Moderné akumulačné kozubové kachle do súčasného domu

image 50698 25 v1

Pokiaľ máte v pláne stavať nový dom alebo si ho už zariaďujete, nezabudnite na kozub. V minulosti a aj v dnešnej dobe má miesto pred kozubom svoju čarovnú atmosféru. Hlavne v pochmúrnych dňoch dokáže zahriať a zlepšiť náladu. Súčasné domy stavané s dôrazom na šetrenie energie menia spôsob kúrenia v kozuboch alebo kachliach. Znížil sa potrebný výkon a trendom je aj akumulácia.

Primeraný výkon

Pri výbere vždy dbajte na to, aby výkon spotrebiča zodpovedal energetickej triede vášho domu. Dnešné novostavby však musia spĺňať požiadavky ultranízkoenergetickej kategórie (energetická trieda A1) – na ich vykúrenie je teda potrebných menej než 40,7 kWh/m2 ročne. Preto by v dnešných novostavbách ich nominálny výkon nemal prekročiť 6 kW, pokiaľ sa rozhodnete pre klasický teplovzdušný kozub či kozubové kachle. Ďalšou podmienkou je možnosť jeho regulácie – množstvo tepla tak viete prispôsobiť aktuálnej potrebe. Moderné kachle majú možnosť regulovať výkon ovládaním prísunu vzduchu do spaľovacej komory.

Výhody akumulácie

Ak pridáte akumulačnú hmotu do kozubových kachlí, tá počas horenia teplo akumuluje a potom ho postupne sála do miestnosti. Tým sa tepelný výkon rozloží na dlhší čas, a teda reálne zníži na prijateľnú úroveň. Takže kým prikladáte a horí v nich oheň, nebude v miestnosti prihorúco, no hneď ako oheň vyhasne, kozub alebo kachle vychladnú a prestanú kúriť. Ku kozubovým kachliam sa obvykle pridávajú akumulačné prstence, akumulačný (prípadne hybridný) kozub musí mať akumulačnú obstavbu a kozubovú vložku s vhodnou konštrukciou.

Podmienka tesnosti

Na dosiahnutie súčasnej požadovanej energetickej triedy je dôležitá nielen kvalitná tepelná izolácia obvodových konštrukcií rodinného domu, ale aj ich tesnosť. Často sa v nich tiež využíva riadené vetranie s rekuperáciou, pre ktoré je tesnosť stavby kľúčová. Kozuby aj kozubové kachle musia byť aj vzduchotesné a musia mať možnosť napojenia na centrálny prívod vzduchu (CPV) – vzduch sa teda do spaľovacej komory privádza z exteriéru, napríklad samostatným prieduchom v komíne.

Ekológia

Kozub alebo kozubové kachle patria už dlho k obľúbeným spôsobom, ako si v dome dopriať príjemnú atmosféru a zároveň ekologicky aj ekonomicky výhodne kúriť. Pri výbere preto dbajte aj na účinnosť spotrebiča a hodnotu emisií, ktoré produkuje. Dobrý spotrebič má účinnosť nad 80 %. V rámci emisií sa sleduje hodnota CO a prach, ktoré by mali byť čo najnižšie. Každý výrobok má mať tieto hodnoty uvedené na údajovom štítku.

www.thorma.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti THORMA Výroba, k.s.