Ako dôkladne utesniť komín?
Galéria (8)

Ako dôkladne utesniť komín?

Zatekanie do strešnej konštrukcie cez komínové teleso nie je ničím výnimočným. Stretol sa s ním takmer každý majiteľ rodinného domu. Vo väčšine prípadov problém spočíva v nedokonalej klampiarskej práci, ktorá si vyžaduje v tomto prípade precíznosť. Utesnenie nedokonalostí silikónom situáciu dlhodobo nezachráni.

Galéria

Utesnenie komína - 01Komin_Tondach_Tuning
Utesnenie komína - 02Komin_Wakaflex_rot_abgerollt_CMYK
Utesnenie komína - 03Komin_Topflex
Utesnenie komína - 04Komin_Terran_Medi-Flex
Utesnenie komína - 05Komin_Den-Braven_-FLEX-3D
Utesnenie komína - 06_braas
Utesnenie komína - shutterstock_271848425

Tesniace samolepiace pásy

V súčasnosti sa ako náhrada hladkého plechu používajú tesniace samolepiace pásy, väčšinou s hliníkovou vložkou. Tieto pásy sú ľahko tvarovateľné, vďaka čomu ich možno použiť aj na strešných krytinách s vysokým profilom. Pri montáži nie je potrebné špeciálne náradie, postačuje ostrý nôž. Aj toto riešenie si však vyžaduje dodržanie presne stanovených pravidiel.

Ako na to?

Komín treba najskôr zaistiť proti prenikaniu vody golierom zo strešnej fólie. Všetky škridly okolo komína musia byť prichytené. Predtým, ako začneme s tesnením komína, musí byť podklad bez prachu a suchý. Teplota by mala byť pri lepení tesniaceho pásu minimálne +5 °C. Najprv by sa mal komín olemovať z prednej strany, následne z bočných strán a na záver zo zadnej strany. Predný pás by mal byť približne o 10 cm dlhší ako šírka čelnej steny komína, aby presahoval približne 5 cm cez bočné strany komína. Bočné pásy majú presahovať aspoň 15 cm na vrchnej strane za komín a na spodnej strane by mali lícovať na škridle s už nalepeným predným dielom. Bočné diely by sa mali ukladať na škridlu tak, aby sa lepiaci pás nachádzal v spodnej vlne, prípadne až za vlnou škridly. Jednotlivé diely na rohoch komína treba zastrihnúť, vzájomne spojiť a dotlačiť. Zadný diel musí byť vždy nadstavený z dvoch častí – po prilepení na murivo komína sa po stranách zastrihnú a na hranách muriva zahnú a prelepia s bočnými dielmi. Tesniaci pás musí byť v rovine strechy po celom obvode komína podložený škridlou. V mieste hornej hrany tesniaceho pásu sa na záver nainštaluje tesniaca lišta. Opäť sa začína z prednej strany, pričom predný diel sa montuje s presahom približne 5 cm na obe strany komína, presahujúca lišta sa na hrane komína zahne. Lišta sa prichytáva pomocou skrutiek a rozperiek. Na záver sa styk lišty a muriva utesňuje tmelom.

Tondach Tuning

Vysokoflexibilný a ľahko tvarovateľný pás vhodný na utesnenie detailov okolo konštrukcií prestupujúcich cez strešnú krytinu, ako sú napríklad komín, stena, vikier. Je vyrobený z profilovaného hliníka s hrúbkou 0,12 mm, má butylovú samolepiacu vrstvu. Hliníkový plech sa vďaka mriežkovému plisovaniu prispôsobí akémukoľvek tvaru. Lepiaca butylová hmota vytvorí pevné spojenie, ktoré odolá poveternostným vplyvom.

Rozmery (dĺžka × šírka): 5 000 × 280 mm
Orientačná cena: 111,42 €/kotúč
Výrobca: Tondach
www.tondach.sk

KM Beta TOPFLEX

Samolepiaci olovený tesniaci pás s viacúčelovým použitím. Tesniaci pás sa môže použiť ako lem okolo vyústenia komínov, strešných okien a vikierov, na izoláciu zvislých stien a pod. Skladá sa z dvoch vrstiev: živicovej zložky, ktorú tvorí špeciálna živica obohatená o syntetický kaučuk, a z ochrannej membrány, ktorú tvorí olovená fólia s farebnou úpravou. Odolný proti poveternostným vplyvom.

Rozmery (dĺžka × šírka): 5 000 × 300 mm
Orientačná cena: 93 €/kotúč
Dodávateľ: KM Beta
www.km-beta.sk

Den Braven Tesniaci komínový pás Flex 3D

Samolepiaci tesniaci komínový pás určený na utesnenie okolia komína, vikierov a strešných okien. Povrch je profilovaný do trojdielneho vzoru, čo umožňuje montáž v obzvlášť ťažko dostupných miestach strechy. Charakteristický vyššou pevnosťou a väčšou pružnosťou. Dlhodobo odolný proti pôsobeniu UV žiarenia.

Rozmery (dĺžka × šírka): 5 000 × 300 mm
Orientačná cena: 44,30 €/kotúč
Výrobca: Den Braven
www.denbraven.sk

Bramac Wakaflex

Vysokopružný tesniaci pás určený na utesnenie priestupu komína cez krytinu, prestupujúcich stavebných dielov, napojení krytiny na steny, ako aj na utesnenie vikierov a ostatných strešných detailov. Je vyrobený z polyizobutylénu (PIB), má hliníkovú výstužnú mriežku z ťahokovu a postranné butylové lepiace pásy. Ľahko tvarovateľný a vhodný na ploché aj profilované krytiny s vysokou vlnou. Samozvariteľný povrch, dva butylové lepiace pásy, rozťažnosť v oboch smeroch, odolný proti poveternostným vplyvom.

Rozmery (dĺžka × šírka): 5 000 × 280 mm
Orientačná cena: 93,60 €/kotúč
Výrobca: Bramac
www.bramac.sk

Terran Medi-Flex

Flexibilný lepiaci pás z hliníkového plechu. Dostatočne pružný a farebne prispôsobený strešnej krytine. Vhodný na utesnenie priestupov a stykov komína so strešnou krytinou či stykov strechy a steny. Tesniaci účinok zabezpečuje butylkaučuková lepiaca vrstva. Ľahko tvarovateľný a odolný proti UV žiareniu a ostatným poveternostným vplyvom.

Rozmery (dĺžka × šírka): 5 000 × 300 mm
Orientačná cena: 94,80 €/kotúč
Výrobca: Mediterran Slovakia
www.terran.sk

Tesniaci komínový pás Benders

Tesniaci komínový pás určený na utesnenie priestupov komína cez strešnú konštrukciu a strešnú krytinu. Vyrobený z hliníkového práškového nástreku, má plisovaný povrch a celá plocha je lepiaca. Ľahko tvarovateľný a odolný proti UV žiareniu a ostatným poveternostným vplyvom.

Rozmery (dĺžka × šírka): 5 000 × 280 mm
Orientačná cena: 85,60 €/kotúč
Výrobca: Benders
www.benders.sk

TEXT: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
FOTO: archív výrobcov, shutterstock.com
ZDROJ: časopis Urob si sám 3/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje