image 34642 25 v1

Prečítajte si tieto tipy, s ktorými klimatizáciu potrebovať nebudete

Zatiaľ čo v zime vetráme s obavou, že nám veľa tepla unikne von a tešíme sa slnku, že prehreje okná, v lete je to naopak. Ak nechceme byt či dom dodatočne chladiť  s pomocou klimatizácie, treba urobiť opatrenia, aby slnko príliš nevyhrialo interiér a aby sa horúci vzduch nedostal pri vetraní cez okná dnu.

Tieniť treba zvonka. Taliani to už dávno pochopili

Vnútorné žalúzie alebo závesy, keď sa slnko opiera do okien, sú pri horúčave málo účinné. Teplo sa už totiž dostalo cez „obálku“ budovy dnu a ak sa interiér vyhrial napríklad na tridsať stupňov Celzia, vyvetrať a ochladiť ho bude veľmi ťažké. Najvyššia teplota pritom býva medzi okennou tabuľou a napríklad závesom.

Vhodnou voľbou sú preto vonkajšie žalúzie, markízy či okenice alebo rolety. Interiérové žalúzie, látkové a plisované rolety totiž slúžia najmä na reguláciu svetla počas dňa a noci.

Účinnému tieneniu zvonka môžu napomôcť aj sieťky na hmyz, ktoré obsahujú materiál odrážajúci slnečné žiarenie. Takéto sieťky potom dokážu odraziť aj viac ako 60 percent slnečných lúčov ešte pred okennou tabuľou. Dobré tienenie sa podľa informácií výrobcov postará o 7¬ až 10¬stupňový rozdiel teplôt interiéru a exteriéru. Nové byty na predaj často prichádzajú so sofistikovaným riešením ochladzovania a regulácie teploty, akými sú aj inteligentné žalúzie.

• Ochlaďte záhradu a voľte prirodzenú skladu drevín

Pokiaľ bývate v rodinnom dome a máte možnosť vysadiť na pozemku stromy, zvoľte radšej ako vždyzelené ihličnany listnaté opadavé stromy. Lístie v lete tieni, čo pomôže zabrániť tomu, aby sa slnko oprelo do okien. Naopak, v zime, keď listy opadajú, budete môcť využiť energeticky ziskové slnečné žiarenie, ktoré doplní vnútorný vykurovací systém.

• Pri vetraní záleží na čase, no slnko je energia, ktorú môžeme využiť

Ak vás čaká horúci deň, vetrať bude najvýhodnejšie skoro ráno a večer. To znamená vtedy, keď je vzduch najchladnejší. Odporúča sa otvoriť okná krížom cez miestnosť či byt (dom) a urobiť prievan. Vetrať treba najmenej polhodinku, aby sa vymenil vzduch a ochladili sa vnútorné steny a zariadenie interiéru. Na teplo sa však nemusíme pozerať ako na prekážku, ale ako na energiu, ktorú môžeme využiť. Solárne panely sú aktuálne veľmi trendy a pri spočítaní nákladov na ich zriadenie sa vám investícia rýchlo vráti vo forme ušetrených peniazoch na energiách.

ZDROJ PR článok spoločnosti Gurkuda s.r.o. 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.