Ako pripraviť plynový kotol pred vykurovacou sezónou

Ako pripraviť plynový kotol pred vykurovacou sezónou

Plynový kotol, tepelné čerpadlo a slnečné kolektory by sa mali pred vykurovacím obdobím správne pripraviť.

Ak zabudnete na servisnú prehliadku, vaša spotreba plynu sa môže zvýšiť až o 25 % a riskujete výpadok prevádzky. Z technického hľadiska je zvýšená spotreba pri plynových kotloch spôsobená predovšetkým usadeninami na tepelnom výmenníku a pri tradičných kotloch aj zmenou zmiešavacieho pomeru plyn/vzduch. Kotol sa počas používania zanesie a potom nepracuje tak, ako by mal.

Kedy je najvhodnejší čas

Počas vykurovacej sezóny majú servisní technici plné ruky práce. Preto kontrolu kotla netreba odkladať. Niektorí dodávatelia tepla, napr. SSE, ponúkajú zvýhodnené ceny prehliadky nielen plynových spotrebičov, ale aj komínov pre svojich odberateľov plynu.

Výhody pravidelného servisu:

zníženie spotreby plynu až o 25 %,
bezpečná a spoľahlivá prevádzka,
prevencia úniku plynu a iných porúch,
predĺženie životnosti plynových zariadení,
servisná správa, ktorú môžu vyžadovať poisťovne v prípade škody spôsobenej plynovým zariadením,
možnosť vykonať aj revíziu plynového spotrebiča a vypracovanie revíznej správy.
Čo zahŕňa servisná prehliadka?
– kontrolu úniku plynu a vonkajšieho stavu plynových zariadení (tepelnej izolácie, oplechovania…),
– kontrolu funkčnosti expanzných nádob a doplnenie tlaku,
– vyčistenie kondenzačnej cesty,
– kontrolu tesnosti plynového rozvodu,
– vyčistenie horáka, elektród, výmenníka a filtrov,
– nastavenie optimálneho spaľovania (meranie účinnosti kotla, nastavenie horáka na správne hodnoty oxidu uhličitého…),
– kontrolu ovládacích a bezpečnostných prvkov a regulácie.

Kontrola komína

Aj komín treba pravidelne kontrolovať. Viete od čoho závisí revízia vášho komína? Pripravili sme pre vás prehľadnú tabuľku, pomocou ktorej jednoducho identifikujete, ako často je potrebné počas roka čistiť komín:

Aké doklady vystaví kominár?

Potvrdenie o vykonaní čistenia a kontroly komína
Kominár vám ho vystaví po vykonaní kontroly a čistenia komína a dymovodu.

Čo zahŕňa čistenie a kontrola komína?
– spriechodnenie komínového prieduchu,
– odstránenie vrstvy sadzí a kondenzátu,
– kontrola, prípadne spriechodnenie výpustového otvoru na odtok kondenzátu vrátane potrubia,
– odstránenie zoxidovanej vrstvy na vložke komína,
– kontrolu telies komína, dymovodu a spotrebiča, najmä z hľadiska ich požiarnej bezpečnosti a spoľahlivej funkcie spalinovej cesty,
– kontrolu voľného prístupu a bezpečného prístupu ku komínu a k dymovodu, ich čistiacim miestam a k spotrebiču.

5 UŽITOČNÝCH TIPOV

Ako znížiť účty za plyn

1. Pri varení

Varte v tlakovom hrnci – usporíte 15 až 50 % energie a až 30 % času. Plameň má horieť rovnomerne modrým plameňom po celom obvode bez žltých špičiek a nesmie zhasnúť pri prepnutí z plného výkonu na minimum.

2. Sledujte zľavy

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteCena plynu na burze narástla už koncom minulého roka, čo zreteľne naznačuje nárast cien aj pre slovenské domácnosti. Nie všetci dodávatelia však ceny dvíhajú. Napríklad spoločnosť Stredoslovenská energetika, a. s., (SSE) ako jeden z mála dodávateľov plynu na Slovensku ceny nezvýšila. „Pozorujeme síce nárast ceny plynu na burze, ale naši zákazníci sa nemusia v tomto roku zvyšovania cien obávať. Pre domácnosti sme udržali zľavu z ceny dodávky plynu až do výšky 16 % oproti dominantnému dodávateľovi, čo pri vykurovaní a ohreve vody môže priniesť zákazníkom výraznú úsporu,“ hovorí riaditeľ pre predaj B2C zákazníkom SSE, Michal Jaloviar.

3. Noví zákazníci získajú bonus

Ak žijete v rodinnom dome, plynom varíte, zohrievate vodu aj vykurujete, zaplatíte za spotrebu u dominantného dodávateľa plynu ročne približne 1 650 eur. Vďaka zľave od SSE môžete ušetriť aj viac ako 100 eur za rok. Výhodou je aj to, že máte energie „pod jednou strechou“ a komunikujete iba s jednou energetickou spoločnosťou. Pre nových zákazníkov pripravila SSE aj špeciálny bonus, cestovný poukaz v hodnote 100 eur, ktorý sa dá uplatniť vo viac ako 200 hoteloch v Európe.

4. Zabráňte úniku tepla

V bytoch uniká až 40 % tepla cez okná, preto nahraďte okná izotermickými oknami. Okná orientované na juh majú výrazne nižšie straty tepla. Zateplite strechu, ktorá inak prepustí až 30 % tepla.

4. Vymeňte kotol

Nízkoteplotný kotol využije energiu zemného plynu na 83 % a kondenzačný až na 97 %. Vykurovanie bude efektívnejšie a vy ušetríte.

Viac o zľave na plyn: www.sse.sk/vyhodnyplyn

Text Stanislav Botur, SSE, Foto isifa/Shutterstock

Komentáre

 1. Pre použitie kondenzačného kotla potrebujete mať odvod kondenzátu, t.j. odpad pri kotli. Taktiež, pokiaľ nemáte podlahové kúrenie a musíte zohrievať vodu na viac ako 60°C , tak sa dostávate na tú istú spotrebu ako predtým. Ibaže zaplatíte o 600 Euro viac za kotol a aspoň o 30 Eur viac za každoročný servis.

  1. Aj pri radiatorovom kureni mi kondenzacny kotol usetril 20 percent .takze niekto tu rozprava o niecom comu nerozumie a servis o20 eur drahsi aj tak sa mi to oplati.

   1. Neverím ,že kondenzačný kotol je úsporný ako sa mu to pripisuje.

 2. kontrolu a čistenie komína si kľudne môže vykonať hocikto. vôbec to nemusí byť kominár.

  1. To mas pravdu. Ale ked ti zhori barak tak ti poistovna ukaze fucker a nepride k plneniu poistnemu. Hasici ti daju pokutu jak prasa a este budes stihany za verejne ohrozenie. Kludne usetri dvacku ked ti to za to stoji.

   1. Ked si ten komin vycisti sam, asi mu nevznikne poziar od komina. Logicke nie?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.