Galéria (4) Zdroj: VELUX

Jednoduchá cesta k zdravej domácnosti

Pravidelné vetranie je jednoduchý trik, ktorý zabezpečí zdravú domácnosť. Ak ste príliš zaneprázdnení aby ste si tento zvyk osvojili, vyriešia to za vás inteligentné technológie.

Galéria

Vedeli ste, že v interiéri trávime až 90 % času? Vzduch vo vnútri pritom môže byť znečistený až päťkrát viac ako vzduch vonku. Keď otvárame okná len sporadicky, je pravdepodobné, že žijeme v domácnosti s príliš vlhkým a znečisteným vzduchom.

Nadmerná vlhkosť zvyšuje riziko tvorby plesní, ktoré vedú k nárastu alergických ochorení i astmy. Vytvoriť zdravé vnútorné prostredie s dostatkom čerstvého vzduchu je pritom jednoduché. Stačí sa naučiť pravidelne vetrať.

Krátke a intenzívne vetranie počas celého roka

Odborníci odporúčajú vetrať krátko a intenzívne aspoň trikrát denne tak, že otvoríte naraz viacero okien. Takto sa vzduch v interiéri vymení rýchlo bez toho, aby došlo k veľkým únikom tepla. Čas vetrania závisí od ročného obdobia. V zime otvorte okná na 5 až 10 minút. Počas jari a jesene môžete dĺžku vetrania predĺžiť na 15 až 30 minút niekoľkokrát denne.

Výhodu pri udržiavaní zdravého domova majú majitelia domov a bytov so strešnými oknami. Okrem toho, že strešné okná v porovnaní s fasádnymi privádzajú dnu až dvakrát viac denného svetla, umožňujú domácnosť aj rýchlo a efektívne prevetrať. Keď sa okná otvoria naraz v dvoch úrovniach nad sebou dochádza k tzv. komínovému efektu. Teplý vzduch je totiž ľahší ako studený a stúpa nahor. Namiesto neho prichádza studený, čerstvý vzduch. Miestnosť dostatočne prevetrajú aj okná orientované do rôznych svetových strán.

Zdroj: VELUX

Automatické vetranie

Napriek tomu, že si to málokto prizná, na vetranie často zabúdame. Dôležité je osvojiť si rituál dôkladného vyvetrania spálne po zobudení a kúpeľne po sprchovaní. Je dôležité naučiť sa otvárať okná pri varení a upratovaní, pri návrate domov alebo pred spaním. Dobrou správou je, že dnes už nemusíte myslieť na to, kedy a ako často vetrať.

Moderné technológie sa o zdravé vnútorné prostredie postarajú za vás. VELUX ACTIVE uľahčí a spríjemní život užívateľom strešných okien. Ide o cenovo dostupný inteligentný systém ovládania strešných okien, roliet a žalúzií VELUX.

Využíva najnovšie technológie pre inteligentné senzory a vďaka tomu premýšľa a následne aj koná za obyvateľov domácnosti. Monitoruje teplotu, vlhkosť a koncentráciu oxidu uhličitého vnútri domu s cieľom zvýšiť kvalitu vzduchu. Vďaka senzorom dokáže aj vyvetrať dopredu, pokiaľ sa blíži búrka, alebo naopak vyvetrá neskôr oproti plánu, ak sú vonku veľké horúčavy. VELUX ACTIVE tiež automaticky zatieni interiér, aby sa neprehrieval. Členovia domácnosti sa tak môžu naplno venovať všetkému, čo majú radi.

Zdroj: VELUX

Zabráňte teplu vstúpiť do interiéru

So stúpajúcimi teplotami by sme sa mali zamyslieť aj nad tým, ako zabrániť prehrievaniu interiérov. Účinným prostriedkom sú tieniace doplnky, ktoré je vďaka moderným technológiám tiež možné ovládať automaticky. Vonkajšie rolety zachytia až 95 % tepla zo slnečných lúčov a tým dokážu znížiť teplotu v miestnosti až o 7 stupňov Celzia. V zime naopak zabránia únikom tepla cez okno a znížia tepelné straty až o 17 %. Vonkajšiu roletu oceníte tiež v prípade silnej búrky, dažďa či dokonca krupobitia. Dokáže totiž tlmiť hluk a zároveň chráni strešné okno pred poškodením.

Bezpečná strecha so strešným oknom

VELUX Systém zaručí bezproblémovú prevádzku strechy so strešnými oknami. Zárukou bezpečnosti strechy je technické riešenie VELUX.

Základným prvkom systému VELUX je strešné okno s kvalitným trojsklom, ktoré sa do strechy bezpečne osadí pomocou zatepleného lemovania VELUX. Spojenie medzi hydroizoláciou a okenným rámom zaručí plisovaný hydroizolačný golier BFX. Súčasťou VELUX systému je tiež ostenie okna.

Ďalšie funkcie strešného okna si užívateľ prispôsobí svojim potrebám a možnostiam. Najžiadanejším je doplnenie strešného okna motorickou jednotkou, ktorá umožňuje diaľkové ovládanie okien. Strešné okná na slnečných stranách strechy sa odporúča vybaviť vonkajšou roletou alebo markízou, ktoré celoročne udržiavajú tepelný komfort v dome. Reguláciu denného svetla alebo úplné zatemnenie zas zabezpečia originálne vnútorné rolety. Užívatelia, ktorí očakávajú od VELUX Systému dokonalý komfort, ocenia možnosť doplniť strešné okno aj o inteligentný systém VELUX ACTIVE.

www.velux.sk/akcia

ZDROJ PR článok spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje