do interiéru.

Takže pokiaľ ide o bezpečnosť, kondenzačné kotly patria k najspoľahlivejším vykurovacím systémom na trhu.

Keď si k tomu domyslíte, že sú maximálne praktické aj veľkostne, určite stoja za pozornosť.

Stačí si už len vybrať, či potrebujete kotol na kúrenie alebo aj na ohrievanie vody. A podľa toho zvoliť konkrétny model.

kondenzačné kotly, kúrenie, Immergas, šetrenie peňazí, emisie, ekologické vykurovanie, plynové kondenzačné kotly, výhody, vykurovanie, efektivita

Zdroj: IMMERGAS EUROPE S.R.O