efektivnejsie vyuzitie slnecnej energie
Galéria (4)

Efektívnejšie využitie slnečnej energie

V rokoch 2006 až 2010 sa v Nemeckom Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems uskutočnil veľký prevádzkový test, pri ktorom sa monitorovalo 110 rôznych tepelných čerpadiel od siedmich renomovaných výrobcov v rôznych kombináciách.

Galéria

Jeho súčasťou bola aj spoločnosť Stiebel Eltron a ich systém, ktorý spája tepelné čerpadlo zem – voda so solárnym zariadením. Výsledky trojročného testovania preukázali energetickú efektívnosť tohto spojenia – kým ročné výkonové číslo samotného tepelného čerpadla je 4,42, v spojení so solárnym zariadením sa zvýšilo na hodnotu 5,64, čo znamená o 20 % vyššiu efektívnosť. Systém však prináša aj ďalšie výhody: Prvou je úspora miesta, keďže sa použil len jeden zásobník, ktorý slúži ako akumulátor tepla a zároveň na prípravu teplej vody pre domácnosť. Druhú výhodu predstavuje väčší objem teplej vody (viac ako 300 l), ktorá sa pripravuje prietokovým spôsobom, a treťou je zvýšenie efektívnosti solárneho systému o 38 %.

Tepelné čerpadlo WPF 10 E s kombinovaným zásobníkom SBS 1000 W SOL Foto: Stiebel-Eltron

Predmetný testovaný systém od spoločnosti Stiebel Eltron pozostával z tepelného čerpadla WPF 10 E (výkon 10,0 kW) s kombinovaným akumulátorom tepla SBS 1001 W SOL (objem 1 000 l) a šiestich plochých solárnych kolektorov (plocha14,46 m2).

Schéma zapojenia systému: 1.Tepelné čerpadlo 2.Kombinovaný zásobník 3.Teplá voda 4.Prívod studenej vody 5.Priestorové vykurovanie 6.Solárna inštalácia 7.Zdroj tepla Foto: Stiebel-Eltron
Schéma zapojenia systému: 1.Tepelné čerpadlo 2.Kombinovaný zásobník 3.Teplá voda 4.Prívod studenej vody 5.Priestorové vykurovanie 6.Solárna inštalácia 7.Zdroj tepla  Foto: Stiebel-Eltron

www.stiebel-eltron.sk

–>

  1. Jozko says:

    toto je veľmi účinný systém ohrevu a vykurovania – v kombinácii z fotovoltaickými kolektormi, veternými turbínami a motor-generátorom na vodík by prakticky rodinný dom bol energeticky sebestačný.To by mala byť vízia budúcnosti.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje