Ako napojiť dymovod na komín

ako napojit dymovod na komin

Napojenie dymovodu na komín je najproblémovejším bodom, kde užívatelia komínov robia najčastejšie chybu. Kovový dymovod dilatuje – rozťahuje sa – neporovnateľne rýchlejšie ako šamotové napojenie dymovodu. Zverte ho odborníkom.

UROB SI SÁM
náročnosť: *****      
čas: 1 hodina
cena: na požiadanie
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL
• komínové tvárnice
• šamotová tvárnica
• plechový medzikus
• dymovod
• tesniaci povrazec
• šamotová malta
• minerálna izolácia

všetky materiály tvoria súčasť komplexnej dodávky kvalitného komínového systému

NÁRADIE

uhlová brúska
• diamantový kotúč
• stierka, vedro
• miešadlo, pílka

PRACOVNÝ POSTUP

1. REZANIE
Pomocou šablóny vyrežeme uhlovou brúskou do tvárnice otvor na vyústenie sopúcha.

2. IZOLÁCIA
Do tvárnice vložíme presne vytvarovanú tepelnú izoláciu a rozmerovo ju prispôsobíme listom pílky na železo.

3. VLOŽKA
Škárovaciu hmotu nanesieme stierkou na spodný okraj (vzhľadom na umiestnenie v komíne) šamotovej vložky navlhčenej špongiou.4. OSADENIE

Šamotovú sopúchovú vložku osadíme na vyústenie predchádzajúcej a vytlačenú škárovaciu hmotu vnútri vyhladíme vlhkou špongiou.5. TVÁRNICE

Osádzame nasledujúce vyššie položené betónové tvárnice, izoláciu a šamotové vložky.

6. ČELNÁ IZOLÁCIA
Po dokončení podstrešnej časti komínového telesa a stvrdnutí malty pílkou prispôsobíme rozmery izolačnej dosky z čelnej strany.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste7. UHOLNÍKY
Uholníky na uchytenie dosky zarazíme do boku dosky a dosku osadíme do otvoru v tvárnici. Komín môžeme omietnuť pomocou sklotextilnej mriežky.

8. RYHA
Pred stvrdnutím omietky vytvoríme medzi šamotovým sopúchom a omietkou deliacu ryhu. Na spojenie s dymovodom použijeme plechový medzikus s tesnením.

9. DILATÁCIA
Typický spôsob napojenia plynového spotrebiča. Dymovodu aj sopúchu ponecháme možnosť dilatácie. Dymovod treba od šamotu oddeliť minerálnym povrazcom.

10. POD UHLOM
Na pripojenie dymovodu pod uhlom 45° je potrebné vyrezať otvor s väčšou výškou. Spodný okraj otvoru je v mieste, kde sa končí predchádzajúca vložka.

Schéma pripojenia
Dymovod pripojený pomocou nového medzikusa na vonkajšej strene sopúcha. Opäť nezabudnime na potrebnú dilatáciu.

Môže sa zísť

Napojenie dymovodu Schiedel
Spoločnosť Schiedel ponúka napojenie dymovodu na komínové teleso z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sa nasúva zvonka, dymovod tak môže voľne dilatovať, spoj je tesný a nemôže nastať únik spalín ani poškodenie napojenia. Tento spôsob pripojenia je vhodný pre spotrebiče na tuhé palivá.
CENA na požiadanie v stavebninách

Text: Stanislav Botur, Schiedel
Foto a kresby: Schiedel, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob sis sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. komornik62 says:

    to napojenie pod uhlom, mohol nakresliť, len úplný dement. kto kedy videl dať prívod na a nie do rúry ? veď je to hotová samovražda.

    1. Takzvané napojenia „po vode“ sú úplné bežné, hlavne pri pretlakových vykurovacích telesách (peletkové interiérové pece). Používajú sa na to špeciálne rúry so silikonových labyrintovým tesnením.

  2. Rastislav Ginovsky says:

    Dobry vecer poprosim o radu kúpil som nový kotol na tuhé palivo ,umiestniť som ho musel do stredu kotolne od kotla do komina je skoro 2 m vodorovne môže to spôsobovať ,že kotol nemá dobrý tach ,komín je vysoký 7 m a priemer je 200mm ďakujem za radu

    1. Dobry den. Vyriešili ste problem s tahom komina prosim vas? Ak ano ako? Ďakujem

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.